שתף קטע נבחר

אולטימטום לחיילי הר ברכה; "יש מרווח לפשרה"

לתלמידי ישיבת "הר ברכה", ששר הביטחון החליט לנתק את קשריה עם צה"ל, כבר נמסר שעליהם לעבור לישיבה אחרת או להפוך לחיילים מהמניין. באיגוד הישיבות מאמינים שב-60 יום שהוקצו להם - תימצא פשרה

כמאה תלמידים וחיילים כבר ניצבים באופן מוחשי מול הדילמה: לנטוש את הישיבה שצה"ל ומשרד הביטחון התנערו ממנה, או להפוך לחיילים רגילים ולשרת שלוש שנים? אך גם אחרי שהאולטימטום הועבר לבני ההסדר של ישיבת "הר ברכה" שהוכרזה כמעודדת סרבנות, באיגוד ישיבות ההסדר עדיין מאמינים שתימצא פשרה.

 

באיגוד ישיבות ההסדר אישרו הבוקר (יום ד') כי ניתנה הוראה לתלמידי הר ברכה

למצוא ישיבה אחרת בתוך 60 יום, אולם ציינו כי מדובר במהלך פורמלי שנגזר מהחלטת שר הביטחון, ונעשה בתיאום עמם.

 

באיגוד ציינו כי פרק הזמן הארוך שניתן לתלמידים להכריע היכן ימשיכו את לימודיהם נועד לאפשר את מיצוי ההדברות מול שלטונות צה"ל, במטרה להביא לסיום הפרשה ולהחזרת ישיבת הר ברכה להסדר. בישיבה עצמה סירבו להגיב לידיעה.

 

הישיבה מההתנחלות שבשומרון עמדה בשבועות האחרונים בעין הסערה, אחרי כמה מקרים שבהם הכריזו חיילים בפומבי על התנגדותם לפינוי מתיישבים יהודים מבתיהם בשטחים.

ראש הישיבה, הרב אליעזר מלמד, הביע לפי מערכת הביטחון תמיכה פומבית בסרבנות. זה הוביל לצעד ההיסטורי עליו החליט השר אהוד ברק, בהמלצת אלוף פיקוד מרכז והרמטכ"ל - ניתוק הישיבה מההסדר הוותיק עם צה"ל, שמאפשר לבני הישיבה לשרת כשנה וחצי בלבד, ואת יתר הזמן להקדיש ללימודים.

 

השבוע התכנסו ראשי ישיבות ההסדר והכריזו כי מלמד יישר איתם קו והצהיר על התנגדות להפגנות בצבא, אבל ביום שאחרי הוא הבהיר כי בכל מקרה לא היה מגנה את מניפי השלטים בחטיבת כפיר או נסוג מעמדתו ביחס לסרבנות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מלמד. מיישר קו או לא?
צילום: מתי אלמליח
צילום: AP
ברק. אמר שלא יתקפל
צילום: AP
מומלצים