שתף קטע נבחר

תוכנית המזון: משעים הפעילות בדרום סומליה

אנשי מיליציית "אל-שבאב" הורו לעובדי האו"ם להפסיק להעסיק נשים ולשלם "דמי אבטחה" ולא - יפגעו בהם. בעקבות כך, החליטו באו"ם להפסיק את הסיוע ליותר ממיליון רעבים בדרום סומליה. חשש מבריחה מאסיבית של אזרחים מהאזור

תוכנית המזון של האו"ם הודיעה בצהריים (יום ג') כי הוא משעה לאלתר את פעילותה בדרום סומליה, בהתאם לדרישת המיליציות האיסלאמיות השולטות באזור. זאת, עקב איומים על חיי עובדי האו"ם כי יפגעו אם לא ימלאו אחר ההוראות.

 

דובר תוכנית המזון, פיטר סמרדון, אמר כי אנשי מיליציית "אל-שבאב" הביאו להפסקת לחלוקת המזון ב-95 אחוזים משטח דרום סומליה, אזור השרוי בבצורת קשה ומתגוררים כארבעה מיליון בני אדם - לפחות מיליון מהם זקוקים לסיוע הומניטרי דחוף.

 

לפני כחודשיים הציבו המורדים לעובדי האו"ם שורת תנאים, ובהם דרישה שלא להעסיק נשים וכן תשלום "דמי אבטחה" למורדים, בגובה של 20 אלף דולר לחצי שנה. סמרדון אמר כי אנשי הארגון סירבו להיענות לתנאים ובעקבות כך דרשו מהם אנשי "אל-שבאב" לעצור את פעילותם.

 

בתוכנית המזון של האו"ם הבהירו כי פעילות הארגון ביתר חלקיה של סומליה ובבירה מוגדישו - מתנהלת כסדרה. מאז תחילת 2007 נהרגו בלחימה בסומליה לפחות 19 אלף בני אדם וכמיליון וחצי נאלצו להימלט מבתיהם. אי קיומו של שלטון מרכזי אפקטיבי מאז 1991 הפך את סומליה ברבות השנים למקלט נוח עבור קיצונים איסלאמים ופעילי הג'יהאד העולמי. 

 

מאז אמצע 2008 נהרגו ברחבי סומליה ארבעה מעובדי תוכנית המזון של האו"ם. החמושים האיסלאמים הציתו שלוש פעמים את משרדי הארגון בדרום המדינה ופגעו בשיירות אספקה. לדברי גורמים בתוכנית המזון, כל הניסיונות להגיע לפשרה עם החמושים באמצעות נכבדים מקומיים - עלו בתוהו. לדבריהם, הפסקת הסיוע לדרום סומליה צפויה להוביל לנטישה המונית של תושבים צפונה ולמדינות שכנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חבר במיליציית "אל-שבאב"
צילום: רויטרס
חלוקת המזון במוגדישו
צילום: AFP
מומלצים