שתף קטע נבחר

עיכוב בסיוע לילדים שהותקפו; "זה חוסר לב"

משרדי האוצר והרווחה ערערו על האישור בוועדת השרים להצעה להעניק סיוע חינם לילדים שהותקפו מינית. הם טוענים: יש כבר תוכנית פיילוט, צריך להשלימה. הערעור צפוי לעכב את החקיקה, ויוזמת החוק, ח"כ אורלי לוי, זועמת: "אין גבול לציניות?"

בקרב הזה מעורבים ילדים מסכנים, לא מעט כסף והרבה אגו - לאו דווקא בסדר הזה: משרד האוצר ומשרד הרווחה ערערו אתמול (ב') על החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה של הכנסת, שאישרה אתמול את הצעת ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו) להעניק טיפול נפשי ללא תשלום לילדים נפגעי תקיפה מינית.

 

הצעד שנקטו שני המשרדים כבר מקים עליהם ביקורת קשה, ומנכ"ל המועצה לשלום הילד אמר כי הממשלה מבצעת

"מעשה נבלה". לפי ההצעה שאושרה אתמול בוועדת השרים, קטין שנפגע יהיה זכאי לקבל טיפול ללא תשלום, בתוך פרק זמן סביר ממועד הפנייה.

 

בערעורם חזרו משרדי האוצר והרווחה על הטענה שהביאה אותם להתנגד להצעה כבר בישיבת הוועדה אתמול, לפיה בימים אלה מופעלת תוכנית ניסיונית בעלות של עשרה מיליון דולר לשיקום ילדים נפגעי תקיפה מינית. לדברי המשרדים, הם מעוניינים לבחון ראשית את תוצאותיה. הערעור יחייב כעת להשיב את הנושא לדיון בוועדת השרים, כשלא ברור עדיין מתי ייערך דיון שכזה, ולפיכך - בכמה זמן יתעכב תהליך החקיקה.

 

תוכנית הפיילוט שעליה מדברים שני המשרדים מורכבת מתקציב שהעבירה הממשלה לפני כשנתיים למימון הטיפול בילדים שנפגעו מתקיפה מינית. הממשלה הקצתה באותם ימים חמישה מיליון שקלים לכל שנה בתוכנית, וכבר אז לקחו למשרד הרווחה חודשים רבים להתחיל להעניק את הטיפול לילדים שהוריהם פנו ללשכות הרווחה. אם הסיוע לא יעוגן בחוק כפי שביקשה ח"כ לוי, משרד האוצר יוכל לקחת כספים המוקצים לו או להחזירם על פי רצונו.

 

ח"כ לוי: דמו של לאון זועק

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, שהיה שותף לכתיבת הצעת החוק, אמר ל-ynet כי "לא צריך לעשות ניסוי על ילדים שנפגעו מתקיפה מינית. הממשלה משחקת משחקים, וזה מעשה נבלה". קדמן אמר כי מדובר במבחן אמיתי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולממשלה כולה: "אם התקציב יעוגן בחוק, זה יבטיח הגנה אמיתית לילדים שנפגעו".

 

ח"כ אורלי לוי, שיזמה כאמור את הצעת החוק, שלחה מכתב חריף לשר האוצר, יובל שטייניץ, ולראש הממשלה נתניהו. "אדוני ראש הממשלה, האם אין גבול לציניות בחיים הציבוריים במדינת ישראל? האם סדר היום הציבורי השתנה, ולפיכך

משרד האוצר מעוניין לקבור את הצעת החוק?", כתבה ח"כ לוי בזעם. "דמו של הילד לאון קלנטרוב ומיליוני ילדים שחשופים לפגיעה יועמדו מול ההחלטה חסרת הלב להגיש ערעור על החלטה שממשלת ישראל כבר קיבלה".

 

לוי טענה כי המסר שמעבירים נבחרי ציבור הוא התעלמות מהאוכלוסייה הפגיעה ביותר. "לא רק שהזנחנו את הילדים ולא הצלחנו למנוע את הפגיעה בהם, כעת אנו גם משאירים אותם להתמודד לבד עם הפגיעה הקשה בגופם ובנפשם. יש לעצור את הביזיון". ראוי לציון כי על-פי מחקרים, רבים מהילדים שנופלים קורבן לעבירות מין ושאינם מקבלים טיפול - הופכים לעברייני מין בעצמם.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עמדתנו תואמת את עמדת משרדי הרווחה והמשפטים, שלפיה יש לסיים את הפיילוט בנושא, אשר בו הושקעו כבר עשרה מיליון שקל". משרד הרווחה טרם הגיב על הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אורלי לוי. "סדר היום השתנה?"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
השר שטייניץ. "להשלים קודם הפיילוט"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים