שתף קטע נבחר

כדור הבדולח 2020: עתיד המצלמות וה-GPS

מה צופן העתיד לגאדג'טים? עדשות נוזליות במצלמות ומכשירי הניווט הייעודיים ייעלמו. תחזית לעשור הבא

בתלמוד נכתב כי מאז שחרב בית המקדש, ניטלה הנבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות. ובכל זאת, בפרויקט "כדור הבדולח" אנחנו מנסים על בסיס מגמות קיימות - לחזות ולנבא מה יהיה כאן מבחינת טכנולוגיה ואינטרנט בעוד עשור. אתם מוזמנים לשוב אלינו גם ב-2020 - לראות אם צדקנו. כתבה חמישית בסדרה

 

הניווט שהפך להיות נחלתם של הרבים בעשור האחרון יעבור שדרוג משמעותי בעשור הבא. "מערכת הניווט בעשור האחרון הייתה בשלב הגילוי ואילו בעשור הבא יגיע שלב המימוש, ההמצאה וניצול הפוטנציאל במערכת", כך אומר רונן סופר, סמנכ"ל טכנולוגיה בחברת טלמפ.

 

העשור הקרוב יגרום למכשירי הניווט הייעודיים המוכרים לנו כיום, להיעלם מהשוק. במקומם מכשירי הסלולר החכמים (וגם אלה שלא), יגרמו לנו לזנוח אותם. כמו כן, מערכות הניווט המובנות ברכבים יהפכו להיות מוצר בסיסי גם ברכבים זולים ורכבים משפחתיים.

 

הלאה השעון המעורר

מערכות הניווט של העתיד יידעו לצייר פרופיל משתמש מדויק, ויעזרו לנו בארגון סדר היום ובניצול טוב יותר של הזמן שלנו. לדוגמא השעון המעורר המסורתי ימות, במקומו מערכת הניווט תעיר אותנו בהתאם לעומס הפקקים בכביש בכדי שנוכל להגיע בזמן: בימים עמוסים יותר, ההשכמה תהיה מוקדמת

יותר - אל תצפו לעוד שעה מתחת לפוך.

 

כמו כן, המכונית תזהה את מיקומנו, ותוכל להדליק מכשירים אחרים מרחוק - כדוגמת דוד השמש או המזגן בבית בהתאם לטמפרטורה שאנחנו רגילים אליה ולפי המרחק שלנו מהבית. מערכות הניווט יהפכו להיות יותר סוציאליות, ויאפשרו לנו להרחיב את הקשרים החברתיים שלנו. הרשתות החברתיות מבוססות המיקום יתפסו תאוצה, וה-GPS שלנו יידע בדיוק איפה נמצאים החברים שלנו.

 

חיים חשופים

כך שאם יתפנה לנו זמן ביומן ונהיה בקרבתם, הוא אף יתריע לנו על כך - אם נרצה לשבת איתם לקפה ספונטני. כמובן, זהו מחיר כבד לשלם בפרטיותנו, כך נראה כי זו הולכת גם כך להשתנות לחלוטין בעשור הבא, ובני הדורות הבאים פשוט יתרגלו לחיות אחרת - כשחייהם חשופים.

 

מערכות הניווט ברכב ישודרגו במחצית השנייה של העשור, ויוקרנו על שמשת הרכב, דבר שישלב את הנתונים עם המציאות מול עינינו, הפרטים הנוספים שמערכת המידע תוכל לספק לנו תוך כדי נסיעה, כדוגמת מקומות מעניינים, תנאי השטח, מזג האוויר וכמובן גם מסלול נסיעה מהיר ובטוח - ישולבו עם התמונה הנשקפת מבעד לשמשה.

 

כמו כן ה-GPS יהפוך לגורם דומיננטי במערכות בטיחות ברכב בשילוב חיישנים ייעודים שיגרמו לרכב ליטול את הבקרה והשליטה של הנהג במקרה והאחרון עשה טעות קריטית או שמא נרדם על ההגה. מצלמות גם הן ימצאו את דרכן לרכב שלנו, והוידאו שיצולם ישמש לצורכי ניווט ושיתוף מסלולים אינטראקטיביים עם רכבים ומכשירי סלולר אחרים. (עומרי לוי)

 

סטילס ווידאו הולכים יחדיו

תחומי צילום התמונה הבודדת, הסטילס, והוודיאו מתערבבים כבר בימינו אלה, ובעתיד כנראה יתמזגו: הווידאו הולך וחודר לתחום צילום הסטילס, מנגד,

גם סטילס תופס את מקומו במצלמות וידאו.

 

לפני קצת יותר משנה, הציגה ניקון מצלמת רפלקס ראשונה שכללה גם יכולת צילום וידאו. רבים הרימו אז גבה בעקבות הכרזת החברה, ועיקמו את אפם בטענה ש"מדובר בחילול הקודש", וש- "אין מערבבים בשר וחלב".

 

 

אולם, מאז הושקו דגמי מצלמות נוספים, וקהל המשתמשים מתחיל לגלות את היתרונות העצומים של צילום וידאו במצלמה הכוללת חיישן גדול (העושה פלאים לאיכות התמונה) בצירוף היכולת להשתמש במגוון עצום של עדשות איכותיות.

 

מגמה זו תתרחב ובעתיד, רוב, אם לא כל דגמי המצלמות המיועדים למגזר הפרטי, יתמכו בצילום וידאו HD בתקן הגבוה ביותר (כיום מדובר על 1080p). הנה, רק השבוע פרסמנו כאן כתבה על סרט ישראלי המצולם באמצעות מצלמת סטילס.

 

בעקבות המעבר לעולם הדיגיטלי, יהפכו מכלולי מצלמות וידאו וסטילס לדומים, ולכן בסופו של דבר שני התחומים יאוחדו לחלוטין, והצרכן יוכל לרכוש מצלמה דואלית שמציגה יכולות שוות של צילום סטילס כמו גם וידאו.

 

עדשה נוזלית

בעתיד, מצלמות לא יסתמכו רק על כרטיס זיכרון, קלטת או כונן קשיח, אלא על התקן זיכרון בעל נפח בלתי מוגבל: האינטרנט. מיד לאחר סיום הצילום (או אף במהלכו), יועברו הקבצים באופן מיידי אל שרתי אינטרנט, כגיבוי או עבור שיתוף עם החברים וכלל הציבור. כבר היום אנחנו רואים סימנים ראשונים לכך, בעוד עשור - כנראה שזו תהיה הנורמה.

 

גם תחום העדשות יעבור מהפיכה עם תחילת שימוש בחומרים נוזליים שיאפשרו ליצור עדשות זעירות בגודלן. הנוזל ישנה את צורתו ואת אורך המוקד תוך כדי הפעלת המצלמה, ויאפשר להגיע לערכי זום שנחשבים דמיוניים כיום. (ליאור קורן)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Jupiter
תחזיות לעשור הבא
צילום: Jupiter
יעלמו מהשוק? מכשיר ניווט ייעודי
בשיתוף עם אתר dtown
מומלצים