שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התובעת הבריטית: שינוי דחוף נגד מעצר הבכירים
  על רקע עוד ביטול של נסיעת קציני צה"ל מחשש למעצר בממלכה, התובעת הראשית המבקרת בירושלים אמרה בהרצאה כי "צריך למנוע שימוש בתיביעות על פשעי מלחמה מסיבות פוליטיות"

  בשטח עדיין אין שינוי, אבל השלטון הבריטי ממשיך להבטיח שבקרוב, בכירי המערכת המדינית והצבאית של ישראל כבר לא יחששו ממעצר על אדמת בריטניה. "הממשלה רואה בדחיפות צורך לשנות את המערכת כך שנמנע ממצב כזה לקרות", אמרה הערב (יום ג') בירושלים פטרישיה סקוטלנד, התובעת הכללית של בריטניה.

   

  סקוטלנד הרצתה באוניברסיטה העברית בבירה, והזכירה את דבריו של שר החוץ דיוויד מיליבנד, לפיהם "בריטניה נחושה שהמנהיגים הישראלים תמיד יוכלו לנסוע בחופשיות לבריטניה".


  פטרישיה סקוטלנד בהרצאה בירושלים (צילום: גיא אסיאג)

   

  עוד היא אמרה בתשובה לשאלות בנושא: "הבהרנו שאנו רואים בישראל שותף אסטרטגי בהרבה נושאים. החוק רואה חשיבות שכולנו נהיה מסוגלים לזהות אם נכנסים פושעי מלחמה לארצנו. כל הארצות נוהגות באופן הזה, גם אם מדובר בנאצים למשל. אבל צריך להמנע ממצב בו משתמשים בתביעה נגד פושעי מלחמה מסיבות פוליטיות, ולכן אנחנו בוחנים שינוי במדיניות".

   

  מוקדם יותר היא נועדה עם שר המשפטים, יעקב נאמן, ואמרה דברים דומים. גם בפגישתה עם סגן שר החוץ, דני איילון, נושא צווי המעצר שביקשו עורכי דין פרו-פלסטינים לאחרונה - והרחיקו מהאי הבריטי בכירים לא מעטים - עמד בראש סדר היום. "המציאות הנוכחית תקשה על קיום יחסים נורמליים בין המדינות", אמרה סקוטלנד.

   

  איילון אמר לתובעת הכללית כי התביעות נגד בכירים ישראלים יוצרות מצב בלתי נסבל. סקוטלנד אמרה שהיא מודעת לדחיפות פתרון הבעיה, וכי משרדה שוקל את צעדיו הבאים.

   

  רק הבוקר דווח כי ישראל ביטלה בשבוע שעבר את יציאתה של משלחת צבאית לבריטניה, לאחר שהשלטונות המקומיים לא יכלו לערוב לכך שקציני צה"ל לא ייעצרו. במשלחת הזו היו אמורים לצאת ארבעה עד חמישה קצינים בהזמנת הצבא הבריטי.

   

  לפני שבועות אחרים הוצא צו מעצר נגד יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, בגין מעורבותה במבצע "עופרת יצוקה". בעקבות אותה פרשה הודיעה בריטניה כי היא מתכננת שינוי מהותי, וראש הממשלה הבריטי גורדון בראון אף התקשר במיוחד ללבני. אך זו לא היתה הפעם הראשונה - בחודשים האחרונים גם נגד שר הביטחון אהוד ברק הוגשה בקשה דומה לצו, שנדחתה לבסוף, והשר משה (בוגי) יעלון ביטל נסיעה לממלכה. המקרה הבולט היה זה של אלוף (במיל') דורון אלמוג, שב-2005 נמנע מלרדת מהמטוס אחרי ששמע כי הוא עומד להיעצר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סקוטלנד, היום בירושלים. אנחנו שותפים אטרטגים
  צילום: גיא אסיאג
  ראש הממשלה הבריטי, גורדון בראון
  צילום: AP
  מומלצים