שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחיה את השפה: נתניהו יוזם יום לאומי לעברית
  כחלק משורת פעולות שיוזמת הממשלה, תיבחן הכרזה על יום הולדתו של אליעזר בן יהודה כיום הלאומי ללשון העברית. עוד בתוכנית: צוות שיגבש המלצות לחיזוק השפה, פרס על שמו של מחיה השפה ואפילו בול

  כבוד למחיה השפה העברית: ממשלת ישראל צפויה להודיע מחר (יום א') על שורת פעולות לחיזוק השפה העברית. במסגרת התוכנית, תיבחן הכרזה על כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, כיום הלאומי ללשון העברית.

   

  בנוסף, צפויה הממשלה לאשר הקמת צוות בכיר להנחלת השפה ושימורה, כינוס בנושא, הענקת פרס שנתי לתרומה לחיזוק השפה, הנפקת מדליה ממלכתית למשמרי העברית,

   הנפקת בול והנצחת השמות של מקדמי השפה באמצעות ועדת השמות הממשלתית וראשי הרשויות.

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת, החליטו לקדם את השנה את נושא הנחלת השפה באמצעות שורת החלטות ממשלתיות, אחרי עבודת מטה ארוכה של מזכירות הממשלה. 

   

  הממשלה צפויה להטיל על ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים לבחון את ההכרזה על יום הולדתו של אליעזר בן יהודה כיום הלאומי ללשון העברית. כמו כן, יוחלט להקים צוות בראשות מזכיר הממשלה ובהשתתפות נשיא האקדמיה ללשון שיגבש המלצות בנושא ויגיש אותן לממשלה לאחר שנה.

   

  הממשלה צפויה לאשר גם כינוס מיוחד במעמד נתניהו ולבנת, אשר יוקדש לדיון ציבורי בהיבטים העשוויים של העברית כלשון המדינה. לטובת מטרה זו יוקצו כ-300 אלף שקלים. כמו כן, צפויה הממשלה לאשר הקצאת 70 אלף שקלים מדי שנה לפרס ראש הממשלה על שם אליעזר בן יהודה על חיזוק מעמדה של הלשון העברית.

   

  כ-60 אלף שקלים מתקציב משרד ראש ממשלה יוקצו להנפקת 200 מדליות ממלכתיות שיוענקו לאישים שתרמו להנחלת הלשון ולמחקרה. ועדה ציבורית תקבע את הקריטריונים לבחירת אישים אלה.

   

  שר התקשורת, משה כחלון, יבחן עם הוועדה לתכנון בולאי קידום הנפקת בול ללשון העברית. הממשלה צפויה לאשר הנחיה לוועדת השמות הממשלתית לשים דגש בהחלטותיה על הנצחת אישים שתרמו תרומה מהותית

  ללשון העברית, לתחייתה ולמחקרה. שר הפנים, אלי ישי, יעביר הנחיה דומה לראשי הרשויות.

   

  בדברי ההסבר להחלטה נכתב בין היתר: "מוצע שהממשלה תפעל להנצחת אישים שהרימו בעבר תרומה חשובה לעברית ושאינם מונצחים דיים בתודעה הציבורית, בין היתר יחיאל מיכל פינס, זאב יעבץ, דוד ילין, אהרון מזי"א, ראם ליפשיץ, יוסף קלאוזנר, חיים נחמן ביאליק, נ"ה טור-סיני וזאב בן-חיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. השפה העברית על הכוונת
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים