שתף קטע נבחר

מחקר: הישגי תלמידי ישראל - הנמוכים במערב

עוד נתון מדאיג: סקר שבדק במשך עשור את ההישגים במבחנים הבינלאומיים ממקם את ישראל בתחתית רשימת ארצות המערב. הישגי התלמידים המצטיינים קרובים לתחתית בכל המבחנים

במשך העשור האחרון, נחשבים ההישגים הלימודיים של ילדי ישראל במבחנים הבינלאומיים לנמוכים ביותר במדינות המערב, ופערי החינוך היו הגבוהים ביותר. כך קובע מחקר השוואתי חדש של "מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל" שהגיע לידי ynet.

 

המחקר, שסקר את מצב החינוך בין השנים 1999-2009, ערך השוואה בין ההישגים הלימודיים בישראל לבין 25 מדינות מובילות, בתחומי הקריאה, המתמטיקה והמדעים. פרט למבחן אחד, היו ההישגים של ילדי ישראל הנמוכים ביותר לעומת כל יתר המדינות לאורך כל השנים בעשור האחרון. גם הישגי התלמידים המצטיינים של ישראל, אלה הנמצאים בין 5% העליונים, ממוקמים קרוב לתחתית המקבילים בעולם המערבי.

 

מנהל מרכז טאוב ועורך המחקר, פרופ' דן בן-דוד, אמר בעקבות הממצאים: "בתוך כעשור, יתחרו בוגרי החינוך ממדינות אלה עם מקביליהם הישראלי בכל התחומים המכריעים בחיים. רמת 'ארגז הכלים' שישראל מספקת לילדיה תעמיד אותם בנחיתות, שרבים לא יוכלו להיחלץ ממנה. אחד היעדים העיקריים של מערכת חינוך ציבורית צריך להיות הקטנת פערים בהזדמנויות על-ידי מתן 'ארגז כלים' שוויוני ככל שאפשר. אך דווקא במדינה בה אי השוויון בהכנסות הוא מהגבוהים בעולם המערבי, פועלת מערכת החינוך בדיוק בכיוון ההפוך. עם פערי החינוך הגבוהים במערב, היא זורעת היום את פערי ההכנסות הגבוהים של העתיד".

 

עורכי המחקר אף סבורים כי תוצאותיו משקפות תמונה אופטימית יותר מאשר המתרחש במציאות,

 שכן המדגם במבחנים בישראל אינו באמת מייצג את כל אוכלוסיית המדינה, זאת מכיוון שהיא אינו כולל את תלמידי המגזר החרדי. "מדובר בקבוצה גדולה מאוד של תלמידים שאינה לומדת את מקצועות הליבה. כתוצאה מכך, מציגים ממצאי המבחנים הבינלאומיים, הבעייתיים ממילא לישראל, תמונת מצב טובה יותר מהמציאות, שבאה דור אחד לאחר אותו עשור שבו דור ישראלי קודם קוטף יותר פרסי נובל במדעים מכמעט כל מדינה אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פערים גדולים, הישגים נמוכים (ארכיון)
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים