שתף קטע נבחר

הזיגזוג: כה אמרו מתנדנדי קדימה על חוק הפרישה

מבדיקת ynet עולה כי חברי כנסת מקדימה ש"יושבים על הגדר", אולי בדרכם לליכוד - ביקרו לאחרונה בחריפות את "חוק מופז" שמאפשר להם כעת לעשות זאת. ח"כ תירוש האשימה כי החוק נולד מתוך פחד של הליכוד, ח"כ חרמש ביקש "לא לשלוח יד אל הילד", וח"כ שנלר הזכיר את חורבן הבית. מבולבלים? תשפטו בעצמכם

הניסיון של נתניהו לפורר את קדימה מאפשר תזכורת נוספת לציניות של הפוליטיקאים. מבדיקת ynet מתברר כי חלק מחברי הכנסת של קדימה אשר מנהלים משא ומתן על פרישה מהמפלגה במסגרת החוק הקרוי "חוק מופז", התבטאו נגד חוק זה בחריפות רק לאחרונה, בעת הליכי החקיקה בכנסת. עכשיו, מספר שבועות אחרי שהחוק אושר - עשויים אותם חברי כנסת לעשות בו שימוש נוח כדי לפרוש מקדימה.

 

כאשר עלה החוק לדיון לקראת הקריאה הראשונה בחודש יוני, מחו במהלך "נאומים בני דקה"

מספר מחברי סיעת קדימה נגד "חוקי המשילות" שקידמה אז הממשלה, אשר כללו כמובן גם את "חוק מופז" - שנועד לאפשר לשבעה חברים להתפלג מסיעתם.

 

חברת הכנסת רונית תירוש ביקשה אז מיו"ר הכנסת ראובן ריבלין ש"ישמור" על האופוזיציה מן החוקים האמורים. "איך הייתי עכשיו עומדת בפני תלמידי בשיעור אזרחות הכי בסיסי שיש, ומסבירה להם על מעמדה של הכנסת, על כוחה של הכנסת, על היכולת שלנו כחברי הכנסת להשפיע?, היא תהתה. "אני מרגישה שבחוקים שאתם מביאים, הכוח שלנו, שגם ככה אני מרגישה די מתוסכלת שהוא קטן וקטן - זה הופך להיות כמעט בלתי אפשרי שנוכל להמשיך למלא את עבודתנו נאמנה כנבחרי ציבור שמנסים לתקן עוולות. אני חוששת שאנחנו חוטאים לעצמנו".

 

במהלך דיון בהצעות אי אמון, העירה תירוש בקריאת ביניים: "אין חוק מופז. יש חוק ביבי... אתם מפחדים, לכן אתם ממציאים חוקי מופז". בדיון אחר העירה שוב: " אתה יודע למה ביבי? זה BB - כי זה בוגי ובגין. אלה יפרשו מביבי".  

 

גם חברה באגף המועמדים לפרישה, ח"כ שי חרמש, לא חסך את שבטו מהממשלה. "בדורסכם, חבריי, את האופוזיציה, אתם שמים ללעג בציבור את בית-הנבחרים כולו, שמרו על כבודנו, כבודכם. אל הילד הזה אל תשלחו את היד", אמר אותו חרמש שעתה עלול להשתמש באחד מאותם חוקים שאותם כינה דורסניים.

 

"אני שלם, למה להתפצל?" 

ביולי, כאשר התקיים דיון בהצעת החוק אשר הובאה אז לקריאה שנייה ושלישית, גייס עוד עריק אפשרי - ח"כ עתניאל שנלר - את חורבן הבית לטיעוניו. "הרי מה היתה הבעיה בחורבן הבית? חורבן הבית כל-כולו התחיל מבעיות של סדרי אי-שלטון. לא, חלילה וחס - ואני מתכוון לזה - אני לא מתכוון להשוות, חס וחלילה. אנחנו בתהליך של גאולה אמיתית, וברוך השם אנחנו לא דומים לזה, אבל מבחינת לתת איזה תמרור אזהרה".

 

"איך הפיצול יעזור למשהו?", תהה שנלר בהמשך דבריו, "הוא לא יעזור לכלום. הנה, מדברים בי שאולי, שמא, אני איכשהו, חלק שיתפצל, לא. אני שלם. שלם תהיה עם אנשים, שלם תהיה עם אלוקיך. אני שלם, למה להתפצל? שלמות".

 

ומה עם ח"כ אלי אפללו? הוא אמנם הודיע בינתיים שהוא רוצה לפרוש לבד ולהקים סיעת יחיד, אבל שימו לב מה אמר בכנסת בנושא "חוק מופז": "ברור לכולנו שהתהליך המדיני יגרום לפיצול טבעי בליכוד, ולזה בעצם הוא מכין את עצמו – לתהליך שאם יהיה פיצול תהיה דרך לחברי כנסת נוספים כדי שיוכלו להתפצל מהליכוד. זאת הסיבה האמיתית.... אדוני, אני חושב שזה מבייש את הכנסת הזאת.

 אני מכיר את עמדותיך ואת הכבוד שאתה נותן לכנסת הזאת. אין לי ספק שבתוך תוכך - אני לא אגיד מה אני חושב, אבל אני בטוח במה שאני חושב לגביך, ואני יודע שזה נכון".

 

בעקבות הפרסום ב-ynet נמסר מלשכתה של ח"כ תירוש כי היא עומדת מאחורי כל מילה שאמרה, "כמו למשל דבריה על הצורך להצטרף לממשלה לאחר הבחירות שזיכו אותה במתקפות מצד מפלגתה, ברכתה לנתניהו לאחר נאום בר אילן ועמדתה בדבר הצורך של קדימה לחזק אותו מול הימין הקיצוני, ובימים האחרונים הגדרתה את החלטתו להקפיא את ההתנחלויות כ'החלטה אמיצה'. ח"כ תירוש תפעל לכך שקדימה תאמץ את עמדתה ותתמוך בממשלה המקדמת את מדיניותה של קדימה. זאת מחויבותנו לבוחר וזה המצע שבשמו נבחרנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ תירוש. ביקשה עזרה מיו"ר הכנסת
צילום: גיל יוחנן
ח"כ שנלר. גייס את בית המקדש
צילום: גיל יוחנן
ח"כ חרמש. "לעג לבית הנבחרים"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים