שתף קטע נבחר

סומליה: האם החשוד עם חומר כימי שוחרר?

דיווחים סותרים בסומליה בנוגע לאופן שבו נהגה הממשלה הזמנית באדם שניסה בחודש שעבר לעלות למטוס בנמל התעופה במוגדישו כשברשותו כימיקלים ומזרק. במקביל, נבדק הקשר בין המקרה לבין ניסיון הפיגוע בארה"ב

דיווחים סותרים בנוגע לאופן שבו נהגה הממשלה הזמנית בסומליה עם האדם שנעצר בנמל התעופה של מוגדישו כשברשותו כימיקלים ומזרק. מפקד משטרת סומליה, הגנרל עלי חסן לוייאן, מסר אחר הצהריים (יום ה') כי האיש שוחרר "מחוסר ראיות", אולם גורמי משטרה אחרים אמרו כי האיש עדיין נתון במעצר וממתין למשפטו. בתוך כך, עדיין נבדק הקשר בין התקרית בסומליה לבין הניסיון לפוצץ את מטוס "נורת'ווסט" בחג המולד בשמי ארה"ב.

 

לדברי לוייאן, האיש זוכה ב-12 בדצמבר, כשבועיים לפני שעומר פארוק עבד אל-מוטלב ניסה לפוצץ את הטיסה מאמסטרדם לדטרויט, כשהוא משתמש בחומרים דומים. מפקד משטרת סומליה הוסיף כי הממשלה הזמנית במדינה שסועת הקרבות, מוכנה להגביר את שיתוף הפעולה עם ארה"ב בחקירת המקרים, שכן שניהם דומים מאוד במאפייניהם.

 

דובר מחלקת המדינה, איאן קלי, אמר כי וושינגטון פועלת עם סומליה בכדי להבין אם קיים קשר בין המקרים, וכי "בשלב זה כל ניסיון לקשור ביניהם הוא ספקולציה".

 

החשוד הסומלי, ששמו לא פורסם, נעצר על-ידי חיילי כוח שמירת שלום של האיחוד האפריקני, בעת שניסה לעלות אחרון לטיסה של חברת "דאאלו" ממוגדישו לג'יבוטי ומשם לדובאי. הוא נתפס עם אבקה כימית במשקל קילו, מיכל של נוזל כימי ומזרק.

 

רשויות הביטחון בנמל התעופה במוגדישו מסרו כי האיש ניסה לשחד את המאבטחים שעצרו אותו.

 "אנחנו לא יודעים אם הוא קשור לאל-קאעידה או ארגון זר אחר, אבל מעשיו היו פעולת טרור והוא נתפס על חם", אמר דובר משטרת סומליה עם פרסום המקרה.

 

התקרית בסומליה לא משכה תשומת לב בינלאומית עד ניסיון הפיגוע במטוס "נורת'ווסט". גורמי ביטחון אמריקנים אמרו כ הרשויות הסומליות מנסות כעת להאיץ את חקירת המקרה, ולבדוק האם יש קשר בינו לבין התקרית שאירעה בחג המולד. אל-מוטלב סיפר בחקירתו כי התאמן במחנה של אל-קאעידה בתימן, שנמצאת מעבר למפרץ עדן - מול סומליה. בנוסף, חלקים גדולים מסומליה נשלטים על-ידי מיליציית אל-שבאב, שלה קשרים חזקים לאל-קאעידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אל-מוטלב. המקרים דומים
צילום: AFP
מומלצים