שתף קטע נבחר

למרות האינפלציה: פישר נוטה לא להעלות ריבית

החשש העיקרי של נגיד בנק ישראל הוא שהעלאת ריבית נוספת תפתח פער גדול מדי בין הריבית השקלית לדולרית. בברקליס סבורים דווקא כי הנגיד יעלה את הריבית ב-0.25%

הנהלת בנק ישראל תתכנס הבוקר (א') לשני ימי דיונים, שבסופם - ביום שני בערב - יודיע הנגיד סטנלי פישר על גובה הריבית בחודש הבא.  בסוף החודש שעבר העלה פישר את הריבית ב- 0.25%, לרמה של 1%.

 

ערב פתיחת מרתון הדיונים נוטה פישר להשאיר את ריבית ינואר ללא שינוי, ברמה של 1%. זאת למרות העובדה שהנתונים הכלכליים שפורסמו לאחרונה מראים כי שיעור הריבית הנוכחי נמוך מדי גם ביחס לשיעור האינפלציה וגם ביחס לרמת הפעילות במשק. 

 

החשש העיקרי של פישר הוא שהעלאת ריבית נוספת תפתח פער גדול מדי בין הריבית על השקל לבין הריבית על הדולר. זאת לאחר שלפני שבוע וחצי החליט נגיד הבנק המרכזי האמריקני, בן ברננקי, להותיר את הריבית ללא שינוי והודיע כי בכוונתו לשמור על סביבת ריבית אפסית במשך תקופה ארוכה. הגדלת פערי הריביות עלולה לתמוך בהתחזקות נוספת של השקל מול הדולר, דבר שיפגע ביצואנים. 

 

מומחי שוק ההון השמיעו בסוף השבוע הערכות שונות בקשר להחלטת הריבית הקרובה של פישר. כלכלני ברקליס קפיטל העריכו כי בשל העובדה שהאינפלציה בפועל מסתכמת כעת ב-3.8%, יעלה מחר נגיד בנק ישראל את הריבית ב-0.25%, לרמה של 1.25%. 

 

דעה דומה השמיעו גם כלכלני ישיר בית השקעות, שהעריכו את ההסתברות להעלאת הריבית ב-80%, לעומת הסתברות של 20% בלבד להשארת הריבית ללא שינוי. לדבריהם, כל האינדקטורים הכלכליים שפורסמו בשבועיים האחרונים מעידים על יציאת המשק מהמיתון ולכן אין מנוס מהעלאת הריבית. המשמעות של הותרת הריבית ללא שינוי, מציינים בישיר בית השקעות, היא ריבית ריאלית שלילית בשיעור 1.6%, "שהיא רעה חולה למשק הישראלי, היוצרת בועות לא רצויות גם בתחום הפעילות הריאלית וגם בתחום הפיננסי".

 

גם איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות אי.בי.אי, סבורה כי הגורמים המקרו-כלכליים במשק תומכים בהעלאת ריבית נוספת. עם זאת היא מטילה ספק בנכונותו של הנגיד פישר להעלות את הריבית חודשיים ברציפות.  

 

דברים דומים כתב בסוף השבוע גם ד"ר מיכאל שראל, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל. לדבריו, העלייה שנרשמה במדד נובמבר (0.3%) תומכת בהמשך העלאת הריבית בהדרגה, בקצב ממוצע של 0.25% כל חודשיים. להערכת שראל, הסיכוי להעלאת ריבית נוספת מחר מסתכם ב- 30% בלבד.

פורסם לראשונה 26/12/2009 17:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים