שתף קטע נבחר

אפללו פנה רשמית ללבני: תני לי להתפלג

שבוע אחרי שאמר כי איבד את האמון במנהיגותה של יו"ר מפלגתו, הגיש הערב אפללו ללבני מכתב ובו פנייה רשמית בדרישה לעזוב את קדימה. המהלך עלול לגרום להטלת סנקציות חריפות אליו, אולם ההערכה היא כי התנגדות הקואליציה לכך תמנע זאת

למרות מאמציה של יו"ר קדימה למנוע את המהלך, מתקדם הערב (יום ג') הפילוג במפלגת האופוזיציה. חבר הכנסת אלי אפללו, הגיש ללבני פנייה רשמית, שבה כתב: "אבקשך לפעול לקבלת החלטה של סיעת קדימה על התפלגות בהסכמה לשתי סיעות. זאת, על מנת לאפשר את התפלגותי מסיעת קדימה על פי חוק".

 

בשבוע שעבר שוחחה יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, עם אפללו - וניסתה לשכנע אותו שלא לעזוב את הסיעה. גם ח"כ שאול מופז פנה אליו בניסיון להניא אותו מלבצע את המהלך - אולם ללא הועיל.

 

בעקבות פנייתו של אפללו, שאמר לפני כשבוע כי "איבד את האימון במנהיגותה של לבני", ייתכנו שלושה תרחישים שונים: הישארות בקדימה, אם זו לא תאשר את ההתפלגות.על פי התרחיש השני, תתכן התפלגות בהסכמת ועדת הכנסת - דבר שיאפשר לאפללו להקים סיעת יחיד עם כל הזכויות הנלוות לכך.

 

אפשרות שלישית, הנמצאת בתחתית סולם העדיפויות של אפללו, היא כי יוכר כחבר כנסת שפרש מסיעתו. מהלך כזה יגרום להטלת סנקציות רבות וקשות עליו, ובכוחה של קדימה לפנות לועדת הכנסת בבקשה לנקוט כך לגביו. על פי חוק, חבר כנסת שפרש מסיעתו ולא התפטר מכהונתו זמן קצר אחר כך, לא יוכל לכהן בתפקידי שר או סגן שר באותה הכנסת והוא גם אינו זכאי להצטרף לסיעה אחרת, זולת זו שיקים.

 

נוסף על כך, אוסר החוק לכלול חבר כנסת פורש ברשימת המועמדים של אחת הסיעות המכהנות בבחירות לכנסת הבאה, והוא אינו זכאי לדמי מימון מפלגות.

 

עם זאת, העריכו גורמים בכנסת כי התנגדות הקואליציה להכרזה על אפללו כחבר כנסת שפרש מסיעתו יכולה למנוע את המהלך. גורם בכיר בקואליציה אמר בשיחה עם ynet: "לא נעזור לקדימה לדכא את אפללו". החוק קובע כי "פרישה מסיעה" היא, בין היתר, "הצבעה במליאת הכנסת שלא בהתאם לעמדת הסיעה" באשר להצבעת אמון או אי אמון בממשלה. עם זאת, קובע החוק סייג, שלפיו לא תחשב הצבעה כזו כפרישה, במקרה שחבר הכנסת לא קיבל כל תמורה בעד הצבעתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בדרך החוצה. ח"כ אפללו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים