שתף קטע נבחר

שביעות רצון מהמצב הביטחוני, אכזבה מהחברתי

לפי "מדד המלחמה והשלום", רוב היהודים בישראל מרוצים מתפקודה של הממשלה בתחום הביטחוני, אך מאוכזבים מתפקודה בתחום החברתי. בעניין עסקת שליט, 53% מהיהודים מתייצבים מאחורי ההחלטה לדחות את הצעת חמאס. והפתעה: הערבים יותר אופטימיים לגבי הסיכויים להתקדמות במשא ומתן

מה חושב הציבור בישראל על תפקוד הממשלה? רוב היהודים בישראל מעריכים כי ממשלת נתניהו מתפקדת טוב ואף יותר מכך בתחום הביטחוני. מאידך, הם סבורים שהממשלה מתפקדת באופן בינוני בכל הקשור לתחום הכלכלי ולא טוב עד גרוע בתחום החברתי - כך עולה מנתוני "מדד המלחמה והשלום".

  

בציבור הערבי בישראל יש אמנם רוב לאלה הסבורים שהממשלה מתפקדת לא טוב עד גרוע בכל התחומים,

אבל הדירוג בין התחומים זהה לזה של הציבור היהודי: הציון הנמוך ביותר ניתן למדינה על טיפולה בנושא החברתי, והגבוה ביותר על טיפולה בתחום הביטחוני.

 

מפילוח התשובות על פי הצבעה לכנסת בבחירות 2009, עולה כי הביקורת על הממשלה חוצה גבולות פוליטיים. מצביעי מרצ, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, מסכימים ביניהם כי הממשלה אינה מתפקדת כראוי בתחום הביטחון. לעומתם, מצביעי שאר המפלגות מרוצים הרבה יותר מתפקוד הממשלה בתחום.


 

בתחום החברתי, לעומת זאת, נרשמה תמימות דעים. מצביעי כל המפלגות, בקרב כל קבוצות ההכנסה, סבורים שהממשלה אינה מתפקדת כראוי בתחום זה.

 

לגבי הסיבה לשקט הביטחוני היחסי בשנה שעברה, הערבים והיהודים חלוקים בדיעותיהם. 54% מהיהודים סבורים כי פעילות כוחות הביטחון של ישראל הובילה לשקט, אך בציבור הערבי 49% סבורים שהשקט הוא תוצאה של החלטת ההנהגה הפלסטינית להפחית את האלימות.


 

13% מהיהודים: עוד עימות עם הפלסטינים - השנה

ומה יהיה השנה בתחום הביטחוני? 57% מהיהודים מעריכים כי המצב יישאר כפי שהוא, 19% סבורים שתהיה התקדמות משמעותית בשיחות השלום ורק 13% מעריכים שיהיה סיבוב נוסף של עימות אלים בין ישראל לפלסטינים. בציבור הערבי, יש יותר אופטימיות בנוגע לתהליך המדיני - 35% מאמינים כי תהיה התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

 

הנסקרים התבקשו לענות גם אם הממשלה נהגה כראוי כאשר החליטה לדחות, על פי דיווחי התקשורת, את ההצעה האחרונה של חמאס בעניין העסקה לשחרור גלעד שליט. 53% מהיהודים השיבו כי לדעתם הממשלה נהגה נכון ו-35.5% השיבו כי הממשלה לא נהגה נכון. 11.5% השיבו שאינם יודעים. העמדה הנוכחית של הציבור היהודי שונה מהותית מהעמדה שהיתה שכיחה במהלך השנים האחרונות, אז רוב גדול תמך בשחרורו של שליט גם במחיר בשחרורם של מחבלים "עם דם על הידיים". נראה שככל ששעת ההכרעה הולכת ומתקרבת, הציבור נוטה לסמוך על החלטות הממשלה בסוגיה כאובה זו.


 

לעומת זאת, 57% מהנשאלים הערבים סבורים שהממשלה טעתה. רק 20% סברו שהיא צדקה. פילוח התשובות בציבור היהודי על פי מין המשיבים העלה כי בעוד ש-54% מהגברים תמכו בהחלטת הממשלה, בקרב הנשים היה שוויון של 41% בין אלו שסברו שהממשלה פעלה נכון לבין אלו שחשבו שהיא טעתה כשדחתה את הצעת חמאס.

 

ומה חושבים תושבי ישראל על החלטת בית המשפט העליון בעניין פתיחת כביש 443 לפלסטינים?

63% מהיהודים טענו כי יש לשמור על המצב הנוכחי ולאפשר רק לישראלים לנסוע בכביש. רק 30 אחוז תמכו בפסיקה הקובעת שמדובר באפליה.

 

פילוח התשובות על פי הצבעה בבחירות, מעלה כי 100 אחוז ממצביעי מרצ ו-54 ממצביעי העבודה מצדדים בעמדת בית המשפט העליון, בעוד שבכל שאר המפלגות ישנו רוב נגד הפסיקה. כצפוי, בקרב הציבור הערבי יש רוב מכריע, של 83%, בעד ההחלטה.

 

"מדד המלחמה והשלום" ממומן על ידי "תוכנית אוונס ליישוב סכסוכים וגישור" באוניברסיטת תל-אביב. את הראיונות הטלפוניים ביצע מכון ב. י. כהן באוניברסיטת תל-אביב ב-4-5 בינואר 2010, והם כללו 525 מרואיינים, אשר מייצגים את האוכלוסייה הבוגרת בארץ (לרבות יש"ע והקיבוצים). טעות הדגימה למדגם בגודל זה היא כ-4.5%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
57% מהערבים: ישראל טעתה כשדחתה הצעת חמאס
צילום: רויטרס
רוב היהודים: השקט - תוצאה של פעילות ביטחונית
צילום: AFP
מומלצים