שתף קטע נבחר

"מחבל חג המולד": עשיר, שקט ולא מבריק

צעיר מבית טוב, שהתגורר בדירת פאר בלונדון ולמד הנדסת מכונות - דבר בחייו של עומר פארוק עבד אל-מוטלב לא רמז על תוכניתו הזדונית לפוצץ מטוס בשמי ארה"ב. "הוא היה רגוע, שקט ולא מבריק במיוחד", סיפר אחד מחבריו ללימודים

עומר פארוק עבד אל-מוטלב, המחבל שכמעט פוצץ מטוס של "נורת'ווסט איירליינס", הוא בן למשפחה עשירה שאביו כיהן כשר הכלכלה של ניגריה. הוא למד באוניברסיטה מובילה בבריטניה, צעיר מופנם ושקט - שכל האפשרויות היו פתוחות בפניו - ומכולן, בחר לעלות על מהולנד לארה"ב בכוונה לפוצץ את המטוס.

 

מוטלב, בן 23, גדל כבן למשפחה עשירה בניגריה: אביו הוא שר לשעבר שעמד עד לאחרונה בראש אחד הבנקים המרכזיים במדינה, ומחזיק בהון לא מבוטל. הבן נהנה ממנעמי החיים, ונשלח לללמוד הנדסת מכונות במכללה האוניברסיטאית של לונדון, שם כונה בפי חבריו "ביגי". במהלך שלוש שנות שהותו בבירה הבריטית, שהה מוטלב בדירה בשווי 2 מיליון לירות שטרלינג. אתמול פשטו שוטרים על הדירה בניסיון להתחקות אחר קשריו ומניעיו.

 

חבריו ללימודים סיפרו לעיתון הבריטי "אינדפנדנט" כי מוטלב סיים את לימודיו בשנת 2008, וכי מעולם לא התבלט במיוחד או התבטא בקיצוניות. "היינו באותה כיתה ועבדנו על כמה פרוייקטים ביחד", סיפר פבריציו קוואלו מרינקולה, חברו לספסל הלימודים. "לא הייתי אומר שהוא היה מבריק במיוחד או משהו בסגנון, אבל הוא תמיד עשה את המינימום הנדרש, והופיע לשיעורים", סיפר.


שוטרים בכניסה לדירתו של המחבל בלונדון (צילום: AP)

 

לדבריו, מוטלב תמיד היה אדוק באמונתו, אך דבר לא רמז על העתיד לבוא. "הוא היה דתי מאוד. תמיד כשהיינו לומדים הוא היה פורש הצידה ומתפלל.

הוא היה מאוד רגוע, שקט למדי ולא הרבה לרקום קשרים חברתיים. לא היתה לו חברה למיטב ידיעתי", הוסיף. "הייתי המום כשראיתי את התמונות, לא יכולתי להעלות בדעתי שהוא יעשה דבר כזה".

 

עם זאת, נראה כי משפחתו של המחבל בניגריה ראתה את הדברים בעין מעט שונה: עם תום לימודיו ניתק מוטלב את כל קשריו עם בני משפחתו, ונעלם. לבסוף נודע להם כי ביקר במצרים ובדובאי - וגם בתימן. אביו, שחשד כי בנו מעורב בפעולות טרור, הודיע כבר לפני כחודש לשגרירות ארצות הברית בניגריה כי הוא חושש מפעולותיו.

 

חג מולד קשה בנמלי התעופה

הלילה הובא מוטלב כשהוא מחוייך וישוב על כסא גלגלים לדיון בו הואשם בניסיון לפוצץ את המטוס. בשל מצבו התקיים הדיון בבית החולים בו הוא מאושפז. הוא היה חבוש וסבל מכוויות, כתוצאה מהתלקחות חומר הנפץ שעמו תכנן לבצע את הפיגוע.

 

במקביל, ממשיכים גם בארצות הברית בחקירת ניסיון הפיגוע: בדיקות המעבדה של ה-FBI העלו כי המחבל ניסה להפעיל מטען כימי חזק ביותר מסוג PETA שהיה מסוגל להפיל את מטוס הנוסעים בשמי דטריוט. חומר הנפץ שיוצר לראשונה במלחמת העולם הראשונה ושמו המלא פנטאריטריטול טטרניטרט פנתריט נמצא בשימוש של אל-קאעידה.

 

לפני שמונה שנים בדיוק נשלח הטרוריסט ריצ'רד ריד להפיל בשמי האוקיינוס האטלנטי מטוס "אמריקן איירליינס" בטיסה מפריז למיאמי, מזימה שסוכלה גם אז. את חומר הנפץ הטמין אז ריד בנעליו. במשך שמונה השנים מאז נדרשים נוסעים לחלוץ נעליים בבדיקות בנמלי התעופה בארה"ב, אך מוטלב הצמיד את חומר הנפץ לירכו וכך הצליח לחמוק בלא בדיקה בעליה לטיסה. בקרבת המושב של המחבל הניגרי נמצא מזרק שתוכנו נמצא עדין בבדיקות מעבדתיות.

 

היום צפוי להיות קשה במיוחד לנוסעים שיגיעו לנמלי התעופה, בגלל העומס הרב של נוסעים החוזרים הביתה מחופשת חג המולד ומהפעילות המוגברת של מנהל הבטיחות בנמלים (TSA). הזעזוע מניסיון הפיגוע הכושל הביא לפחות זמנית להידוק הבדיקות לאחר ירידה שניכרה בעירנות, הורדה במספר מאבטחי הטיסות ובדיקות מזדמנות בנמלי התעופה. רק 20 אחוזים מהמזוודות עוברות בדיקה ידנית, ורק אחוז קטן מהנוסעים עובר בדיקה גופנית ואמצעים לזיהוי חומרי נפץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מופנם. מוטלב
צילום: רויטרס
בדיקות בשדה תעופה בארה"ב לאחר התקרית
צילום: AFP
מומלצים