שתף קטע נבחר

הרב מלמד האב: "להפגין ליד מחנות צבא"

הרב זלמן מלמד, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, יוצא בקריאה חסרת תקדים להורי החיילים: קיימו מחוץ לבסיסים הפגנות נגד פינוי יישובים על ידי הצבא

מי שלא רצה הפגנות בצבא יקבל אותן מול שער הבסיס: הרב זלמן מלמד, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, קורא להורים לחיילי צה"ל להפגין נגד פקודות לפינוי ישובים הניתנות לילדיהם, וממליץ לעשות זאת גם מול המחנות בהם הם משרתים. הוא התבטא בעניין בהתייחס להצהרת ישיבות ההסדר נגד הפגנות החיילים עצמם, וקבע כי דרך הפעולה שהציע היא "הדבר החשוב עכשיו".

  

מלמד, רב היישוב בית אל וראש הישיבה בו, הוא אביו של הרב אליעזר מלמד שישיבתו בהר ברכה נותקה על ידי שר הביטחון מההסדר עם צה"ל. הרב מלמד האב נחשב לאחד מבכירי רבני הימין והציונות הדתית בכלל. קריאתו לקיים הפגנות מול הבסיסים היא חסרת תקדים ומסמנת עליית מדרגה במאבק נגד השימוש שעושה הצבא בחייליו למשימות שיטור אזרחיות.

  

בשו"ת שפורסם באתר "ישיבה" – אחד הערוצים הבלעדיים שבהם הוא מבטא את עמדותיו בפני הציבור – נשאל הרב מלמד: "האם הדבר הכי חשוב לומר עכשיו לכל עם ישראל זה לא להפגין בצבא? ואם הצבא עושה דברים נוראיים אז אסור להפגין? מה פשר הקריאה הזאת חוץ מהניסיון לרצות את שר הביטחון?". בתשובתו קבע כי "הדבר החשוב עכשיו הוא שהורים יפגינו על יד המחנות של בניהם ועל יד משרד ראש הממשלה ויאמרו: אנו לא מרשים לבנינו לפגוע באחינו בישובים".

 

גם בנו, הרב אליעזר מלמד, התייחס השבוע ליישור הקו עם איגוד ישיבות ההסדר, ובחר לחדד שוב את ההבדלים האידיאולוגים בינו לבין הרבנים הנחשבים למתונים. הוא הבהיר כי אף שחתם על מסמך המביע התנגדות להפגנות חיילים בצה"ל, לא היה מסכים לגנות את מניפי השלטים בחטיבת כפיר, וכן הוא לא נסוג מעמדותיו ביחס לסרבנות.

 

"כחבר בגוף ראשי

ישיבות ההסדר מן הראוי להתחשב ולקבל את עמדת הרוב ובתנאי שהשינוי אינו עקרוני", הסביר מלמד. בכל מקרה, הבהיר, "אילו היו אומרים לגנות את המפגינים, לא הייתי מסכים ... כמובן שביחס לכפייה לעבור עבירות של שבת או גירוש יהודים וכדומה, לא חל שום שינוי - וגם שאר כל הרבנים מסכימים כעקרון לזה".

  

ראש ישיבת הרב ברכה ציין כי בעמדה שהציג ערב כינוס ראשי הישיבות חל רק בשינוי מזערי ולא עקרוני, ובמקום להסתפק בהמלצה שלא להפגין במדים הצטרף לחבריו הרבנים שהביעו התנגדות למעשה. "אמשיך למלא את חובתי להביע בציבור את עמדותיי ביושר ובכנות. גם בעמדה זו ראשי ישיבות רבים תומכים, ולהערכתי הם הרוב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
הרב זלמן מלמד
צילום: דן בלילטי
הרב אליעזר מלמד
צילום: מתי אלמליח
מומלצים