שתף קטע נבחר

פרס למי שימצא את שלט "העבודה משחררת"

פולין פנתה לאינטרפול וליורופול בבקשה לסייע בחיפושים אחר שלט הכניסה למחנה ההשמדה - שנגנב. פרס בסך 28,600 אירו הובטח למי שיסייע בחקירה. מנהל האתר: מערכות ההגנה באתר אינן יעילות מספיק, בגלל התקציב הדל

פולין הגבירה היום (שבת) את מאמציה לאתר את שלט "העבודה משחררת", שנגנב אתמול משער הכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ. משטרת פולין ביקשה את עזרת האינטרפול והיורופול בחיפושים אחר השלט, וקבעה פרס בסך 115 אלף זלוטי (28,600 אירו) למי שיסייע באיתור השלט. את רוב הסכום יתרום המוזיאון באתר ההנצחה.

 

דוברת משטרת פולין, גראז'ינה פוצ'אלסקי, אמרה לסוכנות AFP כי "מבחינת המשטרה - העניין בחשיבות עליונה". דובר מחוז קראקוב והעומד בראש צוות החקירה, דאריוש נובאק, מסר כי "בשטח המחנה פועלים מומחים מתחומים שונים, האוספים מידע שעשוי לסייע לעלות על עקבות הגנבים".

 

עד-כה התקבלו עשרות שיחות טלפון אנונימיות בעניין השלט, אולם אף אחת מהן לא סייעה לאיתורו. במקביל, תוגברה האבטחה בנמלי התעופה ובמעברי הגבול בין פולין לאוקראינה ולבלארוס. מנהל המוזיאון, פיוטר צ'יוונסקי, הודה כי מערכות ההגנה באתר אינן יעילות מספיק, ותלה את הסיבה לכך בתקציב הדל. לדבריו, בשנה החולפת עמד תקציבו של אתר ההנצחה על 6.8 מיליון אירו, שרובו תקציב ממשלתי.

 

שלשום, שעות לפני שנגנב השלט, הודיעה גרמניה כי תגדיל משמעותית את תרומתה לשימורו של מחנה ההשמדה ותעמיד אותה על 60 מיליון אירו.

 מנהלי אתר ההנצחה ומומחים העריכו כי מדובר במחצית הסכום הדרוש לשיקומו המלא של האתר.

 

"התרומה היא ביטוי לאחריות ההיסטורית שלנו", אמר שר החוץ גידו וסטרוולה. זמן קצר אחר כך פרסם וסטרוולה הודעת זעזוע מגניבת השלט "העבודה משחררת". בפגישה בברלין עם מקבילו הפולני, רדוסלב סיקורסקי, אמר שר החוץ הגרמני כי מדובר במדובר "במעשה בזוי, פשע חמור ועצוב במיוחד" והביע ביטחון רשויות החוק "יעשו הכל לעצור את הפושעים ולהענישם כראוי".

 

מבית לוחמי הגטאות נמסר בתגובה כי "חשיבותו של השלט שנגנב משער מחנה אושוויץ היא היותו סמל לדוקטרינת ה'טארנונג', ההטעיה של המשטר הנאצי, לטשטוש תוכנית ההשמדה". מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, רמי הוכמן: "גניבת השלט היא שיא חדש במסע המזעזע להכחשת השואה ולזילות השואה. האירוע המקומם הזה מהווה תזכורת נוספת, שגם 65 שנה לאחר תום השואה, יש בעולם די שנאת יהודים, שמאפשרת פעולת זוועה כזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לילה מושלג על אתר אושוויץ, ללא השלט
צילום: רויטרס
מומלצים