שתף קטע נבחר

הרב מלמד לא יבוא לשימוע: 'סגנון לא ראוי לברק'

ישיבת הר ברכה בדרך אל מחוץ להסדר? ראש הישיבה הודיע כי לא יתייצב לשימוע שנקבע לו עם שר הביטחון, אחרי שתמך בגילויי הסרבנות של תלמידיו. "ברק כנראה שכח שראשי הישיבות לא עובדים אצלו. בשיח כזה הרב אינו מוכן להשתתף"

ראש ישיבת ההסדר בהר ברכה בשומרון, הרב אליעזר מלמד, לא מתכוון להגיע הערב (יום א') לשימוע שנקבע לו עם שר הביטחון, אהוד ברק. מקורבי הרב אמרו כי "שר הביטחון כנראה שכח שראשי הישיבות לא עובדים אצלו ולכן הוא מתייחס בסגנון בלתי ראוי של קביעת אולטימטום דרך התקשורת וקביעת זימון ושימוע. בשיח כזה הרב אינו מוכן להשתתף".

 

הערב פג האולטימטום שהציב סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, לרב מלמד בדרישה

כי "יישר קו" עם עמדת איגוד ישיבות ההסדר - שגינו את הנפת שלטי הסרבנות בצה"ל. לפי שעה, נראה כי בישיבת הר ברכה משלימים עם ההחלטה לנתקם ממסלול ההסדר לאחר שמלמד סירב להביע עמדה דומה.

 

שר הביטחון צפוי להכריע האם לממש את איומו להפסיק את תמיכת הצבא בישיבות הסדר המעודדות סרבנות, על רקע התקריות האחרונות בצה"ל, כשחיילים התחייבו שלא לציית לפקודה לפנות יהודים וקיבלו פרסים מארגוני ימין בעקבות ההצהרות. ברק אמור היה להכריע בעקבות פגישה עם הרב מלמד, אך זאת כנראה לא תצא לפועל.

 

הפרשה החלה לאחר שהרב מלמד תמך בגילויי הסרבנות של תלמידיו.

מלמד סירב תחילה להגיע לפגישה וטען כי אין בסמכות השר לערוך לו שימוע. בשבוע שעבר המליץ אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, להפסיק את ההתקשרות עם הישיבה על רקע הדברים.

 

בעקבות האירועים האחרונים, נועד בשבוע שעבר ברק עם חמישה מרבני איגוד ישיבות ההסדר ושיבח לפניהם את תלמידי ישיבות ההסדר, אך הדגיש כי הצבא לא יוכל לסבול הפגנות פוליטיות או סרבנות. הרבנים הסכימו עמו וגינו את הרב מלמד, אך הדגישו כי יש לאפשר חופש אקדמי ותורני כשם שצה"ל מאפשר מוסדות אקדמיים שהוא קשור עמם ושחלק המרצים בהם מטיפים גם הם לסרבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
הרב מלמד. משלים עם הניתוק?
צילום: יהונתן צור
ברק. אולטימטום ממשרד הביטחון
צילום: עידו ארז
מומלצים