שתף קטע נבחר

החקירה: איך הצטמקו חובות המיליונים של לחיאני

ראש העיר בת-ים נשאר ללילה במעצר. ל-ynet נודע כי לפי החשד, חוב של 35 מיליון ש' שצבר הפך ל-18 מיליון בזכות הלוואה מעוררת תהיות מבנק איגוד. לבנק הזה הועברו חשבונות העירייה. "עם משכורת ראש עיר אי אפשר לכסות את זה", אמרו במשטרה. אביו: הכל עלילה מקנאה. ומה אמרו ברחובות בת-ים?

הפשיטה המשטרתית על עיריית בת-ים ועל ביתו של ראש העיר, שלומי לחיאני, טלטלו את העיר. רבים באו אמש (יום ב') לבית משפט השלום בראשון לציון כדי לתמוך בלחיאני ברגעים הקשים במהלך הדיון במעצרו.

 

עוד לפני שנשלח לבלות את הלילה בתא - לאחר שבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה דחה את ערעורו על המשך המעצר - עברו עליו שעות ארוכות בחדר החקירות. שם הטיחו בו אנשי היחידה הכלכלית שאלות קשות, ול-ynet נודע על כמה מהן, שנוגעות לנתיב המיליונים שממנו עלו החשדות החמורים.

 

 

עיקר השאלות עסקו במצבו הכלכלי של לחיאני, והחשד כי פעל באמצעים פסולים להחזיר את חובותיו. על פי החשד, עוד בטרם נכנס לחיאני לתפקידו כראש העיר בשנת 2003, הוא היה חייב כ-35 מיליון שקלים מעסקיו כקבלן בניין. החוב נוצר בין היתר בעקבות פרויקט שעבורו קיבל ערבות של 15 מיליון שקל מהמדינה. בנק המזרחי ליווה את הפרויקט.

 

במקביל, לקח לחיאני לפי החשד הלוואות נוספות. בסופו של דבר, לטענת המשטרה הכסף לא נכנס לחשבון, בנק מזרחי גבה את הערבות מהמדינה ואולם לחיאני נותר חייב לבנק 35 מיליון שקלים.

 את החוב הזה, טוענים החוקרים, כיסה לחיאני לפחות בחלקו באמצעות הלוואה של 18 מיליון שקלים שלקח מבנק איגוד. בתמורה לסכום זה נאות בנק מזרחי, על פי החשד לוותר על שאר החוב. אז נכנס לחיאני לתפקידו כראש עיר.

 

לטענת החוקרים, "במשכורתו הנוכחית, אין סיכוי שיוכל להחזיר את החוב (לבנק איגוד - א.ס.)". יתרה מזאת, במשטרה בודקים כיצד אישרו שם את ההלוואה ללחיאני, שהיה בבחינת לקוח "חדל פרעון". נכון להיום עדיין חייב לחיאני לבנק סכום של כ-9 מיליון שקלים, ומהחקירה עולה שאין סיכוי שיחזיר זאת.


החוקרים פשטו על העירייה ולקחו מסמכים (צילום: עופר עמרם) 

 

מה שכן רואים החוקרים בחשבונות הבנק שלו הן העברות של מאות אלפי שקלים לטובת כיסוי ההלוואה, חלקם ממקורות לא ברורים וחלקם במזומן. במקביל, בודקים במשטרה האם להלוואה בבנק איגוד קשר לכך שחשבונות עיריית בת-ים הועברו לבנק.

 

אביו: "הוא עשה רק טוב לאנשים"

לצד העבירות בנושאי טוהר מידות, לחיאני חשוד גם בהעלמת מסים. מי שבטוח בחפותו הוא אביו מאיר, שהגיע לדיון אמש בבית המשפט בראשון לציון. "אלה דברים שלא מצדיקים מעצר", הוא אמר לאחר החלטת השופט, להותיר את בנו ראש העיר מאחורי סורג ובריח. "הוא נתן להם הסברים לכל אחת מהשאלות שלהם". יצוין כי בן אחר שלו, אבי, החשוד גם הוא בפרשה - עצור עד יום שישי.

 

למרות החשדות החמורים, מאיר לחיאני ביקש להוסיף: "הוא עשה רק טוב לאנשים. אם המשטרה ידעה על המעשים

האלה שלוש שנים למה לא עצרו אותו קודם? הלו, זה ראש עיר. בטוח שזו עלילה. הכל משנאה ומקנאה".

 

הלילה לא אמור להיות קל ללחיאני, בבית המעצר של השב"ס בפתח תקווה, לשם העבירו אותו אנשי יחידת להב 433. בבית המעצר תאים לארבעה או שישה עצורים, ואין תאים מיוחדים עבור עברייני "צווארון לבן". בשירות בתי הסוהר אמרו שהם מתייחסים לראש העיר כאל כל עצור אחר, בלי שום יחס מיוחד.

 

שאר המעורבים בפרשה שמעצרם הוארך - וביניהם אחיו, אבי לחיאני - יעבירו את הלילה בבתי המעצר ניצן ברמלה ואבו כביר בתל אביב. ההפרדה בין החשודים נובעת מצרכי חקירה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחיאני בבית המשפט
צילום: אבי מועלם
גם הוא עצור. האח, אבי
צילום: אבי מועלם
מומלצים