שתף קטע נבחר

דיווח בתימן: חוסל 'היועץ הרוחני' של מחבלי 11/9

האימאם הקיצוני אנואר אל-עוואקלי ייעץ לשלושה ממחבלי 11 בספטמבר 2001 ולקצין האמריקני שרצח 13 חיילים בחודש שעבר. בכיר בתימן: "30 פעילי אל-קאעידה חוסלו בתקיפה אווירית, האימאם ביניהם"

אנואר אל-עוואקלי, שנודע בתור "היועץ הרוחני" של כמה ממחבלי 11 בספטמבר 2001, חוסל על ידי חיל האוויר של תימן. כך הודיע בכיר במערכת הביטחון התימנית, שציין כי האימאם הקיצוני היה בין ההרוגים בתקיפה שכוונה נגד פעילי אל-קאעידה.

 

"אנואר אל-עוואקלי ככל הנראה נהרג", אמר הגורם הבכיר בהתייחס לתקיפה שביצע הלילה צבא תימן במזרח המדינה. לפחות 30 מחבלים הקשורים לאל-קאעידה נהרגו בתקרית.

 

אל-עוואקלי, יליד מדינת ניו מכסיקו בארצות הברית, עזב את המעצמה הגדולה בעולם והיגר לתימן ב-2002. קודם לכן הוא שימש שימש כאימאם במסגד

"דאר אל-היג'רה" בווירג'יניה, שבו התפללו שלושה ממבצעי מתקפת הטרור של אל-קאעידה לפני שמונה שנים. אל-עוואקלי עצמו מזוהה עם ארגונו של אוסמה בן-לאדן וזוכה להתייחסות מצד פעילי ג'יהאד שונים.

 

האימאם הקיצוני שב לכותרת בחודש האחרון בעקבות הטבח שביצע פסיכאטר צבאי בבסיס האמריקני פורט הוד בטקסס. אחרי הרצח של 13 חיילים התברר שהפסיכיאטר, רב-סרן נידאל חסן, התפלל אף הוא עם אל-עוואקלי ואף התייעץ עימו בשנה שקדמה למתקפה.

 

חסן שיגר 10 עד 20 הודעות לאל-עוואקלי שבו התייעץ עימו על האפשרות לתקוף חיילים אמריקנים. האימאם אף התייחס לנושא בבלוג שלו בחודש שעבר, אז כתב: "נידאל הוא גיבור. הוא אדם של מצפון שלא יכול היה לשאת את הסתירה בין היותו מוסלמי לבין שירותו בצבא הנלחם נגד בני עמו. זו סתירה שמוסלמים רבים דוחקים הצידה ורק מעמידים פנים שאינה קיימת".

 

רק אתמול שידרה רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" ראיון עם האימאם שעסק בשיחות שניהל עם חסן. אל-עוואקלי אישר שהוא אכן התכתב עם הקצין האמריקני

וסיפר: "המכתב הראשון שקיבלתי מנידאל היה ב-17 בדצמבר 2008. הוא שאל אם הרג חיילים וקצינים אמריקנים הוא דבר המקובלת מבחינה הלכתית".

 

איש הדת הקיצוני שיחזר גם את פגישתו הראשונה עם חסן לפני תשע שנים ואמר שכבר אז הם החלו להתכתב. "המכתב הראשון עסק בעקרונות החלים על חייל מוסלמי בצבא ארצות הברית ההורג את עמיתיו. בשורה של מכתבים הסביר חסן את תפיסתו כלפי הרג אזרחים ישראלים - הוא תמך בכך". למרות שאל-עוואקלי הכחיש שהציע לחסן לבצע את המתקפה בבסיס פורט הוד, הוא אמר שהוא תומך בפעולות כאלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה קטלנית. אל עוואקלי
צילום: AFP
מתקפת 11 בספטמבר
צילום: AP
גם קיבל עצה. נידאל חסן
צילום: רויטרס
מומלצים