שתף קטע נבחר

לבנת למתנחלים: אין טעם למאבקכם בהקפאה

השרה באה לבקר במאהל המחאה של ראשי יו"ש בירושלים ואמרה, כי הקבינט לא התכוון לאכוף את ההקפאה "לא בחדווה ולא בלהט, כפי שמתבצע על-ידי המערכת"

פוליטיקאים ושרים ממשיכים לפקוד את מאהל המחאה שהקימו מועצת יש"ע וראשי רשויות ביהודה ושומרון בירושלים. הבוקר (יום ד') הגיעה למאהל השרה לימור לבנת והשמיעה עמדה מפתיעה, ביחס לדבריה בעבר. "עמדתי ביחס להקפאה נאמרה. ההחלטה היא החלטה, אני לא רואה דרך לשנותה. אין טעם במאבק, זה לא יעיל".

 

שרת התרבות והספורט הבטיחה למתנחלים, כי "בתום עשרה חודשים ממשלת ישראל תמשיך ותבנה ביהודה ושומרון". יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, אמר "מדובר בהחלטה לא לגיטימית שממשלה לאומית וציונית לא הייתה צריכה לקבל". הוא הוסיף, כי "אנחנו שומעים שההקפאה היא זמנית, זה חייב להיות מגובה במעשים. חייבים להאיץ תהליכי תכנון ליום שאחרי".


"ההחלטה היא החלטה", אמרה לבנת (צילום: גיא אסיאג)

 

לדברי מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, "כשאומרים הקפאה זה נשמע כמו מכבסת מילים, אבל בפועל ההקפאה היא כבר שנים. באריאל סגרו בית ספר ושבעה גני ילדים. כשההקפאה מתמשכת, האוכלוסייה מזדקנת. דווקא באריאל ובאפרת - גושי ההתיישבות, הנזק כבר קורה בפועל בשנים האחרונות, יש אי גידול והביקוש הוא אדיר, וזו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה".

 

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, טען באוזני השרה כי "אפרת נמצאת בהקפאה כבר תשע שנים. אנחנו נמצאים עמוק בתוך ההקפאה". גם ראש מועצת בית אל, משה רוזנבוים, העלה טיעונים ואמר כי "באנו לפה מתוך אמונה שהליכוד יקדם ויפתח עוד ועוד התיישבות וכך האמנו שנתניהו יעשה".

 

השרה לבנת האזינה ואמרה, כי "עמדתי ביחס להקפאה נאמרה, ההחלטה היא החלטה. אני לא רואה דרך לשנות אותה. המאבק אין בו טעם.

 זה לא יעיל. כן יש מקום לחדד את הבעיות. כפי שראש הממשלה התחייב, בתוך עשרה חודשים ממשלת ישראל תמשיך ותבנה ביתר שאת ביהודה ושומרון, ואני מאמינה לראש הממשלה שכך יעשה. כאשר ראש הממשלה החליט על ההקפאה, הוא לא עשה את זה בחדווה וברצון".

 

לבנת הוסיפה ואמרה כי "השימוש והדרך שנעשים הדברים במסגרת תכנית ההקפאה, לא לזה התכוון הקבינט. לא בחדווה ולא בלהט, כפי שמתבצע על-ידי המערכת". עוד אמרה לבנת, כי "צריך לאפשר לתכנן תכניות ליום שאחרי. יש אילוצים בינלאומיים שאי אפשר להתעלם מהם".

 

בצהריים נפגשו ראשי מועצת יש"ע עם המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, בלשכתו בכנסת. השר שלום אמר להם: "מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא אחד מהדגלים שתנועת הליכוד נושאת מזה שנים ואסור לנו לנטוש אותו. המתיישבים נמצאים בתקופה רגישה ולא קלה שבה הם צריכים להתמודד עם פרץ הרגשות הלא פשוט. בימים כאלה, אנו צריכים למצוא את המאחד, את המכנה המשותף".

 

הוא גם התייחס לאיומים על שר הביטחון. "אני רוצה לגנות גינוי חריף את המכתבים שנשלחו לשר הביטחון ולמפכ"ל המשטרה. אינני יודע אם הם נשלחו ממתיישבים אבל מי שלא שלח אותם צריך להבין כי הוא מזיק להתיישבות ולמתיישבים שהם מלח הארץ, שמשרתים בצבא ותורמים רבות לביטחונה ועתידה של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנת ודני דיין, היום. "לא ניתן לשנות ההחלטה"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים