שתף קטע נבחר

מלאווי: הומואים שהתחתנו בפומבי - יועמדו לדין

טיוונגה צ'ימבלנגה וסטיבן מונג'זה הם הראשונים שחושפים את נטייתם המינית בטקס פומבי במדינה האפריקנית, שבה ההומוסקסואליות אינה חוקית. כעת, הם עלולים להישלח ל-14 שנות מאסר. וגם: מבט על החמרת הענישה באפריקה להומואים

שני גברים ממלאווי שהפכו לזוג ההומואים הראשון שמתחתן במדינה האפריקנית, נעצרו והואשמו היום (יום ג') כי נהגו ב-"חוסר צניעות במקום פומבי". נישואים חד-מיניים אינם חוקיים במלאווי. אם יואשמו השניים במעשי סדום הם ייחשפו לעונש של עד 14 שנות מאסר.

 

טיוונגה צ'ימבלנגה וסטיבן מונג'זה התחתנו בסוף השבוע בטקס מסורתי, שכלל גם אלמנטים מקוריים כמו מוזיקת היפ-הופ. "הם מאוד רצו להתחתן כי זו תהיה הפעם הראשונה שהומואים הציגו את נטייתם המינית בפומבי, סיפר פיניאסי צ'יקאונקה, שנכח בחתונה. לדבריו, "ירח הדבש של הזוג הגיע לסיומו הלילה, עם מעצרם".

 

מלאווי - שבה כ-13 מיליון תושבים - היא אחת המדינות מוכות האיידס בעולם. כ-14% מהאוכלוסיה נושאת את הנגיף, ובקרב הומואים מדובר על כ-20%. קהילת ההומואים אמנם חיה בסתר, אולם השלטונות מנסים להגיע אליה בניסיון להגביר את המודעות למחלה ולכן פועלים יחד עם ארגוני זכויות אדם שונים. 

 

פעילי זכויות אדם במלאווי מתחו ביקורת על מעצרם של צ'ימבלנגה מונג'זה. "בכך שהתחתנו הם הביעו את נטייתם המינית כבני אנוש. המשטרה לא צריכה להתערב בנושאים כאלה", אמר גיפט טרפנסה, פעיל למען זכויות הומואים במלאווי.

      

המקרה הזה הוא דוגמא לאופן שאמביוולנטיות שקיימת במרבית מדינות אפריקה בכל הנוגע לטיפול בהומואים ולסביות. מצד אחד - יחסים חד-מיניים פסולים ונחשבים לייבוא מהמערב. אך מצד שני - השלטונות מכירים בארגונים למען זכויות הומואים לצורך המאבק באיידס.

 

ב-38 מתוך 53 מדינות אפריקה קיימים חוקים בהם מוגדרת ההומוסקסואליות כעבירה פלילית,

 ורק בדרום אפריקה מותר להומואים ולסביות למסד את היחסים הזוגיים במסגרת ברית הזוגיות. העונשים על חשיפת הנטייה המינית משתנים, והקלים ביותר נגזרים בטוניסיה ובמרוקו - עד שלוש שנות מאסר. 

 

בחודשים האחרונים הקשיחו מדינות כמו בורונדי וסנגל את יחסם כלפי הומואים, אך הגדילה לעשות אוגנדה, שבה קיים כבר היום מאסר עולם להומואים. הצעת חוק חדשה מעוניינת למנוע עידוד יחסים חד-מיניים באמצעות הסברה או פעילות חברתית, עד לידי הטלת עונשים כבדים של עד שבע שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים