שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צווי המעצר: "הבריטים מבטיחים שינוי כבר שנתיים"
  בישראל שמעו את ההבטחות של שר החוץ מיליבנד "לבחון בדחיפות שינויים" להוצאת צווי מעצר לבכירים - ולא התרשמו. "אם הם לא יכולים לשנות עכשיו את החוק, שיפעלו ביורוקרטית. זה בלתי נסבל", אומרים בירושלים אחרי השיחות הקשות

  האם הבכירים הישראלים יוכלו לחזור להסתובב בלונדון ללא חשש? למרות ההבטחות הבריטיות, בירושלים נותרים סקפטים. בעקבות הסערה סביב צו המעצר שהוצא נגד ציפי לבני, גורם בכיר ביותר במשרד החוץ אמר אמש (יום ג') ל-ynet כי שר החוץ הבריטי מבטיח זה כשנתיים לסתום את הפרצה בחוק, אלא שדבר לא נעשה לעת עתה.

   

  סערת צו המעצר - כל הכותרות האחרונות ב-ynet:

   

  לדברי הבכיר, הבריטים טענו בשיחות הקשות שהתנהלו אתמול, כי עד לכינון פרלמנט חדש אחרי הבחירות במאי, תהיה להם בעיה לבצע שינויים בחוק. "הבהרנו שהעובדה שכל שופט הכי נידח בבריטניה יכול להוציא צו מעצר נגד בכיר ישראלי, היא בלתי נסבלת מבחינתנו", אמר. "הבהרנו להם שגם אם הם לא יכולים לפעול כרגע בפרלמנט, שיפעילו מהלכים זמניים ביורוקרטיים לעצור את זה".

   

  שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, התקשר אמש ללבני, והביע באוזניה את זעזועו מצו המעצר שהוצא נגדה. מוקדם יותר שוחח מיליבנד גם עם שר החוץ, אביגדור ליברמן.


  מיליבנד עם שר החוץ ליברמן. "ישראל ידידה קרובה" (צילום: AFP)

   

  דרך שגרירות בריטניה בישראל, העביר מיליבנד מסר לפיו "ישראל היא שותפה אסטרטגית וידידה קרובה של בריטניה. אנו נחושים להגן על קשרים אלה ולפתח אותם. מנהיגים ישראלים, כמו מנהיגים ממדינות אחרות, חייבים להיות מסוגלים לבקר בבריטניה ולנהג דיאלוג תקין עם ממשלת בריטניה".

   

  "ההליך לפיו ניתן לבקש צווי מעצר ולהוציאם ללא ידיעת התביעה או התייעצות עימה הוא תכונה חריגה של המערכת באנגליה ובווילס", הוסיף שר החוץ הבריטי. "הממשלה בוחנת בדחיפות דרכים לשינוי המערכת הבריטית על מנת למנוע הישנותם של מקרים מסוג זה בעתיד".

   

  סגן שר החוץ, דני איילון, אמר ל-ynet שאם הבריטים לא יפעלו באופן מיידי,

   גם אם אינם יכולים לפתור את הבעיה בפרלמנט, "הרי שאני חושש שבכירים שלנו ידירו רגליהם מלונדון כדי לקדם תהליכים אסטרטגיים ומהלכים למען השלום".

   

  במקביל אמרו אמש בכירים במשרד החוץ הישראלי, כי בשלב זה אין כל כוונה להחזיר את שגריר ישראל בלונדון, רון פרושאור, ל"התייעצויות". "אין ספק שאירוע הוצאת צו המעצר לשרת החוץ לשעבר לבני הוא עליית מדרגה", אמרו בירושלים. "הבהרנו זאת בכל דרך אפשרית. אלא שהבעיה שם היא פוליטית ומתמקדת בסופו של דבר בפרלמנט הבריטי. הממשלה הבריטית צריכה לעשות מעשה, והיא יודעת את זה. אנחנו תבענו שזה ייעשה מיד, כי המצב הפך לבלתי נסבל".


  פורסם לראשונה 15/12/2009 23:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. הבריטים "מזועזעים"
  צילום: רויטרס
  צילום: דודי ועקנין
  דני איילון. "נדיר רגלינו"
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים