שתף קטע נבחר

בתשובה הישראלית: רשימת המחבלים שיגורשו

התגובה הישראלית שהועברה לידי המתווך הגרמני - בדרך לחמאס - כוללת רשימת שמות של "אסירים כבדים" שישראל דורשת כי יגורשו לעזה או לחו"ל. סביר להניח שחמאס לא ישבור את הכלים וימשיך את המו"מ. שעת ההכרעה תגיע בקרוב

לאחר שורת דיונים קדחתניים ב"שביעייה", תשובת ישראל בשלב זה היא כצפוי - "כן, אבל...". ישראל השיבה הלילה (יום ג') בחיוב למתווה הכללי שהציג המתווך הגרמני בסוף השבוע שעבר. בחלק ההסתייגויות של התשובה - שמותיהם של "האסירים הכבדים" שישראל דורשת לגרש לעזה ולחו"ל. אלה, כך לפי תשובת ישראל, לא יוכלו לשוב לגדה.

 

רגעי הכרעה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

עמדה זאת, שנתמכת בידי כמה מהשרים וראש השב"כ, נובעת מחשש אמיתי שאותם בכירים ישקמו את תשתית הטרור והתשתית הפוליטית של חמאס בגדה ויחדשו את המאבק המזוין והפיגועים נגד אזרחי ישראל והרשות הפלסטינית.

 

כפי שדווח בעבר, ברשימת האסירים שבמוקד המחלוקת נמצאים בין היתר: מרואן ברגותי, ראש ה"תנזים" לשעבר בגדה; קרוב משפחתו עבדאללה ברגותי, שנחשב ל"מהנדס" של חמאס ועומד מאחורי שורה ארוכה של פיגועים; אחמד סעדאת, לשעבר מפקד "החזית העממית" בגדה שעמד בראש הארגון שביצע את ההתנקשות בשר רחבעם זאבי; ועבאס סייד, שאחראי לרצח 30 ישראלים בפיגוע ב"מלון פארק".

 

ההערכה היא שהתשובה שהועברה לידי המתווך הגרמני נותנת לו מספיק "חבל" כדי להמשיך בצמצום הפערים בין חמאס לישראל בנושא הגירוש לעזה וההגלייה מחוץ לגבולות ישראל.

סביר להניח שחמאס לא ישבור את הכלים וימשיך את המשא-ומתן, כי גם לו יש עניין גדול בקיום העסקה. הכדור הועבר למגרשו של החמאס ושעת ההכרעה עדיין לא הגיעה - אך היא תגיע בקרוב.

 

ההכרעות הקשות, בהן שחרור כמות רבה של אסירים "עם דם על הידיים" צפויות עוד בהמשך, כשנתניהו יחליט לכנס את הקבינט הביטחוני המשמש כפורום קבלת ההחלטות הממשלתי הרשמי והחוקי בענייני ביטחון. ייתכן גם שהעניין יובא להחלטת ממשלה. כל עוד לא נקבעה ישיבת קבינט בעניין גלעד שליט וכל עוד לא כונסה מליאת הממשלה לדון בעניין - המשא-ומתן נמשך.

 

בני משפחת שליט ואנשי המטה למען החייל החטוף שבו בשעת לילה מאוחרת למצפה הילה. לדבריהם, הם הבינו כי מרכז הכובד בפרשה עבר מירושלים, אך הם נכונים לחזור מיידית למשרד ראש הממשלה במקרה הצורך. יו"ר המטה, שמשון ליבמן, אמר הבוקר ל-ynet כי למד על החלטת השביעייה בהודעת ה-sms שהוציאה אמש לשכת נתניהו - ולא קיבל עדכון על תוכן ההחלטה.


נועם ואביבה שליט, אמש בירושלים. ההמתנה נמשכת (צילום: אוהד צויגנברג)

 

ליבמן הוסיף: "ההודעה על המשך המגעים מצביעה על שתי נקודות עיקריות, האחת 'לא שברו את הכלים'. היו שמועות מפני דחיית הצעת החמאס, אך הן לא התממשו. הנקודה השנייה כי נתנו לחגי הדס הצעה ואמרו לו - קח אותה ולך למתווך הגרמני. אם הדס לא היה חושב שמדובר בהחלטה רצינית שיש לה סיכוי, הוא לא היה עושה את זה".

 

חמאס יקבל היום את תשובת ישראל

היכן הדברים עומדים כעת? גורם המקורב למו"מ אמר הלילה לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי תשובת ישראל הועברה למתווך הגרמני, ותגיע לחמאס במהלך היום.

הגורם ששוחח עם כתב הסוכנות בעזה העריך כי חמאס לא צפוי להגמיש את עמדותיו. לדבריו, בסופו של דבר העסקה תאושר על-ידי מנהיגי התנועה בדמשק.  

 

בירושלים ממשיכים לעטוף בעמימות את החלטת ה"שביעייה". כל שנמסר מלשכת ראש הממשלה היה כי השרים "הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם". 

 

לאחר ששמעו השרים סקירה מפי הגורמים המקצועיים במערכת הביטחון, החלו השרים להציג את עמדותיהם ואת הסתייגויותיהם לגבי העסקה - והורו להמשיך במו"מ. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, אמר בלילה בתגובה לעיתונאים במקום כי "אין דרמה".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,276 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין יש תנאים. נתניהו
צילום: רויטרס
משפחת שליט ממשיכה לחכות לתשובה
צילום: גיל יוחנן
גם בעזה משפחות האסירים במתח
צילום: AFP
מומלצים