שתף קטע נבחר

המחבל הניגרי בבלוג: "אני בודד, חולם על ג'יהאד"

"וושינגטון פוסט" פרסם תמלילי הודעות שנכתבו על-ידי "פארוק1986", ככל הנראה הצעיר הניגרי שניסה לפוצץ את מטוס נוורת'ווסט בחג המולד. אין הוכחה חותכת שאל-מוטלב עומד מאחורי ההודעות, אך הפרטים מתאימים לגמרי לקורות חייו

דתי נלהב ובודד המפנטז להפוך ללוחם קודש מוסלמי - כך מצטייר עומר פארוק עבד אל-מוטלב, הצעיר הניגרי שניסה לפוצץ את מטוס נוורת'ווסט בחג המולד בטיסה מאמסטרדם לדטרויט, ביותר מ-300 הודעות שפרסם ככל הנראה בבלוגים שונים ברשת האינטרנט - כך דיווח (יום ג') העיתון "וושינגטון פוסט". גורמים אמריקנים מסרו כי אין בידם הוכחה חותכת ששם המשתמש "פארוק1986" הוא אכן של אל-מוטלב, אולם ציינו כי פרטי המידע שכתובים בהן מתאימים לחלוטין לקורות חייו.

 

אל-מוטלב מתאר בהודעותיו את הניכור ההולך וגדל בינו לבין משפחתו, את בושתו בדחפיו המיניים ואת תקוותיו ל"ג'יהאד גדול" שיתרחש בכל העולם. ההודעות, שהראשונות בהן פורסמו ב-2005, כשאל-מוטלב היה בן 19, מציירות צעיר המחפש חיים חדשים מחוץ לבית הספר ולקן של משפחתו העשירה. יותר מכל עולה מההודעות דמות של צעיר הזקוק נואשות למישהו שיקשיב לו.

 

כך לדוגמא כתב ככל הנראה אל-מוטלב ב-28 בינואר2005: "אני נמצא במצב שבו אין לי חבר, אין לי עם מי לדבר, אין עם מי להתייעץ, אין מי שיתמוך. אני מרגיש מדוכא ובודד. אינני יודע מה לעשות". ההודעה פורסמה באתר איסלאמי שנקרא "ג'וואהר".

 

הכותב התוודה בהודעות על הכנותיו לעזוב את בית הספר הבריטי שבו למד, פרט העולה בקנה אחד עם סיפור חייו של אל-מוטלב. עם זאת, נראה שהקצנתו הדתית גברה עם הזמן, והוא החל לתאר את הפנטזיות שלו על מלחמת קודש.

 

"אני מדמיין איך יתרחש הג'יהאד הגדול, כיצד המוסלמים ינצחו אינשאללה וישלטו בכל העולם, ויקימו את האימפריה הגדולה מכולן פעם נוספת!!!", כתב אל-מוטלב בפברואר 2005. "הפנטזיות שלי בדרך כלל נוגעות לנושאים איסלאמים. החלק הרע הוא שלעתים פנטזיות הן לעתים מוחשיות מדי, ולא מתרכזות בעולם הבא".

 

החיים בתימן

בהודעה אחרת כתב אל-מוטלב מתימן, שם למד ערבית במכון לשפות בבירה צנעא. יצויין כי אתמול נעצר מנהל המכון, מוחמד אל-אניסי, ונחקר במשך שעות ארוכות. פארוק1986 תיאר את התלהבותו מצנעא המסורתית והמודרנית, ומהעובדה שקיימות בה מסעדות מערביות לצד גני שעשועים ואולמות התעמלות. 

  

אחרי נעצרו של אל-מוטלב, הודיעה ממשלת תימן כי המחבל מטיסת נוורת'ווסט חי במדינה בשתי תקופות שונות.

 בשנת 2004 למשך כשנה ובין החודשים אוגוסט-דצמבר 2005. בהודעה אחרת שפרסם מתימן הביע אל-מוטלב את התלבטותו בין לימודים גבוהים לבין הצורך להיות מוסלמי טוב.

 

אך היו גם הודעות אופטימיות יותר, בהן סיפר אל-מוטלב על אמונתו שיצליח להתגבר על הבדידות במהלך הלימודים באוניברסיטה ובקבוצות איסלאמיות שעליהן הצטרף.

 באחת ההודעות סיפר אל-מוטלב על אהדתו לכדורגל ונתקל בתגובה צינית על אופיים של האוהדים. בתגובה כתב אל-מוטלב: "הרגשתי פרפרים בבטן כשקראתי את התגובה. נהגתי בצביעות? הלוואי שאללה יסלח לי על כך. כעת אני מרגיש רע מאוד. אולי זה הזמן לפרוש מהשרשור הזה. אני מצטער אם פגעתי במישהו. בבקשה מכולם - סלחו לי".

 

שלשום הודו גורמי ביטחון אמריקנים שקיבלו התרעה על פעילותו החשודה של אל-מוטלב כבר בחודש נובמבר האחרון, אז הגיע אביו לשגרירות ארה"ב בניגריה והביע חשש מדעותיו הקיצוניות של בנו. האב, אל-חאג'י אומרו אל-מוטלב, כיהן כשר בעבר כשר הכלכלה ומכהן כיום כבנקאי בכיר בניגריה. הוא פנה גם לרשויות הביטחון בארצו והזהיר מפני בנו. כל זה לא עזר, ופארוק עבד אל-מוטלב לא הוכנס ל"רשימה השחורה", שהייתה מונעת ממנו לעלות על הטיסה לדטרויט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פארוק עבד אל-מוטלב
צילום: AFP
אל-חאג'י אומרו אל-מוטלב
צילום: AFP
מומלצים