שתף קטע נבחר

לפני הכרעת הפלשמורה: בני הטיגראי זועקים

רגע לפני ששר הפנים מבקש מהממשלה לאשר את העלתם לארץ של כ-8,700 משוהי המחנות באתיופיה, קרוביהם של יוצאי טיגראי פונים לעזרת הרב עובדיה יוסף: "עוד מעט אולי נחמיץ את ההזדמנות האחרונה"

שר הפנים, אלי ישי, צפוי להגיש ביום ראשון לממשלה הצעה הקוראת להעלות לישראל כ-8,700 בני הפלשמורה האחרונים שנותרו באתיופיה. אלא שיחד איתם, ישנם עוד כ-2,000 בני הטיגראי שקרוביהם בישראל מבקשים לבדוק את זכאותם לעלייה.

 

בני הטיגראי (על שם אחד המחוזות באתיופיה) חיים בצפון אתיופיה באזור הגובל באריתריאה

ובסודן ומידת יהדותם אינה ברורה. נציגי משרד הפנים שנשלחו לאזור כדי לבדוק את זכאות בני הפלשמורה הבטיחו לבדוק גם את נושא בני הטיגראי, אלא שבני משפחותיהם בארץ טרם קיבלו תשובה לגבי גורל יקיריהם, והחליטו לאחרונה לפנות לעזרתו של הרב עובדיה יוסף.

 

"אנו פונים אליך בשמם של כ-2,000 יהודים, בני קהילת 'ביתא ישראל', הנמצאים באזור טיגראי וכמהים לעלות לארץ ישראל", כתבה התארגנות יוצאי טיגראי למנהיג הרוחני של ש"ס, "לאנשים אלה קרובי משפחה רבים בישראל (קרבה מדרגה ראשונה), אשר עלו בתחילת שנות ה-80 לארץ והותירו מאחוריהם קרובי משפחה".

 

"הבטיחו לבדוק, אך דבר לא נעשה" 

לדברי בני הטיגראי, "משרד הפנים המופקד על הנושא הצהיר כי יבדוק את זכאותם לעלות לארץ במסגרת חוק השבות, אך לא עשה זאת. אנו פונים אליך... בבקשה שתשמיע את קולך ותזעק את זעקת של יהודים נדחים המבקשים לחזור לצור מחצבתם". עותקים של המכתב נשלחו גם לשר ישי ולשרת הקליטה סופה לנדבר.

 

בהתארגנות ביקשו להדגיש כי הם אינם מבקשים להעלות לארץ לא-יהודים שאינם זכאים לעלייה. כל שהם מבקשים הוא לפעול מתוקף חוק השבות - ותו לא. "עשרות שנים שבני משפחותיהם מבקשים להעלותם ארצה", אומר הרב אברהם שי, תושב ערד אשר עומד בראש ההתארגנות. "אנחנו חשים שעוד מעט אולי נחמיץ את ההזדמנות האחרונה להעלות אותם. במשרד הפנים אומרים כל פעם 'נבדוק, תביאו את רשימות הקרובים', אך דבר לא נעשה".

 

אסא גדש, תושבת ערד בת 69 אשר עלתה לישראל במסגרת מבצע שלמה, מבקשת להביא ארצה את אחיותיה. "אני מתגעגעת אליהן, ומרבה לשלוח להן את הכספים מביטוח לאומי. אני בוכה כל הזמן אבל לא שומעים אותי. בעלי נפטר ואני נותרתי לבד, ומבקשת להתאחד עם המשפחה שלי".

 

שמגר: להעלות את הפלשמורה עכשיו

לקראת ישיבת הממשלה שבה יידון עתיד הפלשמורה, כינס היום הוועד הציבורי למען שארית יהודי אתיופיה,

 מסיבת עיתונאים ותבע לקבל החלטה להשלים את העלייה במהירות האפשרית - ולקבוע קצב עליה מהיר.

 

נשיא הוועד, מאיר שמגר, אמר כי הממשלה חייבת לפתור את סוגיית הפלשמורה ו"האנשים האלה צריכים להיות כאן". הוא  הוסיף וקרא לממשלה לקבוע את העליה בקצב ראוי וביחס נאות לאלפי הממתינים. "לעליה של 50 או 100 לחודש אין משמעות כשמדובר באלפים. עוד הודיעו בוועד, כי אם ההחלטה לא תתקבל, ייצא לדרך מאבק ציבורי גדול עם הפגנות המוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנה למען בני הפלשמורה (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
הרב עובדיה יוסף. יתגייס למטרה?
צילום: גיא אסיאג
מומלצים