שתף קטע נבחר

אביבה שליט לשרים: או שחרור, או גזר דין מוות

אמו של החייל החטוף קוראת לשביעייה המכונסת לתמוך בעסקה: "לא יעלה על הדעת שישאירו אותו שם ויפקירו אותו". פעילי מטה שליט הציבו מול הדיון בירושלים 120 תמונות בגודל טבעי של החייל. האב נועם: "צריך להחליט כבר - הגיע הזמן לסיים את הסבל של מאות אלפי פלסטינים בעזה"

פורום השביעייה התכנס שוב הבוקר (יום ב') לדון בעסקת שחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט. לפני ישיבת השרים, הציגה אמו, אביבה, את הדילמה במלוא עוצמתה: "אני מקווה שהשביעייה תכריע היום. כל אחד שמצביע, האצבע שלו היא או גזר דין מוות לגלעד או שחרורו לחיים. אני רוצה את גלעד בבית. מגיע לו לחזור הביתה. שכל אחד שמצביע יחשוב טוב טוב מה זה אומר".


"גלעד שליטים" שהציבו אנשי המטה מול דיון השביעייה (צילום: גיל יוחנן)

 

שליט אמרה בראיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל: "אני יכולה להבין את עוצמתה של הדילמה. גם לנו זה קשה אבל גלעד יושב היום 1,275 ימים. זה שלוש וחצי שנים. במשך התקופה הזאת נעשו כל הטעויות ולא ייתכן שאחרי כל כך הרבה ימים לא הביא שום דבר שישחרר את גלעד ולא יעלה על הדעת שאחרי תקופה כזאת ישאירו אותו שם ויפקירו אותו. המצב שלו הוא הפיך הוא יכול לחזור לחיים. כרגע הוא נמצא בסוג של מוות שם במרתפי עזה ואפשר להחזיר אותו אלינו. כל העולם ראה שמדובר בחייל חי".

 

בהתייחסה למחדלי העבר, אמרה שליט: "אין טעם שאני אחזור, מדובר על מחדלים שנעשו מהחטיפה עד כניסתו של חגי לעניין. אפשר היה להחזיר אותו כבר, אם דברים היו נעשים קצת יותר בחוכמה ויותר מחשבה ממה שהם נעשו". באשר לאופי המחאה שבה נקטו, אמרה אמו של גלעד: "אף פעם אי אפשר לדעת מה הדרך הנכונה לפעול אנחנו עושים את מה שאנחנו מבינים לנכון, מה שמתאים לנו באופי שלנו. אני לא יכולה לשנות את עורי כרגע. זה נועם וזה אני, זאת המשפחה. יכול להיות שזה בעוכרינו אבל זה אנחנו. אנחנו עשינו ועושים את מה שאנחנו מבינים לנכון. אנחנו פועלים מהרגע להרגע, לפחות בימים האחרונים".

 

היא ציינה כי המשפחה עשתה הכל, "אנחנו ממשיכים ואנחנו מתדפקים על כל דלת שמוכנה לשמוע אותנו. גם אם נראה כמו עני בפתח, אבל בשביל גלעד, נעשה הכל ואני חושבת שכל הורה היה עושה כך".

 

פעילי המטה: "ביבי התחלת, ביבי תסיים"

עשרות פעילי המטה למען גלעד שליט התקבצו הבוקר מול משרד ראש הממשלה. הם הציבו במקום 120 מיצבי קרטון בגודל טבעי של גלעד שליט במדי צה"ל - אחד לכל חבר כנסת, "בשביל שכל אחד מהם יוכל להסתכל לגלעד בעיניים", כפי שהסביר אחד המפגינים.


אחיו של שליט, יואל, וחברתו, הבוקר מול דיון השביעייה (צילום: גיל יוחנן)

 

"ביבי התחלת, ביבי תסיים", קראו המפגינים לראש הממשלה. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, הגיע למקום ואמר: "לא יעזור אם נשב בבית, נמתין שיסתיימו הדיונים ונשמע את הפסיקה". משנשאל שליט אם לדעתו הסיפור יסתיים היום, ענה: "אני מאוד מקווה. צריך להחליט כבר, גם החמאס - הגיע הזמן לסיים את הסבל של מאות אלפי פלסטינים בעזה".

 

יו"ר מטה המאבק, שמשון ליבמן, יצא גם הוא בפנייה אישית לשרים: "אני רוצה לפנות בפנייה אישית לבוגי. היית רמטכ"ל, יש לך מחויבות בלתי רגילה לצורך להחזיר חייל לביתו. זהו ערך עליו גדלת, עליו התחנכת ועליו שמרת כרמטכ"ל. היום, כמדינאי, עליך לקבל את ההחלטה הזו". ליברמן השווה את השביעייה לשופטי בית משפט: "המסר שלי לשרים, שהיום זה יום מבחן, צריך לעצור את המצב הזה של הפקרה על מנת שחלילה לא יהפוך להיות נוהג מקובל בחברה שלנו. צריך למנוע ולא להגיע למצב של טרגדיית רון ארד השנייה. השרים היום הם כמו בית משפט שצריכים להכריע בין גזר דין מוות לחיים".

 

פורום השביעייה התכנס שוב לדון בעסקה המתגבשת. אתמול כינס נתניהו שלוש פעמים את השרים ברק, ליברמן, יעלון, בגין, מרידור וישי. ראש הממשלה מתנגד לשחרור מחבלים לגדה. ישראל חוששת ששחרור מנהיגי הטרור שנעצרו בזמן האינתיפאדה השנייה או אחריה, אלה שחמאס מכנה "נסיכי המוקאוומה" (ההתנגדות), לגדה המערבית, תשקם את תשתית הטרור של חמאס שהוכתה קשות בשנים האחרונות. ישראל דורשת שהם יועברו לעזה הסגורה והנצורה, שם יכולתם להזיק פחותה בהרבה - או שיגורשו לחו"ל.

 

לפי שעה נראה כי השרים אהוד ברק, דן מרידור, אלי ישי וגם הרמטכ"ל הם בעד העסקה. ראש המוסד כנראה מתנגד. עמדתו של ראש השב"כ היא שלא נכון יהיה מבחינה בטחונית להרשות למחבלים "VIP" לחזור לגדה בגלל הסיכון הביטחוני. 

 

ברקע הדברים, מתחדד הקרב הציבורי בין תומכי העסקה למתנגדיה. הבוקר הופצה במיילים ובפורומים שונים תמונתו של גלעד שליט בשבי, אלא שראשו הוחלף בראשו של יאיר נתניהו, ומעליו הכיתוב "נתניהו, נהוג בו כאילו היה בנך שלך". במטה שליט לא מכירים את התמונה, ולא יודעים מי עומד מאחורי הפצתה. 

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,275 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המיצב מול דיון השביעייה
צילום: גיל יוחנן
נועם שליט, הבוקר בהפגנה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
האם העסקה תבשיל?
צילום: רויטרס
יאיר נתניהו בדמותו של גלעד שליט
מומלצים