שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה עושה זוג גאים/גאות שרוצה למסד את הקשר?

  זוגות של גייז אינם יכולים להינשא בישראל. הסכם נישואים בעל תוקף משפטי ממסד את הקשר, משמש כהוכחה לזוגיות בימים יפים, ומסדיר את הפרידה אם חלילה הקשר מתפרק

  שלוש אופציות הקשורות למיסוד הקשר עומדות בפני זוגות חד-מיניים שחיים ביחד: לערוך מסיבת נישואים סמלית, שתכריז קבל עם ומשפחה "אנחנו ביחד!" ומן הסתם תהיה בעלת אופי חילוני; לחתום על הסכם נישואים בעל תוקף משפטי; או פשוט להמשיך לחיות יחד כמו זוג יונים (או יונות), מה שלא מונע כמובן את הרחבת התא המשפחתי וצירוף זאטוטים לקן, בדומה לזוגות סטרייטים רבים. למעשה, יש עוד אפשרות, והיא לא לבחור, אלא ללכת על הכל: הסכם, טקס וכמובן, חיים משותפים.

   

  הסכם נישואים לא מצלצל כמו משהו רומנטי, ובכל זאת זוגות רבים בוחרים לערוך אותו. למה בעצם? עירא הדר, עורכת דין שמתמחה בזכויות של הומואים ולסביות, מובילה תקדימים בתחום, לרבות הכרה בהורות משותפת, ועורכת הסכמים בתוך הקהילה, אומרת שדווקא מפני שהמדינה לא מכירה בזוגות חד-מיניים חשוב לערוך הסכם כזה. "חשוב שהזוג ייקח את השליטה לידיים שלו", אומרת עו"ד הדר, שבעצמה חתמה על הסכם כזה עם בת הזוג שלה. "למסמך יש ערך משפטי רב. כל עוד הכל בסדר וחיים ביחד, ההסכם יכול לעזור כשצריך להוכיח את קיומה של הזוגיות, למשל כשרוצים לקבל משכנתה ביחד, או לקבל הנחה בקאנטרי כשנרשמים כזוג".

   

  דומה להסכם של ידועים בציבור

  אם, חלילה, הקן מתפרק, להסכם הנישואים יש חשיבות נוספת: "ההסכם קובע את מסגרת הזכויות והחובות ההדדיות של בני הזוג וכולל החלטות בעלות משמעות משפטית, לרבות לגבי הרכוש, דירות. לזוגות שמעוניינים להביא ילדים לעולם כדאי לכלול בהסכם גם התייחסות מקיפה להורות המשותפת", מסבירה הדר. "בכל מובן הוא דומה להסכם של ידועים בציבור ממינים שונים שחיים ביחד ואינם יכולים לבסס את הקשר כסטטוס משפחתי שמוכר על ידי המדינה. בזוג מאותו המין אין הכרה פורמלית, לכן חשוב שבעתיים לערוך את ההסכם, ולהגדיר את הדברים כפי שבני הזוג רואים אותם".

   

  הדר, שצברה ניסיון של שנים בתחום, מספרת שבהתחלה היה רק "טפטוף קטן" של זוגות שחיו בגלוי, אבל היום מדובר בהליך מוכר, שגרתי ונפוץ. "זוגות נוטים לערוך הסכם כשם עומדים לפני שלב משמעותי בחייהם – הבאת ילד לעולם, רכישת נכס, או בשביל הכיף, כהצהרת אהבה ואיחוד זוגי". ההסכמים שעורכת עו"ד הדר פותחים בהצהרה על הזוגיות והתא המשפחתי. "זהו מסמך חגיגי של איחוד ושיתוף", היא אומרת.

   

  - איך כדאי להתכונן לחתימת ההסכם?

  "כדאי לדבר על היבטים לטווח הרחוק של החיים, להחליט על הדרך שבה בני הזוג רואים את ענייני הממון והרכוש שלהם - האם ההסכם ידבר על שיתוף (ברכוש), הפרדה או משהו באמצע. העניין הכספי והרכושי הוא חלק נכבד מההסכם. כמובן, אם יש כוונה לעשות ילדים, חשוב להגדיר את המעמד של בני הזוג לגבי הילדים, ולדון בענייני המשמורת, מזונות, מקום מגורים, נסיעות לחו"ל וכו'."

   

  יש זוגות רבים של גייז שנישאים בקנדה, המדינה היחידה שבה ניתן לערוך נישואים חד-מיניים גם כתיירים, ומדינת ישראל רושמת אותם ככל זוג. אבל היום שבו יתאפשרו נישואים לא הלכתיים בישראל עדיין רחוק, ועד שלא יהיו נישואים אזרחיים או מרשם אזרחי במדינה, הסכם בעל תוקף משפטי הוא החלופה העומדת בפני הזוגות הגאים.

   

  ערכו הסכם אחרי שמונה שנים של זוגיות

  הדר וקרן שחר, זוג נשוי ואמהות ליואב, ערכו הסכם אחרי שמונה שנים של זוגיות, מתוכן שנתיים של מגורים משותפים, כאשר "היה ברור שמכאן ממשיכים, נשארים יחד ולא חוזרים להורים, יחד עם המחשבה שנרצה בעתיד להיכנס להיריון", מספרת קרן.

   

  לשאלה אם לא חששו שההסכם יקלקל את הרומנטיקה משיבה קרן: "היה לנו ברור שזה ההסכם וזו המטרה, ורצינו למסד את מה שיקרה אם חס וחלילה ניפרד. לא היו קטעים לא נעימים".

   

  לדברי קרן, הן עברו יחד על טיוטה ראשונה אצל עורכת הדין, ולאחר מכן שלחה אותם עם שיעורי בית על מה לחשוב. "ישבנו וחשבנו: החל משם משפחה – משותף, אחד משלנו, חדש – ועד מאיזה שלב התינוק יהיה משותף לשתינו, האם מההיווצרות ברחם או רק מהלידה. חשבנו על הרבה פרטים קטנים, מה שגרם לנו לדבר על הדברים".

   

  בנות הזוג שחר (שם משפחתן נקבע לבסוף כשם חדש ומשותף שבחרו לעצמן) עשו מסיבת כלולות שנה לאחר החתימה עם הסכם הנישואים. "כל הזמן שאלו אותנו מתי הטקס. ההסכם היה המניע לחשוב על טקס", מספרת קרן. "בעיניי ההסכם מאוד מאוד חשוב", היא מוסיפה. "הרבה מתנגדים לרעיון בגלל הפחד לדבר על הדברים המפחידים 'ההם' – גירושים, פרידה. אבל זה מאוורר, מוריד את המתחים שסביב 'מה יהיה איתי'. אם קורה משהו, אז נשאר מסמך משותף מהזמן שבו הדיאלוג היה כן ואמיתי, כשאף אחד לא רצה לעשות רע לאף אחד".

   

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אפשר ללכת על הסכם פלוס טקס
  ציור: רפי פרץ
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים