שתף קטע נבחר

בכירים בקדימה: נתחשבן עם הרקובים שרצו לערוק

מקורבי היו"ר לבני מבטיחים "ללמד לקח" את הח"כים שניהלו מגעים עם נתניהו, ומבטיחים לגייס כל אמצעי משפטי כדי לפגוע בהם. גורמים במפלגה מעריכים כי מופז מנסה להביא את היחסים עם לבני לנקודת האל-חזור, כדי שיהיה לו קל יותר לתרץ פרישה. מקורביו: "הוא רוצה להישאר"

למרות שלפי שעה נראה כי הפילוג בקדימה יידחה לפחות באופן זמני, הרוחות במפלגה הגדולה בכנסת עדיין סוערות. גורמים המקורבים ליו"ר המפלגה ציפי לבני תקפו אמש (יום ה') בחריפות בשיחה עם ynet את חברי הכנסת שניהלו מגעים עם אנשיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכינו אותם "רקובים".

 

בכירים בקדימה מבטיחים כעת לבוא חשבון עם אותם חברי כנסת ו"להענישם" על התנהלותם ועל כוונתם לערוק מהמפלגה. בין היתר, הם בוחנים את האפשרויות המשפטיות שעומדות בפניהם, מתוך כוונה לפגוע ביכולתם של אותם ח"כים למלא תפקידים מטעם המפלגה בעתיד, היות ולמעשה כבר הביעו נכונות לפרוד ממנה. הם מגייסים לעזרתם בין היתר את המאסק המשפטי שניהלה לפני בחירות 2006 מפלגת העבודה נגד שמעון פרס, דליה איציק וחיים רמון, שערקו לקדימה.

בסופו של דבר, אמנם בית המשפט דחה את העתירה שתבעה למנוע מהם להיבחר לכנסת, אולם גורמים בקדימה המכירים את פרטי המגעים האחרונים מקווים כי הפעם זה יסתיים אחרת: "נפעל כדי למנוע מהם כל אפשרות ליהנות מהצעד הזה שלהם. צריך ללמד אנשים רקובים לקח".

  

בתוך כך, גורמים המקורבים ליו"ר קדימה אומרים כי היא צפויה לקבל החלטה אם להיענות לדרישתו של מספר 2 במפלגה, שאול מופז, שדורש לערוך פריימריז בהקדם. לבני קיימה התייעצויות בעניין, ונראה כי תקבל את החלטתה בסוף השבוע. גם מקורבים אליה אמרו כי הם לא מתנגדים לקביעת מועד לפריימריז, אולם "עכשיו הזמן זה לעשות סדר במפלגה בתקופה הקרובה, לנקות את מה שצריך לנקות ולהעניש את מי שצריך להעניש".

  

גורמים המקורבים למופז ציינו בשיחה עם ynet כי על פי הערכתם, לבני תנסה בכל מקרה למשוך זמן ולא תמהר לקבוע מועד קרוב לקיום פריימריז. על סמך הערכה זו, אמר חבר כנסת בקדימה: "אני מעריך שתוך זמן לא רב מופז יצטרך לקבל החלטה מה לעשות והאם לקבל את עמדתה של ציפי. לא מן הנמנע כי גם הוא ישקול ברצינות פרישה אם הפריימריז לא יוקדמו לחודשים הקרובים".

  

במפלגה יש מי שמעריכים כי מופז מנסה להוביל את יחסיו עם יו"ר קדימה לנקודת האל-חזור, כך שייקל עליו בעתיד לתרץ פרישה אפשרית משורותיה.גורמים בקדימה, ששמם הוזכר לאחרונה כמי שעשויים להיות חלק ממהלך שיוביל לפילוג הסיעה, ציינו כי להערכתם "בתקופה הקרובה נהיה עדים להתפתחויות נוספות". מופז עצמו דרש היום מלבני להיפגש עמו בדחיפות כדי לדון בהקדמת הפריימריז לראשות המפלגה, אולם זו דחתה אותו על הסף, בטענה שהיא אינה עוסקת כעת בנושא.

 

דרישתו של מופז לקיים פגישה דחופה עם לבני ולהקדים את הפריימריז הועלתה פעמיים במהלך השבוע האחרון. ביום חמישי שעבר כבר נועדו השניים ודנו בעניין, כשבמקביל תקף מופז בחריפות את לבני בתקשורת, וטען כי הפריימריז הקודמים לראשות המפלגה היו מושחתים.

 

לבני תלך לפריימריז כדי "לסנדל" את מופז?

בסביבתה של לבני אמרו כי לא התקבלה כל החלטה בנוגע לדרישתו של מופז, אולם מקורביה אכן בוחנים את האפשרויות בכל הקשור לקיום פריימריז - אולי כבר בשנה הבאה. בקרב אנשיה של לבני יש מי שטוענים כי קיום פריימריז בעתיד הקרוב יכול דווקא לסייע לה, ולנוכח מעמדה היא מסוגלת לנצח את מופז. אחרים אומרים כי אין סיבה להיענות לדרישה, כשהבחירות הכלליות עדיין רחוקות.

 

עם זאת, לבני עשויה להחליט להקדים את הפריימריז כדי "לסנדל" את מופז, ולמנוע ממנו תירוץ לפרישה. מקורבים ליו"ר

קדימה אמרו כי "אם יש דבר שאנחנו יכולים להבטיח, זה שמופז לא יהווה שיקול בעת קבלת ההחלטות".

 

בסביבתו הקרובה של מופז התייחסו לטענות לפיהן הוא לא מעוניין להישאר בקדימה, ואמרו: "מופז קיבל החלטה, הוא רוצה להיות ראש ממשלה, ויו"ר קדימה. אם לפני כמה חודשים אפשר היה לחשוד שהוא בדרך לעזוב את המפלגה, הרי שהיום הוא נאבק כדי שיתקיימו בה פריימריז".

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה אמרו ל-ynet כי כעת ממתינים לראות כיצד תתפתח הדינמיקה הפנימית בתוך קדימה לנוכח המאבק בצמרת. "אנחנו בתוך השלב השני של מהלך הפילוג וצריך להמתין לראות מה יהיה", אמרו הגורמים. "תהיה זו טעות לומר שהתהליך נגמר ויש מספיק אנשים בקדימה שכבר הביעו נכונות לעזוב ולכן אנחנו מעריכים שעוד יהיו הפתעות", הבטיחו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. מחפש תירוץ?
צילום: עופר עמרם
לבני. "פריימריז יכולות דווקא לעזור לה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים