שתף קטע נבחר

סרטון מהחייל השבוי: "אפגניסטן - וייטנאם הבאה"

האיש הנראה בסרטון שהטליבאן פרסם הוא ככל הנראה טוראי בו ברגדאל, החייל האמריקני היחיד הנמצא בידי הארגון, לאחר שנשבה לפני כחצי שנה. הוא נראה בריא פיזית, ומדקלם טקסט שבו הוא תוקף את ארה"ב

יותר מחמישה חודשים לאחר שנפל בשבי, פרסם אמש (יום ה') הטליבאן סרטון וידאו שבו מופיע החייל האמריקני בו ברגדאל. בסרטון הוא נראה בריא פיזית, ומדקלם טקסט שככל הנראה הוכתב לו, שבו תקף את ארה"ב, ובין היתר הזהיר כי אפגניסטן היא "וייטנאם הבאה".

 

 

טוראי ברגדאל, מיחידת חי"ר מוטסת, נחטף במזרח אפגניסטן בתחילת יולי, וכעבור כמה ימים פורסם סרטון וידאו ראשון שבו הוא נראה בשבי. מאז, לא נשמע ממנו אות חיים - עד השבוע שעבר, אז הודיעו כלי התקשורת של הטליבאן על קיומו של הסרטון החדש ופרסומו הצפוי.

 

ברגדאל הוא החייל האמריקני היחיד הנמצא כיום בשבי הארגון האיסלאמי,

ששלטונו באפגניסטן הופל על-ידי ארה"ב בתחילת העשור. היום בצהריים אישר הכוח הבינלאומי של נאט"ו באפגניסטן כי הוא אכן החייל המופיע בקלטת.

 

בסרטון נראה אדם יושב על כיסא כשפניו למצלמה. הוא מרכיב משקפי שמש ולובש מה שנראה כמו מדי צבא אמריקניים וקסדה צבאית. הוא נראה בריא פיזית, ואין עדויות לכך שעבר התעללולת. נראה כאילו מצב טוב יותר מכפי שהיה בסרטון שפורסם לאחר נפילתו בשבי, שבו הוא נראה שפוף ומפוחד.

 

מתחת לתמונה נכתב באנגלית: "שבוי מלחמה: בו רוברט ברגדאל". בצד מופיע הכיתוב: "חייל אמריקני שנשבה על ידי לוחמי הקודש של האמירות האיסלאמית אפגניסטן".

 

"זכיתי לטיפול אנושי ומכובד"

"שמי הוא בו ברגדאל", אומר האדם המצולם בפתח הסרטון. "נולדתי ביום 28 למרס 1986 בעיר סאן וואלי שבמדינת איידהו בארה"ב; סוג הדם שלי הוא אי חיובי; שם הנעורים של אמי היה דניאל לארסון; דרגתי היא טוראי בחיל המוטס של אלסקה. הגעתי לאפגניסטן ב-3 למאי 2009 והוצבתי במחוז פאתיח. אחרי שנחטפתי, הפכתי לשבוי מלחמה של הטליבאן".

 

בסרטון, המלווה בקריינות באנגלית, נראות גם תמונות של התעללות באסירים, אולם נטען כי לא כך הם פני הדברים במקרה של ברגדאל. גם החייל עצמו אומר למצלמה: "זכיתי לטיפול אנושי ומכובד באופן עקבי. איש לא מנע ממני בגדים או צילם אותי בעירום. כלבים לא נבחו עלי או נשכו אותי, כפי שארצי עשתה לאסירים מוסלמים בבתי הכלא".

 

לאחר מכן הוא פותח במתקפה מילולית, שככל הנראה הוכתבה לו, נגד המלחמה שמנהלת ארה"ב באפגניסטן ויחסיה עם העולם המוסלמי. המנהיגים האמריקנים, לדבריו, "הובילו אותנו לאותם הבורות שאמריקה נופלת בהם שוב ושוב, בווייטנאם, ביפאן, בגרמניה, בסומליה, בלבנון ובעיראק. עכשיו, זו אפגניסטן. זה הבור הבא שארה"ב תיפול בו... זו תהיה וייטנאם הבאה, אם העם האמריקני לא יעמוד על שלו וידרוש להפסיק את השטות הזו".

 

ברגדאל שירת ביחידה שבסיסה בפורט ריצ'רדסון שבאלסקה. בתחילת השנה נשלח לאפגניסטן, והוצב בבסיס באזור הגבול עם פקיסטן, שם מרוכזים כיסי ההתנגדות של הטליבן. הוא נפל בשבי כעבור חמישה חודשים.

 

דובר של המשמר הלאומי באיידהו, ליוטננט-קולנל טים מרסאנו, המייצג את משפחתו של ברגדאל, אמר כי המשפחה ציפתה בכיליון עיניים לסרטון. המשפחה עצמה נמנעת מחשיפה תקשורתית.

 

אדמירל גרגורי סמית', המפקד האמריקני של כוחות נאט"ו באפגניסטן, גינה את הסרטון ואמר כי פרסומו בחג המולד הוא עלבון, הן למשפחתו של ברגדאל והן לאיסלאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל הנראה בסרטון. ככל הנראה ברגדאל
צילום: AFP
מומלצים