שתף קטע נבחר

ח"כ א-סאנע: "המתנחלים הם סרטן ממאיר"

בדיון בוועדת החוקה של הכנסת סערו הרוחות לאחר שח"כ א-סאנע אמר שאין שום קשר בין זכויות אזרח לבין המתנחלים שתפיסת עולמם היא לרדוף ולהתעלל. יו"ר הוועדה דוד רותם הגיב: "אם המתנחלים הם גידול ממאיר אני מקווה שהגידול הזה יגדל עד שהמדינה הפלסטינית לא תתקיים"

סערה בדיון ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת: במהלך דיון מיוחד בנושא פגיעה בזכויות האזרח והקפאת הבנייה אמר היום (ב') ח"כ טאלב אל-סאנע (רע"מ-תע"ל) כי "המתנחלים הם גידול ממאיר". ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) לא נשאר חייב והתפרץ לדבריו: "תפסיק את ההסתה! אתם גידול ממאיר".

  

לדברי א-סאנע, "אין שום קשר בין זכויות אזרח לבין המתנחלים בשטחים הפלסטינים, שתפיסת עולמם היא לרדוף ולהתעלל. לא ניתן להכשיר את השרץ הזה. על פי החוק הבינלאומי אסור למתנחלים להיות שם, הם גידול ממאיר". 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הצטרף לוויכוח הקולני: "אם המתנחלים הם גידול ממאיר במדינה הפלסטינית אני מקווה שהגידול הזה יגדל עד שהמדינה הפלסטינית לא תתקיים".

   

חילופי הדברים האלה היו שיאה של סערה שהחלה מראשית הדיון. א-סאנע אמר: "אנחנו כאן כאילו במועצת יש"ע ולא בכנסת. המתנחלים מצפצפים על הממשלה והחלטות בג"ץ, הם באים לכנסת רק כדי להחיל טרור". יו"ר הוועדה רותם: "הם למדו ממך". ח"כ בן ארי: "הממשלה אונסת את הצבא למטרות פוליטיות. הצבא הוא זרוע פוליטית של הממשלה".

 

הסערה החלה לאחר שח"כ רותם שאל את אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, שנכח בדיון מאיזה שיקולים חתם על צו ההקפאה, "האם קיבלת הוראה להקפיא את הבנייה רק של יהודים?". סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, התפרץ לדבריו: "אתה רוצה להכשיל את אלוף הפיקוד". 

 

"אנחנו עוסקים בסמכות האלוף שחתם על צו הפוגע בזכויות האדם", אמר ח"כ רותם לאל-סאנע שטען כי האלוף לא מקיים את החוק הבינלאומי, באומרו: חוק בינלאומי מחילים על ידי חוק ישראלי, וכשאתה תתחיל לקיים את החוק הישראלי תוכל לדבר". רותם לאלוף: "במשך שנה לא הוציאו צווי הקפאה נגד ישראלים בתחום הקו הירוק כמו הכמות שהוצאתם במשך חודש".

 

רותם הגיב על טענת ח"כ אופיר פינס (עבודה) שהמתנחלים זילזלו בחוק הישראלי וקרעו את צווי ההקפאה. "אין שום קדושה בצו, מותר לקרוע אותו".

 

הטונים עלו בוועדה סביב היעדרו של שר הביטחון, אהוד ברק, שהוזמן לוועדה, ושלח במקומו את סגנו, מתן וינלאי ואת אלוף הפיקוד וקציניו. ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) שהיה אחד מיוזמי הדיון, אמר: "ברק שוב ברח" והניח את השלט עם שם השר ליד הכיסא הריק שנועד לשר הביטחון.

 

ח"כ רותם אמר שמועד הישיבה תואם מראש עם השר ברק ואי הופעתו איננה עושה טוב. "יש לשר הביטחון עניינים דחופים של הרגע האחרון בעלי עדיפות גבוהה יותר. אני יודע איפה שר הביטחון נמצא כעת אחרי הישיבה אני אגיד לך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרטן ממאיר. ח"כ א-סאנע
צילום: גיל יוחנן
מותר לקרוע הצווים. ח"כ דוד רותם
צילום: צביקה טישלר
לא נשאר חייב. ח"כ בן ארי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים