שתף קטע נבחר

ישראל לבריטניה: אם לא תפעלו - היחסים ייפגעו

בתגובה לדיווחים על צו המעצר נגד שרת החוץ לשעבר, תקף משרד החוץ את "המהלך הציני". בירושלים הזהירו מפגיעה ביחסים בין המדינות: "על בריטניה לממש את הבטחותיה ולמנוע ניצול לרעה של מערכת המשפט". לבני עצמה אמרה: "כן צו מעצר, לא צו מעצר - צריך לעשות מה שנכון לנו"

משרד החוץ בירושלים פרסם הבוקר (יום ג') הודעה רשמית ראשונה, בתגובה לדיווחים לפיהם בית משפט בבריטניה הוציא צו מעצר נגד שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני. "אנו דוחים את המהלך המשפטי הציני בבית המשפט נגד יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ביוזמת גורמים קיצוניים", נמסר בהודעה. לבני עצמה אמרה: "כן צו מעצר, לא צו מעצר - צריך לעשות מה שנכון לנו".

 

"ישראל מבקשת להזכיר שבימים אלה, ישראל ובריטניה נמצאות במאבק משותף נגד הטרור העולמי וחיילים בריטים פועלים למיגורו בזירות רבות בעולם. ישראל קוראת לממשלת בריטניה לממש אחת ולתמיד את הבטחותיה ולמנוע ניצול לרעה של מערכת המשפט הבריטית נגד ישראל ואזרחיה בידי גורמים אנטי-ישראלים".

 

במשרד החוץ נקטו לשון תקיפה והזהירו, כי "היעדר פעולה נחרצת ומיידית לתיקון המעוות פוגע ביחסים שבין שתי המדינות". בהודעה הובהר, כי "אם מנהיגי ישראל לא יוכלו לבקר בבריטניה באופן נאות ומכובד, יהווה הדבר מטבע הדברים מכשלה של ממש בפני רצונה של בריטניה למלא תפקיד פעיל בתהליך השלום במזרח-התיכון".

 

צו המעצר הוצא בעקבות תלונה על אחריותה לכאורה של לבני לפשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". עם היוודע הפרטים הראשונים על הפרשה, בדיווח של רשת "אל-ג'זירה", הכחישו במשרד החוץ בירושלים כי ידוע על צו מעצר בר-תוקף, אך העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף כי הצו אכן הוצא - אך בוטל לאחר שהתברר כי לבני לא נמצאת על אדמת בריטניה, כפי שחשבו בטעות.

 

משרד החוץ הבריטי פרסם הודעה ובה ניסה להבהיר שהתקרית פוגעת בקשרים בין ירושלים ללונדון.

"בריטניה נחושה בדעתה לעשות ככל שביכולתה כדי לקדם את השלום במזרח התיכון ולהיות שותפה אסטרטגית של ישראל", נמסר, "כדי לעשות זאת, מנהיגי ישראל צריכים להיות מסוגלים להגיע לבריטניה לשיחות עם הממשלה הבריטית". עוד נמסר כי הרשויות הבריטית יחקרו את נסיבות המקרה.

 

לבני הייתה אמורה להגיע אתמול לאירוע בבריטניה, אך ביטלה את הגעתה מבעוד מועד. שופט שלום בווסטמינסטר הוציא צו מעצר נגדה לבקשת עורכי דין הפועלים מטעם פלסטינים, אך הוא בוטל לאחר מכן. לפי הדיווח ב"גרדיאן", עורכי הדין שביקשו להוציא את הצו נגד שרת החוץ לשעבר כנראה לא היו מודעים לביטול ביקורה המתוכנן. השופט סירב להוציא את הצו לפני הגעתה של לבני לבריטניה, אך ככל הנראה הוא קיבל מידע שגוי - והוציא את הצו בטעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. לא הגיעה לבריטניה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים