שתף קטע נבחר

ברק: עמדות ערפאת בנושא ירושלים מנעו הסכם

ברק: "ערפאת חשש מהכרעה היסטורית". קלינטון: "ירושלים היתה הבעיה הקשה ביותר". לטענת גורמים ישראלים, סירבו הפלסטינים בתוקף לקבל את הנוסחה האמריקנית בנושא ירושלים. "האמריקנים לא התחשבו בנו", טוענים הפלסטינים

פסגת קמפ דייויד נכשלה: ראש הממשלה אהוד ברק אמר הערב במסיבת עיתונאים: "אם נצטרך ללכת לעימות נוכל להישיר מבט לילדינו ולומר כי עשינו הכל כדי למנוע אותו. כל חיי לחמתי לבטחון ישראל, וגם עכשיו לא אסכים לוותר על חיזוקה של ירושלים, והרחבתה לדורות עם רוב יהודי מוצק. ישראל היתה מוכנה לסיים הסכסוך, אך לא בכל מחיר".
ברק האשים את הפלסטינים בכשלון השיחות, ואמר כי עמדתו של יו"ר הרשות בעניין ירושלים היא שמנעה השגת הסכם: "ערפאת חשש לקבל הכרעות היסטוריות כדי להביא לסיום הסכסוך". הוא הבהיר כי חלק מהדברים שפורסמו בישראל, לא היו מדויקים: "עלו במהלך הפסגה רעיונות להגדלת ירושלים למימדים שמעולם לא היו לה, ע"י העברת חלק מהערים סביבה לריבונות ישראלית, במחיר העברת כמה כפרים שנמצאים תחת ריבונות מוניציפלית של ירושלים, אך זה לא יצא לפועל. רעיונות אלה אינם מהווים נקודת פתיחה בכל מו"מ שיתחדש.
ברק גילה עוד: "פרשנו קשת שלמה של רעיונות שמדברים על מדינה פלסטינית בעלת רציפות, בתמורה לסיומו של הסכסוך. לא הסכמנו לשום מספר של פליטים שיחזור לישראל. לא היה הסכם סגור בענין זה, ויש עדיין פערים בין הצדדים. אין לנו אחריות מוסרית ומשפטית לבעיית הפליטים, זו בעיה שנוצרה עקב התקפה על ישראל".
ברק הוסיף, כי הוא מבין את המאוכזבים בישראל, אך, לדבריו, "חזון השלום לא מת, אך הוא ספג מכה קשה עקב העמדות הפלסטיניות. על שני הצדדים למנוע הידרדרות לאלימות".

דברי קלינטון

הנשיא קלינטון אמר הערב בבית הלבן: "הסקתי בצער כי לא נצליח להגיע להסכם. אבל למרות שלא השגנו הסכם, נעשתה התקדמות בנושאים המרכזיים".
קלינטון חלק שבחים למנהיגים: "ראש הממשלה ברק הפגין אומץ והבנה לחשיבות ההיסטורית של הרגע הזה. גם היו"ר ערפאת הבהיר כי הוא מחויב לתהליך השלום. שני המנהיגים הבהירו כי הם מחויבים להימנע מאלימות ולשמור על תהליך השלום. למרות חילוקי הדיעות, הם עשו התקדמות ממשית בשבועיים האחרונים. כעת עליהם לחזור הביתה ולהרהר במה שקרה, ומה שלא קרה בקמפ דייויד. למען ילדיהם, עליהם למצוא דרך לחדש את השיחות".
קלינטון אישר כי הבעיה המרכזית בשיחות היתה נושא ירושלים: "ירושלים היתה הבעיה הקשה ביותר, ניסינו גישות שונות ועדיין לא מצאנו פתרון".

העמדה הפלסטינית

הפלסטינים מצידם, טוענים כי כל ההצעות האמריקניות לא הביעו התחשבות בצרכים הפלסטינים. "אלו הצעות שערפאת לא מסוגל לקבל, ולכן יתכן והשיחות תסתיימנה ללא הסכם", אמר גורם פלסטיני ל-ynet.
חסן עבד אל-רחמן, שגריר אש"ף בוושינגטון אמר כי הפסגה נכשלה, בשל חוסר הכבוד שרוכשים הישראלים לפלסטינים. עבד אל-רחמן אומר כי הפלסטינים לא קיבלו אף אחת מן ההצעות הישראליות, מכיוון שההצעות לא כיבדו את מינימום הדרישות הפלסטיניות. "ישראל רצתה להשאיר את הריבונות ואת הכיבוש במזרח ירושלים, ולא הכירה בזכות השיבה של הפלסטינים, ובחזרה לגבולות 67'", אמר עבד אל-רחמן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ap
קלינטון וברק בקמפ דייויד. הסתיים בכשלון
ap
מומלצים