שתף קטע נבחר

בכיר ב-FBI: היועץ של מחבלי 11/9 לא חוסל

תימן אמרה בשבוע שעבר כי האימאם אנואר אל-עוואקלי נהרג בתקיפת מחנה של אל-קאעידה, אך בארה"ב דוחים את הטענות. המטיף הקיצוני נודע בקשריו לכמה ממחבלי 11 בספטמבר ולקצין האמריקני שביצע טבח בבסיס צבאי בטקסס

במערכת הביטחון של ארצות הברית מעריכים כי המטיף המוסלמי אנואר אל-עוואקלי שרד את התקיפה האווירית בתימן בשבוע שעבר. רשת הטלוויזיה "פוקס ניוז" ציטטה אמש (שבת) גורמים אמריקנים שסיפרו כי האימאם הקיצוני לא נמצא בין ההרוגים במחנה אל-קאעידה שהותקף.

 

ביום חמישי האחרון תקף חיל האוויר התימני במחנה של אל-קאעידה והרג לפחות 30 מחבלים. גורם ביטחון בצנעא טען כי בין ההרוגים בתקיפה היה גם אל-עוואקלי, שנודע בתור היועץ הרוחני של שלושה ממחבלי 11 בספטמבר 2001. אולם כעת מתברר כי בכירים בבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI) מעריכים שאל-עוואקלי יצא מהתקיפה ללא פגע.

 

אל-עוואקלי, יליד מדינת ניו מכסיקו ארה"ב, עזב את המעצמה הגדולה בעולם והיגר לתימן ב-2002. קודם לכן הוא שימש שימש כאימאם במסגד "דאר אל-היג'רה" בווירג'יניה, שבו התפללו שלושה ממבצעי מתקפת הטרור של אל-קאעידה לפני שמונה שנים. אל-עוואקלי עצמו מזוהה עם ארגונו של אוסמה בן-לאדן וזוכה להתייחסות מצד פעילי ג'יהאד שונים.

 

האימאם הקיצוני שב לכותרת בחודש האחרון בעקבות הטבח שביצע פסיכאטר צבאי בבסיס האמריקני פורט הוד בטקסס. אחרי הרצח של 13 חיילים התברר שהפסיכיאטר, רב-סרן נידאל חסן, התפלל אף הוא עם אל-עוואקלי ואף התייעץ עימו בשנה שקדמה למתקפה. חסן שיגר 10 עד 20 הודעות לאל-עוואקלי שבו התייעץ עימו על האפשרות לתקוף חיילים אמריקנים.

 

תימן מתמודדת כיום עם שתי מערכות שונות בשטחה: מצד אחד פעילי אל-קאעידה הפועלים במדינה ומצד שני המורדים השיעים. בסוף השבוע נרשם הישג משמעותי במאבק נגד המורדים, הזוכים לסיוע מאיראן, כאשר ראש המיליציה הקיצונית, עבד אל-מלכ אל-חות'י, חוסל בתקיפה.  

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה כי אל-חות'י נהרג בהפצצה שכוונה לעבר מבנה בו שהה לשם קבלת טיפול רפואי לאחר שנפגע בהפצצה אחרת מהאוויר לפני כשבועיים. אותם המקורות מסרו עוד כי אל-חות'י נטמן בג'בל טלאת במערב מחוז סעדה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין בחיים. אל עוואקלי
צילום: AFP
מומלצים