שתף קטע נבחר

הנייה למובארק: עזוב את המנהרות

ביום השנה למבצע עופרת יצוקה, ראש ממשלת חמאס בעזה קרא להעמיד לדין את הבכירים הישראלים ופנה ל"גיבור חיל האוויר" בקהיר: שחרר אותנו מהמצור, פתח את רפיח

אחרי שיום השנה לציון פתיחת מבצע "עופרת יצוקה" צוין הבוקר (יום א') בעזה בצפירת דומיה, בערב המשיכו מנהיגי חמאס  בנאומים לוחמניים. ראש הממשלה ברצועה, איסמעיל הנייה, פנה במיוחד לשכנו מדרום.

 

יום שנה, טרור ומגעים מדיניים - כותרות אחרונות:

 

בקריאה נרגשת לנשיא מצרים, חוסני מובארק, הנייה ביקש להורות על הפסקת בניית גדר ההפרדה התת-קרקעית בגבול סיני - שאותה כינו בשבוע שעבר בחמאס "אסון לעם הפלסטיני".


"המנהרות - ברירת מחדל". הנייה נואם, הערב (צילום: רויטרס)

 

"אני פונה לגיבור חיל האוויר (מובארק היה מפקד ח"א המצרי במלחמת יום הכיפורים - ע.ו) ואומר לו כי אנו לא מאיימים על ביטחון מצרים,

לא מתערבים בענייני מצרים, וכי נאלצנו להשתמש במנהרות כברירת מחדל חריגה בגלל המצב שנדחפנו אליו", אמר הנייה בנאומו והוסיף: "אני קורא לכם גם לפתוח את מעבר רפיח, יש לכם אחריות לאומית ודתית".

 

ראש ממשלת חמאס אמר עוד שהפלסטינים ימשיכו לעמוד על עקרונותיהם, והציג את עמדתו בעד פיוס כל פלסטיני - למרות הסכסוך המתמשך עם הפתח והרשות השולטת בגדה המערבית: "חמאס מאמינה בפלורליזם ובשותפות הפוליטית וכן בהעברה דמוקרטית של השלטון". 

 

"ההמונים נשבעו להקריב את עצמם"

הדברים נאמרו על רקע מתיחות נמשכת ביחסים בין חמאס למצרים, בין היתר בשל סירוב הארגון השולט בעזה לחתום על נוסחת קהיר להסכם הפיוס. לפני כשבועיים התבטא בחריפות שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, ואמר ש"אנחנו לא עובדים אצל חמאס ולא אצל משעל".

 

הנייה קרא לעולם ליישם את דו"ח גולדסטון של ועדת החקירה של האו"ם - שקבע כי ישראל וגם חמאס ביצעו פשעי מלחמה בעזה.

מהקהילה הבינלאומית וממזכ"ל האו"ם הוא ביקש לפעול להעמדתם לדין של "פושעי המלחמה הישראלים".

 

בכיר החמאס, ד"ר חליל אל-חיה, אמר כי גדודי עז-אדין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של הארגון, "הצליחו להכשיל את כל המזימות והתוכניות של הכיבוש".

 

אל-חיה, שדיבר בפני אלפי פלסטינים בצפון הרצועה, אמר כי החמאס וארגוני ההתנגדות לא יובסו. "איך נובס כשכנס ייסוד החמאס הצביע על תמיכת מאות האלפים שהגיעו, וההמונים שנשבעו להקריב את עצמם לאיסלאם ולעניין הפלסטיני? אני קורא לכולם להמשיך ולתמוך בהתנגדות ומבטיח כי עזה לא תיפול במלחמה וברצועה, ומי שייפלו הם האמריקנים והישראלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה. פלורליזם ודמוקרטיה
צילום: רויטרס
מומלצים