שתף קטע נבחר

נאמן איים: אם תוסיפו שופטים לעליון - אתפטר

הצעת החוק של ח"כים מהימין, שנועדה להגדיל את מספר השופטים בבית המשפט העליון ל-18, לא אושרה בוועדת השרים. גורמים בוועדה סיפרו ל-ynet על איומו של שר המשפטים. במקביל, התערבות נתניהו דחתה דיון בחוק נוסף לשריון הגולן

לא יהיו ח"י שופטים בבג"ץ: ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה אחר-הצהריים (יום א') לדחות את הצעת החוק, שביקשה להגדיל את מספר השופטים בבית המשפט העליון מ-15 ל-18. 10 שרים הצביעו נגד החוק ושישה שרים תמכו בהצעה.

 

גורמים בוועדה סיפרו ל-ynet כי במהלך הדיון אמר שר המשפטים, יעקב נאמן, שהתנגד להצעת החוק - שהגישו חברי הכנסת יריב לוין ומיכאל בן-ארי - כי הוא לא יישאר בתפקידו אם השרים יחליטו להגדיל את מספר השופטים בבית המשפט העליון. שני חברי הכנסת נימקו את הצעתם בצורך "לגוון" את הרכב השופטים, וגם להקל עם העומס.

 

השר דניאל הרשקוביץ אמר לנאמן במהלך הדיון: "אנחנו תומכים בחוק ותומכים בהישארותך בתפקיד...". עם זאת, גורמים בוועדה אמרו כי "נראה שדבריו של נאמן כי לא יוכל להישאר בתפקידו אם החוק יאושר, נאמרו אחרי שכבר היה ברור מה תהיה התוצאה".

 לגבי ההצעה, הרשקוביץ הוסיף: "הצעת החוק אינה פוגעת במערכת המשפט. ההפך הוא הנכון - הוספת שופטי עליון תיתן ביטוי נאמן ומשקף יותר למגוון הדעות בעם".

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שתמך בהצעת החוק, אמר במהלך הדיון כי אין כל קשר בין הצעת החוק לבין פסיקת בג"ץ בנוגע לכביש 443, שכן ההצעה הוגשה זמן רב קודם לכן. הוא אמר לחברי הוועדה: "כחבר בוועדה לבחירת שופטים ראיתי לא פעם שכאשר רוצים להכניס ייצוג של מגזרים נוספים לעליון, לדוגמה נציג מהאקדמיה, אומרים שאין מקום. הצעת החוק תאפשר יותר פלורליזם בעליון. בנוסף, זה יקל על העומס הרב הקיים בבית המשפט בעליון. היום דיונים נקבעים למועדים רחוקים, והצעת החוק תסייע לעשות צדק מהיר יותר".

 

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שח"כים מציעים להגדיל את מספר השופטים בעליון. ההצעות בעבר נתקלו בהתנגדות של השופטים הבכירים וכמובן של הנשיאה דורית ביניש. השופטים המתנגדים טוענים כי הדבר יוביל לפוליטיזציה של בית המשפט העליון.

 

אחד המתנגדים להצעת החוק היה שר החינוך גדעון סער, אשר הסביר את התנגדותו בכך שרק לפני מספר שנים החליטה הכנסת להגדיל את מספר השופטים בעליון מ-12 ל-15, מהלך בו הוא תמך אז בהיותו יו"ר הקואליציה. לדבריו "אין היגיון בשינויים כה תכופים".

 

נתניהו ביקש, השרים לא דנו בגולן

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה שלא להצביע היום על הצעת החוק שהגיש ח"כ כרמל שאמה, שנועדה לחייב רוב של 80 חברי כנסת בכל ויתור על שטח ברמת הגולן.

 

גורמים בוועדה אמרו כי ההצבעה נמנעה לבקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. עם

 זאת, יש לציין כי כבר היום מקדמת הכנסת הצעת שנועדה לחייב עריכת משאל עם על כל נסיגה משטח ישראלי. הצעת החוק "משאל עם" מציעה בין היתר כי אם יימצא רוב של 80 חברי כנסת אשר יתמכו בנסיגה, לא יהיה צורך לקיים את משאל העם.

 

בנוסף, השרים לא דנו בהצעה מעוררת המחלוקת לתיקון חוק יסוד הכנסת, שהגישו ח"כ דוד רותם וחבריו לסיעת ישראל ביתנו. ההצעה שנועדה לחייב ח"כים להצהיר על נאמנות למדינה "ציונית, יהודית ודמוקרטית" - הועברה לדיון בהנהלת הקואליציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נאמן. איים
צילום: ירון ברנר
בג"ץ. 15 שופטים ולא יותר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים