שתף קטע נבחר

רצח התינוקת בי-ם: "לא ידענו איך לעזור לאבא"

בקהילת ברסלב במאה שערים סיפרו כי לא הצליחו לסייע לנחמן אינשין, שהיה שרוי במצוקה נפשית קשה - ורצח את בתו פרומה, בת 8 חודשים. "אין אמון בגורמים מקצועיים, אבל בתוך הקהילה לא יודעים להעריך את הסיכון", אמרו שם

רצח פרומה אינשין בת השמונה חודשים היה השבת לשיחת היום בשכונת מאה שערים בירושלים, ובמיוחד בבית הכנסת של חסידות ברסלב בה חבר החשוד ברצח - האב נחמן. האם, היושבת שבעה בבית הוריה, עדיין שרויה בהלם מוחלט, שקועה באבלה ומכונסת בתוך עצמה.

 

ידיד המשפחה סיפר כי אפילו בלוויית בתה לא השתתפה, כמנהג הקהילה החרדית במקרי מוות בגיל צעיר כל כך. הסבא, אבי האם, הגיע אתמול בבוקר כמדי שבת לבית המדרש של חסידות תולדות אברהם יצחק, אליה הוא משתייך, וכשנקרא לעלות לתורה פרץ בבכי.

 

מעדויות שהגיעו לידי ynet עולה כי נחמן אינשין היה שרוי בתקופה האחרונה במצב נפשי קשה ואף טופל על ידי רבנים ועסקנים מקהילת ברסלב, אלא שאיש מהם לא ידע להעריך נכון את מידת המסוכנות שלו. "חשבו שמקסימום הוא יוריד את המכנסיים בבית כנסת - לא חלמו שזה יכול להגיע לפיקוח נפש ולמוות", אמרו מכרים.

 

רק אחד, רב הידוע כמומחה לתחום הנפש שאף נותן בעצמו כדורים פסיכיאטריים לחסידיו, הורה לו שלא לחזור הביתה במצבו ובמקום זאת "לנסוע קצת לקבר רשב"י במירון" - אך הוא לא שמע לו והפר את "צו ההרחקה". נחמן ביקש עזרה גם מחבריו הקרובים, שלא ידעו איך להעניק לו אותה. אביו, החי בלונדון, שמע גם הוא על מה שעובר על בנו, ומיד עלה על מטוס ארצה. הוא פספס את הטרגדיה בכמה שעות.

 

חוששים לפנות לעזרה מקצועית

"רבנים ואנשי חינוך שהיו מעורבים בסיפור הזה כבר קבעו להתכנס השבוע כדי להבין איך זה קרה", סיפר ל-ynet חבר בקהילת ברסלב מאה שערים, "לציבור החרדי תמיד יש חששות כבדים לפנות לגורמים מקצועיים כי אין אמון בהם ואף אחד לא רוצה למצוא את עצמו מאושפז, אבל מתברר שמטפלים מתוך הקהילה לא באמת יודעים להעריך את הסיכון". עוד הוסיף: "גם זה שמסתירים את הבעיות הנפשיות בשידוכים זה לא לעניין. אי-אפשר לאמלל ככה משפחות".

 

אחד הגורמים לדיכאון היה המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלע איינשין. מדי פעם היה טס לחו"ל ומנסה לגייס תרומות שכיסו את חובותיו. אחד מחבריו סיפר שרק לאחרונה הלווה לו 6,000 דולר. הוא כבר לא מצפה לקבל אותם בחזרה.

גירושיו מאשתו הראשונה, חודשיים בלבד לאחר נישואיהם וכשהיא כבר בהיריון, גרמו לו לשקוע עוד. הוא שלח אליה את כל מי שיכל כדי לשכנע אותה להישאר איתו, אך היא סירבה. "היה לו משבר קשה מאוד", סיפר אחד ממכריו.

 

בקהילה המצומצמת במאה שערים חוששים מהתדמית שתדבק בהם בעקבות המקרה. "תמיד שואלים האם בברסלב כולם משוגעים או שכל מי שמשוגע הולך לברסלב", אמר אחד החברים, "אבל התשובה היא שזה מקום הפקר, בלי ועדת קבלה או יותר מדי 'קהילתיות', ולכן הכי נוח להיות כזה אצלנו".

 

החבר הוסיף כי איינשין עצמו היה ידוע כמעורער בנפשו עוד בתקופת הלימודים בישיבה. "לפני שלוש שנים הייתה לו התפרצות וראש הישיבה שלח אותו הביתה. אחרי חודש וחצי הוא חזר שמנמן, וכל מי שקצת מבין בזה ידע מיד שזה כתוצאה מכדורים שהוא לוקח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינשין. "משבר קשה מאוד"
צילום: גיל יוחנן
זירת הרצח בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים