שתף קטע נבחר

ביקורת מבפנים על חוק הג'ובים: "לא מוסיף כבוד"

ח"כ אורלב מהקואליציה הצטרף למבקרי החוק להוספת סגנים ברשויות: "גם אם הוא פותר בעיות קואליציונית, הוא לא מוסיף כבוד לרשויות ולכנסת". אחרי התרגיל של הליכוד בוועדת הפנים, בקדימה זועקים: "ישראבלוף במיטבו, קניית שלטון בכסף". ומי הסכים לדבר בעד החוק? אף לא ח"כ אחד

הליכי חקיקת "חוק הג'ובים" אמנם הולכים ומתקדמים ברוב גדול - אבל בפומבי, נשמעים רק קולותיהם של מבקריו. האם זה מפני שלתומכים אין סיבות רבות לגאווה? אחרי שהצעת החוק עוכבה בוועדת הפנים לבקשת הליכוד, כדי שגם אנשי מפלגת השלטון ירוויחו ממנו ולא רק אנשי ש"ס שיזמה אותו, נראה כי באופוזיציה, ובייחוד בקדימה, יוצאים הח"כים מגדרם כדי לתקוף את החוק הבזבזני והמושחת לטענתם, הקובע כי לכל רשות מקומית שבה מעל 200 אלף תושבים ואינה בגרעון - יתווסף סגן שר בשכר.

 

אך הביקורת על החוק אינה נחלת האופוזיציה בלבד - היא מחלחלת גם לשורות הקואליציה. יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), אמר היום (ג') ל-ynet:

"החוק וההתנהלות סביבו לא מוסיפים כבוד והערכה לשלטון המקומי ולכנסת, גם אם הוא פותר בעיות קואליציונית כאלה ואחרות. החוק משאיר טעם רע אצל הציבור, שמשלם במיטב כספו דרך תשלומי הארנונה לקיום הרשות המקומית. אני מקווה שגם לאחר שהחוק יעבור, הרשויות המקומיות ינהגו באחריות ולא ירוצו למנות סגנים".

 

חברי הכנסת מקדימה, מצדם, ממשיכים לשלח חיצי ביקורת במהלך. "מדובר בישראבלוף במיטבו", אמר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון. "האם מישהו זוכר שהחוק המקורי שהוגש ואושר בקריאה טרומית נועד להוסיף שני סגנים לעיריית ירושלים בלבד? התוצאה הסופית המסתמנת תהיה עול כספי כבד על חשבון הציבור, לטובת עסקנים ברשויות המקומיות. לתרופות, נכים ומים - אין כסף - אבל לג'ובים מיותרים יש גם יש. מה שנחשף היום בוועדה באשר לכוונת הליכוד לעכב את החוק כדי לחלק את השלל בטרם אישורו - מזעזע".

 

"סידור עבודה עבור עסקני מפלגות הקואלציה"

חברו לסיעה של חסון, ח"כ אריה ביבי, הוסיף: "כעת מתברר כי מה שחששנו ממנו קורה מול עיננו. כפי שחששנו, החוק מהווה פתח לשחיתות, ומחוק שהיה מיועד לירושלים בלבד - הוא נהפך לסידור עבודה עבור עסקני מפלגות הקואלציה בשלטון המקומי. עצוב לראות שבעת שאנו נחשפים לקריסת מערכת הרווחה, הקואליציה עסוקה בהפניית מיליוני שקלים מכספי משלמי המסים עבור סגנים לענייני כלום ברשויות".

 

"עכשיו מתברר שכל תכליתה של החקיקה הזו היא סידור עבודה לעסקני ליכוד וש"ס, שיביא להמשך קריסת הרשויות המקומיות", הוסיף עמיתם למפלגה, ח"כ יוחנן פלסנר.

"הצעת החוק הזו היא עוד חוליה בשרשרת של יוזמות שכל ייעודן להיות מכשיר למסחרה ולקניית שלטון בכסף".

 

ומה באשר לתומכי החוק? לאחר הדיון בוועדת הפנים, נראה היה כי איש מהם לא מוכן להתראיין ולהתייצב לצד החקיקה. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אזולאי מש"ס, הסכים להתייחס רק לעיכוב של הרגע האחרון בוועדת הפנים: "אני לא רוצה שידבק בי חס ושלום שום רבב. אני לא יודע שום דבר בנושא הריוויזיה (השינויים שיוזם הליכוד בחוק). הופתעתי מהבקשה של ח"כ דני דנון, וגם מכך שהוא ביקש לא להצביע עליה היום. אין לי מושג מדוע הוא עשה את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טעם רע. אורלב
צילום: גיל יוחנן
"סגנים לענייני כלום". ביבי
צילום: בן פרג'
"מסחרה". פלסנר
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
"שום רבב, חס וחלילה". אזולאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים