שתף קטע נבחר

המחירים ירדו, וניו יורק שוב יעד התיירות מס' 1

מספר התיירים שהגיעו לארצות הברית צנח באופן ניכר ב-2009, והתפוח הגדול שב לבכורה אחרי שני עשורים. הסיבה: מחירי הלינה צנחו ב-30%

ב-2009, בראשונה מאז אירועי 9/11 לפני יותר משמונה שנים, נרשמה ירידה במספר התיירים בניו יורק. ואולם מכיוון שמספר התיירים בכל ארצות הברית צנח אף הוא, מצאה עצמו התפוח הגדול כיעד התיירות הראשי בארה"ב, וזאת בראשונה זה כשני עשורים.

 

 

התיירות לארה"ב צנחה ב-3.9%; מדובר ב-45.3 מיליון מבקרים אשר העדיפו לבלות את חופשתם בארצות אחרות לעומת 2008. אבל בעבור ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, היו אלו נתונים מעודדים, והוא ציין כי ההערכות המוקדמות היו כי עירו תאבד 10% מהתיירים. כעת, מששבה לפסגת התיירות בארה"ב, שואפים פרנסי העיר להגיע עד 2012 ליעד של 50 מיליון תיירים בשנה. 


המחירים ברצפה. אכסניה בברוקלין (צילום: AP)

 

לדברי בלומברג, מ-1990 ניו יורק אינה היעד מס' 1 של תיירים המגיעים לארה"ב, והם מעדיפים את עיר ההימורים לאס וגאס שבמדינת נבאדה או את אורלנדו שבפלורידה, שבסמוך אליה נמצא פארק השעשועים דיסני וורלד.

 

"עירנו בטוחה, נקייה ואטרקטיבית כפי שלא היתה מעולם", אמר בלומברג במסיבת עיתונאים שהתקיימה במסעדה בברוקלין. "לדעתי, ככל שהכלכלה תתייצב, נראה יותר תיירים ברחובות העיר". לדברי ראש העירייה, הגורמים שהביאו לירידה בכמות התיירים בארה"ב בכלל ובעירו בפרט, היו מגיפת שפעת החזירים וחשש מבעיות ביטחוניות בארץ זרה.

 

תיירות החוץ בניו יורק, שבאופן קבוע מגלגלת כסף רב יותר מתיירות הפנים, צנחה ב-2009 ל-8.6 מיליון תיירים בלבד, ירידה של 10% בקירוב ביחס ל-2008. הנתונים תאמו את שהתחולל בארה"ב כולה, שבה ירדה תיירות החוץ ב-7%.

 

ואולם אתרים נבחרים כפסל החרות רשמו עלייה בכמות המבקרים בהם. בתעשיית התיירות בניו יורק - המספקת פרנסה ל-10% מהמגזר הפרטי בעיר - נרשם גידול. הסיבה לכך היא שבמלונות ובמקומות הלינה ירדו המחירים באופן ניכר, לעתים עד 40%, דבר שהאט את הצניחה בכמות התיירים בעיר. כך טוען ביורן הנסון, פרופסור בבית הספר לתיירות ואירוח באוניברסיטת ניו יורק.

 

"בתעשיית המלונאות הורידו את המחירים כדי לעורר את הביקוש", הסביר הנסון. "ואכן, הייתה זו התאמה נדרשת, כדי להותיר את הביקוש ברמה שאליה התרגלנו בעיר".

 

סיכומים מלאים ל-2009 עדיין אין, והמספרים על השנה האזרחית שחלפה מתייחסים לעשרת החודשים הראשונים - ולא לשנה כולה. ואולם הנסון מעריך כי המחירים בניו יורק ירדו בשיעור של 29% בממוצע. בעיר שבה מחיר הנדל"ן כה גבוה עד כי חדר במלון בינוני נבנה בהשקעה של 500 אלף דולר, יש משמעות לירידת מחירים שכזו, או כפי שהנסון מסכם: "יותר ממחצית המלונות בעיר לא יצליחו לפרוע את כל חובם במשך השנה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עדיין אתר מבוקש. תיירים ליד פסל החירות
צילום: איי פי
מומלצים