שתף קטע נבחר

נמה"ת ניוארק: טרמינל פונה בשל פרצה באבטחה

אלמוני שנכנס לחלק המאובטח של טרמינל C דרך אחד משערי היציאה הקפיץ את המאבטחים האמריקנים. כל הטיסות בנמל קורקעו וכל באי המסוף פונו ועברו בידוק יסודי מחדש

רשויות הביטחון בנמל התעופה הבינלאומי ניוארק שליד ניו יורק סגרו הלילה (יום ב') את טרמינל C, ממנו יוצאות בעיקר טיסות של חברת "קונטיננטל", בשל מה שהוגדר "פרצה באבטחה". זאת, לאחר שאדם הצליח מסיבה לא ברורה לעבור אל החלק המאובטח של הנמל דרך אחד משערי היציאה בלי לעבור בידוק.

 

בעקבות זאת, בית הנתיבות פונה לחלוטין וכל הנוסעים עברו בדיקות ביטחוניות נוספות, כולל שיקוף של גופם ותיקיהם. בנוסף, כל המטוסים קורקעו ואנשי הביטחון פתחו בחיפושים אחר האדם שגרם לבהלה ומהומה באחד מנמלי התעופה העמוסים בעולם.  

 

דוברת מנהל הביטחון של הנמל, אן דיוויס, אמרה שלמרות אי-הנוחות והבהלה שאולי נגרמו לציבור, הייתה חובה לוודא שכל הנוסעים נבדקו ונסרקו באופן מלא. עם זאת, נוסעים רבים התלוננו כי לא נשמעה אף הודעה בעניין במערכת הכריזה, וכי קציני הביטחון הנחו את הנוסעים באופן אישי לצאת, אך לא סיפקו הסברים. רבים מהם התלוננו כמובן גם על אי-הנוחות שנגרמה להם.


כאוס וצפיפות בנמל התעופה ניוארק, הלילה (צילום: רויטרס) 

 

אליסון דיי, בת 47 מבריטניה, הגיעה לניוארק עם שבעת ילדיה, שניים מהם פעוטות, ואמורה הייתה להמריא חזרה לארצה. היא אמרה כי היא אינה כועסת על התקרית עצמה, "אלא על חוסר הארגון". לדבריה, קציני הביטחון הוציאו אותה ואת משפחתה אל מחוץ למסוף הנוסעים, אך לא סיפקו להם אף הסבר.

 

המצלמות לא הועילו 

לפי שעה, אנשי הביטחון של נמל ניוארק עדיין מנסים לזהות מי האדם שהעמיד את המערכת על רגליה, ונעזרים בקלטות של מצלמות האבטחה, בינתיים ללא הועיל.  

 

מוקדם יותר הודיעה ארצות הברית כי בעקבות ניסיון הפיגוע בחג המולד בטיסה מהולנד לדטרויט, אזרחים של 14 מדינות צפויים לעבור מהיום באופן אוטומטי בדיקה גופנית כוללת ובדיקה פרטנית של מזוודותיהם לפני כניסה למטוסים היוצאים לארה"ב מרחבי העולם.

 

מייד לאחר ניסיון הפיגוע כפו האמריקנים בידוק גופני מלא בכל הטיסות היוצאות לארה"ב, אך

מהיום עוברת מערכת הביקורת בנמלי התעופה בעולם לשיטה שונה המבוססת על בידוק מלא של בעלי דרכונים מ-14 מדינות, גם אם הם עולים לטיסה בכל יעד אחר בעולם, וכן של נוסעים העוברים במדינות אלו בדרכם לארה"ב.

 

הנשיא אובמה, שהשמיע ביקורת על הכשל האנושי והמערכתי שהיה עלול לעלות בחייהם של כמעט 300 נוסעים, חוזר היום עם משפחתו לוושינגטון בתום חופשה בהוואי ובכוונתו לזמן מחר ישיבה מיוחדת עם הגורמים המופקדים על ביטחון המולדת ולוחמה בטרור, כדי לבדוק את תהליך הפקת הלקחים ממחדל הטרוריסט הניגרי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוסים קורקעו. כולם נבדקים
צילום: AP
מומלצים