שתף קטע נבחר

בוטל כנס מחאה של סטודנטים ל"עופרת יצוקה"

הנהלת אוניברסיטת חיפה חליטה לבטל היתר שניתן לתאי סטודנטים ערביים להפגין בקמפוס, לרגל שנה למבצע בעזה - מחשש ל"הפרת הסדר הציבורי". בתא חד"ש טוענים: "סתימת פיות, נמשיך להיאבק בכיבוש ובמצור"

סתימת פיות או מניעת הסתה? הנהלת אוניברסיטת חיפה החליטה הערב (יום ג') לבטל היתר שניתן לסטודנטים ערבים, להפגין מחר בקמפוס במלאות שנה למבצע "עופרת יצוקה". באופן רשמי, מסרה האוניברסיטה כי ההחלטה התקבלה מחשש להפרות סדר. גורמים בהנהלת המוסד אמרו ל-ynet שקיבלו מידע, לפיו מתכוונים הן מובילי המחאה והן סטודנטים מהתאים הציוניים, שהתכוונו לקיים הפגנת נגד, להביא אל הקמפוס גורמים מחוץ לאוניברסיטה לצורך תגבור כוחותיהם.

 

"ההנהלה החליטה שלא לאשר לתאים אקראא, בל"ד ובני הכפר לקיים הפגנה לציון שנה למבצע, לאחר שהתברר כי ישנה וודאות קרובה לכך שעקב האירוע, תגרם הפרה ממשית של הסדר הציבורי בקמפוס. כל בקשה שתוגש בעתיד תישקל לגופה", לשון הודעת האוניברסיטה.

 

באגודת הסטודנטים ספרו כי הסיבה לביטול, היא לחץ שהפעילו על הנהלת האוניברסיטה, תוך פנייה לשר החינוך. "כבר אתמול התחילו לחלק כרוזים שקוראים להפגנה, ובהם דברי הסתה - המשווים את החלטות הממשלה למעשים של ארגוני טרור. האגודה, שמייצגת את כלל הסטודנטים ומטרתה ליצור נוהל תקין של לימודים משותפים בין יהודים וערבים בקמפוס, הפעילה לחץ כבד על ההנהלה כדי שתחזור בה מאישור ההפגנה", אמר דובר האגודה, אוריאל גזית.

 

לדבריו, "גם ככה יש מתיחות גדולה בקמפוס. זה התחיל בהפגנות נגד המבצע בעזה לפני כשנה, אחר כך הביאו את השייח' ראאד סלאח להרצות כאן. אנחנו רוצים למנוע את התסיסה". יו"ר האגודה, רועי בן שלוש, טען כי בעבר, אפשרה אוניברסיטת חיפה הסתה בחסות חופש הביטוי. "זו אינה הפעם הראשונה שבה הנהלת האוניברסיטה מאפשרת התבטאויות שכאלו. חופש הביטוי אינו מחסה או לגיטימציה להסתה. לא ניתן יד להתרחשותם של אירועים מסוג זה בקמפוס. אנו רואים אירועים שכאלו בחומרה רבה, ולא נאפשר להנהלת האוניברסיטה לתת במה לקיצוניות בין כותלי הקמפוס".

 

"זו סתימת פיות, נמשיך להיאבק במצור ובכיבוש"

מזכיר תא חד"ש באוניברסיטת חיפה, ואאל סוויד, אמר ל-ynet כי ביטול ההפגנות פוגע בחופש הביטוי של הסטודנטים.

 "ההנהלה נכנעה פעם נוספת לקיצונים, לסטודנטים מהימין, ולמי שמבקש הגביל את חירויות הפרט בקמפוס", אמר סוויד והוסיף: "ההפגנה אינה נגד הסטודנטים האחרים, אלא נגד המשך המצור על עזה והכיבוש המתמשך. אני חושב שמדובר בסתימת פיות, ונמשיך להיאבק למען קמפוס דמוקרטי, ונגד המשך הכיבוש והמצור".

 

ההפגנות, שהיו אמורות להתקיים באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטה העברית בירושלים, אורגנו על ידי סטודנטים ערבים ופעילי שמאל מתאי חד"ש, בל"ד, אקראא ובני הכפר. במחאה הם התכוונו להביע "תמיכה באחיהם הפלסטינים ובהבאתם לדין של פושעי המלחמה", תוך קריאה ל"אחדות במאבק נגד הכיבוש הישראלי ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".

 

בלשכתו של שר החינוך, גדעון סער, סירבו להגיב על הדברים.

 

בהכנת הכתבה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים באונ' חיפה, מוחים נגד המבצע בעזה (ארכיון)
צילום: אחיה ראב"ד
מביעים תמיכה בישראל (ארכיון)
מומלצים