שתף קטע נבחר

לא בשבת: חרדים הפגינו בירושלים ופצעו שוטרים

באיחור מה יצאה לפועל החלטת העדה החרדית, להעביר לימי חול את המחאה על "הכפייה החילונית" ועבודת מפעל אינטל בשבתות. אחד מאלף המפגינים סיפר: "הצום נגמר אז באים כדי להתפרק". שוטר נפצע מחזיז, השני מאבן. מפגין נעצר

הקרב על השבת התחדש, הפעם ביום ראשון: כאלף חרדים התכנסו הערב (יום א') בסמוך לאזור התעשייה בהר חוצבים בירושלים, תחת אבטחה כבדה. הם התפללו נגד חילול השבת, שנובע לדבריהם מפעילותה של חברת "אינטל". שני שוטרים נפצעו קל, האחד מחזיז והשני מאבן, בכביש גולדה הסמוך.

 

בהמשך, המשטרה עצרה חרדי שאחז באבן, בחשד שהתכוון ליידות אותה על שוטרים. אחרי הכינוס, חרדים ניסו לחסום את הכביש הראשי אך נבלמו. ההפגנה עברה ליום ראשון, בהמשך להחלטת העדה החרדית להעתיק את המחאה לימי החול. יישומה נדחה בכמה שבועות בגלל תנאי מזג האוויר וחג החנוכה.

 

"מה יהיה היום?", נשמעו שאלות בעת ההתכנסות, כשעוד לא נרשמו אירועים חריגים, אחרי ציפייה ארוכה להפגנה הגדולה יחסית. "חסר רק שמישהו יזרוק אבן ותהיה פה מלחמה". 

 

שמוליק, מפגין חרדי, סיפר ל-ynet על הסיבה לכינוס: "באנו להביע מחאה נגד חילול השבת, היינו פה גם בשבתות. במלחמה אין צד מנצח, יש מי שמפסיד יותר ומי שמפסיד פחות, אבל שני הצדדים מפסידים. ברקת רוצה שהעיר תהיה לצעירים, ההפגנות האלה גורמות להיפך, הן עושות נזק לתיירות ולכן החילונים הם המפסידים".


שוטרים מתעמתים עם מפגינים. "פגיעה בציפור הנפש" (צילום: גיל יוחנן)

 

"אומרים 'לכו לצבא', אבל יש לנו זכויות"

המפגין יוחנן סיפר על תחושה של "כפייה חילונית". "פגיעה בשבת היא פגיעה בציפור הנפש של החרדים. בועטים לציבור החרדי בפרצוף וכואב לו. מצפצפים עלינו, אין לנו זכות להגיד מה כואב לנו. זו מגמה של מערכת שלמה, רוצים בכל מחיר להראות שאין לחרדים כוח.

 

"מסתכלים עלינו ואומרים 'פרזיטים, לכו לצבא', אבל יש לנו זכויות אזרח במדינה. לא נותנים לנו להביע את דעתנו. אני מרגיש מושפל שלא נותנים לי להביע את כאבי", הוא מחה.


"החילונים הם המפסידים" (צילום: גיל יוחנן)

 

חלק ניכר מהמפגינים הם צעירים שבאו לשם ההווי. "לפני כמה שעות נגמר הצום (י' בטבת),

 אז באים לכאן כדי להתפרק, באים בשביל לראות בלאגן. רוב הצעירים פה זה ככה, משעמם להם. כמובן ששבת זה לפני הכל, חילול שבת לא מביא כבוד לירושלים ולא למדינת ישראל", אמר אחד מבאי ההפגנה. 

 

בחודשים האחרונים הפגינו חרדים כמעט מדי שבת מול המפעל. בין היתר, הם השליכו אבנים על שוטרים וכלי רכב של אזרחים, תקפו עיתונאים וכינו שוטרים "נאצים" ו"ציונים, בגללכם קרתה השואה". ב"אינטל" ובעיריית ירושלים טוענים כי החברה פועלת כבר 24 שנים בעיר, ואין בפעילות הנדרשת בשבת כל פגיעה בסטטוס-קוו.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה הערב
צילום: גיל יוחנן
"שבת זה לפני הכל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים