שתף קטע נבחר

פרקליטה התריעה, הנער נותר חופשי - ושב לתקוף

מבדיקת ynet עולה כי נער בן 16 שמואשם בשתי תקיפות מיניות ונעצר אתמול בחשד לתקיפה נוספת, לא נכלא עד עתה בגלל פיגור שכלי. הוא עצמו נפל קורבן לתקיפה מינית בעבר. עורכת דינו: התרעתי לפני שלושה חודשים. מנהל הרווחה: "במשך שנה משרד הרווחה לא הצליח למצוא לו מקום בפנימייה"

האם בשל איטיות ואוזלת ידן של הרשויות נפל ילד בן 6 מהצפון קורבן לעבירת מין? הנער בן ה-16 שנעצר אתמול (יום ד') בחיפה, בחשד שתקף מינית ילד בן 6, מואשם בשני מקרים אחרים של תקיפה מינית. למרות האישומים והחשדות נגדו, הנער - שנפל בעצמו קורבן לתקיפה מינית - מסתובב חופשי בגלל שהוא לוקה בפיגור שכלי ואינו כשיר לעמוד לדין.

 

הנער נעצר אתמול על-ידי משטרת חיפה, בחשד שתקף מינית ילד בן 6

בתא שירותים במקום ציבורי. אשה שהבחינה בנעשה הזעיקה למקום את אמו של הילד המותקף ואת המשטרה - והחשוד אותר תוך זמן קצר.

 

מבדיקת ynet עלה כי הנער התוקף מואשם בשני מקרים אחרים של תקיפת קטינות. באחד המקרים הוא הכניס את ידו מתחת לבגדיה של ילדה ובמקרה נוסף ניסה לנשק בכוח ילדה אחרת. החקירה נגדו החלה בינואר 2008 וכתבי האישום נגדו הוגשו על-ידי פרקליטות מחוז בחיפה ב-2008 ובשנה שעברה.

 

במהלך הדיונים, הגישה עורכת דינו של הנער חוות דעת שלפיה הוא סובל מפיגור שכלי - ובשל כך אין להחזיקו במעצר. באותו מועד גם אוחדו שני התיקים שבהם הואשם.

 

הסנגורית: "התרעתי שהנער מסוכן לעצמו ולאחרים" 

אם לא די בכך, מתברר כי הנער עצמו נפל גם הוא קורבן בעבר לתקיפה מינית, מצד פדופיל בשם אמיר אלמקייס, בן 40 המתגורר בחיפה. הנער עבד בביתו של הנאשם, ובאחת ההזדמנויות סגר הנאשם את חלונות הבית וביצע בנער את זממו. לאחר מכן נתן לו שטר של 20 שקלים.

 

בהמשך ביצע בו אלמקייס עוד מעשים מגונים בהזדמנויות שונות. באחת הפעמים, ברח הנער מפני הנאשם, וזה רדף אחריו עד לביתו. הנער המתין לו מחוץ לבית, ואמר לו כי סיפר לאביו על המעשים. מאז לא הטריד אותו אלמקייס עוד. לפני כשנה נידון אלמקייס למאסר של 5 שנים בפועל.

 

מי שהתריעה וניסתה למנוע את הישנות המעשים הייתה עורכת דינו של הנער, גלית זמירי, האחראית על מחלקת הנוער בסנגוריה הציבורית בחיפה. לדבריה, כבר לפני שלושה חודשים התריעה בפני הוועדה הבין-משרדית במשרד הרווחה כי "מדובר בנער שחייבים למצוא לו מסגרת מתאימה כי הוא מסוכן לעצמו ולאחרים. הנער הזה נפל קורבן לתקיפה מינית ותקף בעצמו". 

 

היא ציינה כי הוועדה הבין-משרדית אמורה להחליט על ידי איזה אגף במשרד יטופל הנער. אולם למרות ההתרעות, עד עתה לא התכנסה הוועדה ולא נעשה דבר. זמירי ציינה עוד כי היתה בקשר טלפוני עם לשכת הרווחה העירונית וגם התריעה בפני המנהלים בלשכת הרווחה על כך שהנער, שנמצא כבר קרוב לשנה ללא מסגרת, מסוכן.

 

"לגופו של עניין, הילד לקוי בשכלו בצורה משמעותית, ליקוי שבגינו הוא אינו אחראי למעשיו הפליליים ואינו כשיר לעמוד לדין", אמרה עורכת הדין זמירי, "זו השאלה הנידונה היום בבית המשפט ביחס להמשך משפטיו".

 

מנהל הרווחה: המדינה לא השכילה למצוא פתרון

מנהל מחלקת הרווחה בעיריית חיפה, פיני וגמן, האשים בשיחה עם ynet את המדינה כי לא השכילה למצוא פיתרון לנער התוקף: "הקהילה אינה יכולה להתמודד עם מורכבות הבעיות של הנער הזה, ולשמור עליו 24 שעות ביממה. לשם כך הוא צריך להיות בפנימייה שמותאמת לקשיים מהם הוא סובל. במשך שנה, משרד הרווחה לא הצליח למצוא לו מקום בפנימייה כזו".

 

"מדובר בנער עם בעיות מורכבות מאוד, עם חריגוּת מאוד גדולה", הוסיף וגמן. "מצד אחד הוא תוקף, מצד שני הותקף וסובל מבעיות נפשיות.

הוא מטופל בצורה אינטנסיבית על ידי שירותי הרווחה בעיר, הצמדנו לו חונך אישי וליווי, אבל כאמור אי אפשר לעשות זאת, במסגרת קהילתית, במשך 24 שעות ביממה".

 

בעקבות שורת מקרי התקיפות המיניות כלפי ילדים באזור חיפה, הנחה ראש עיריית חיפה, יונה יהב, את מערכת החינוך לגבש תוכנית שתעודד ילדים ובני נוער לשתף אנשי מקצוע, מורים ובני משפחה, בכל התנהגות חריגה אותה הם חווים או לה הם עדים.

 

"מדובר בתופעה מדאיגה המחייבת למעשה משמעותי שיעניק לילדים, לבני הנוער ולהוריהם תחושה של מוגנות וביטחון", אמר יהב.  

 

ממשרד הרווחה נמסר כי הנושא בבדיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
החשוד נעצר לאחר שתקף בן 6 (אילוסטרציה)
צילום: טל כהן
מומלצים