שתף קטע נבחר

ברק אחרי פרישת פינס: לכולם יש תחליף, גם לי

יו"ר העבודה התייחס לפרישת חבר הכנסת, הביע צער על המהלך אך הביע ביטחון בחוזקה של המפלגה: "השמועות על מותה היו מוקדמות". בתגובה לביקורת של פינס אמר: "החלטתנו להיכנס לממשלה מוכיחה את עצמה יום אחר יום"

יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, התייחס הערב (יום ה') לראשונה לפרישתו הדרמטית של ח"כ אופיר פינס מהחיים הפוליטיים, והביע צער על לכתו של "אחד הפרלמנטרים המוכשרים ביותר". יחד עם זאת, הבהיר ברק, כי "השמועות על מותה של המפלגה היו מוקדמות. נכון לה עתיד".

 

יו"ר העבודה דיבר בישיבת לשכת המפלגה בתל-אביב. "אני מאוד מכבד ומעריך את אופיר ואת תרומתו", אמר, "לא רק לאורך כלל שנות פעולתו בכנסת, אלא לבטח בתוך המפלגה.

 אני בטוח שיחד עם רבים אחרים כאן וברחבי המפלגה הינו מעדיפים לראות אותו יחד איתנו, והיינו מעדיפים שתימצא הדרך בשבילו לחזור".

 

ברק הוסיף כי "אני ער לזה שההחלטה הבשילה בתהליך, ולא התקבלה אתמול בערב. אני אומר בכל הכאב שרצונו של אופיר כבודו. הוא איש צעיר, ואני מקווה ומאמין שנראה אותו בפעילות. חשוב שנדע שהמפלגה חזקה מכל מרכיביה, מאנשיה ומכל אחד מאיתנו. אף אחד מאיתנו לא באמת במצב שאין לו תחליף, כולל עבדכם".

 

עם זאת, ברק השיב בכמה משפטים לביקורת הקשה שהטיח פינס עם פרישתו במפלגה ובהנהגתה: "זה לא סוד שהחלטתנו להיכנס לממשלה מוכיחה את עצמה יום אחר יום, גם במשרדים וגם במה שקשור בתחום המדיני והביטחוני, גם בתחום הכלכלי, וגם בהישגים של השרים שלנו בממשלה".

 

ברק בירך את ד"ר עינת ווילף שתחליף את פינס בכנסת, והוסיף כי הוא "ממליץ לקרוא את הספר המאלף שכתבה על האתגר של מערכת החינוך".

 

על כיפת ברזל: "הצלחה יוצאת מן הכלל"

בדבריו התייחס ברק גם לנושאים נוספים שעל סדר היום. על השלמת הניסויים במערכת "כיפת ברזל" להגנה מרקטות קצרות-טווח, אמר כי "הפיתוח וההיערכות להצטיידות הושלמו בהצלחה יוצאת מן הכלל בזמן שיא. אין לחשוב שמהיום הכל פתור. זה חלק ממערכת הגנה רב שכבתית, שיש לה נדבכים נוספים - שרביט קסמים נגד איומים בינוניים, החץ והסופר חץ. אנחנו בתחילת הדרך, אך זה הישג יוצא דופן של רפא"ל. ההצטיידות תיקח זמן, והכיסוי לא מושלם. לא צריך להמריא לאשליות שהאיומים נגמרו, אך אפשר לסכם את זה כהישג".

 

לגבי המצב ברצועת עזה, הזכיר ברק את ירי הפצמ"רים הבוקר, ואת הפעילות ההתקפית של צה"ל: "בימים האחרונים נהרגו כמה פעילים של הוועדות העממיות בפעולות ממוקדות של צה"ל. נערכת פעילות שיטתית להרחיק את המטענים מהגדר. כפועל יוצא, ישנן התכתשויות לאורך הגדר וסילוק של מטענים, וראינו את הפצצות מרגמה. כפי שאתם יכולים להניח זה לא יעבור ללא תגובה".

 

לגבי המאמצים להחיות את התהליך המדיני מול הרשות הפלסטינית, אמר ברק כי "השבועות הקרובים אמורים להיות חשובים מאוד. שותפים לכך מצרים, הירדנים, האמריקנים והאו"ם. אני מקווה שנצליח לעלות על מסלול של מו"מ מדיני. האינטרס של ישראל הוא להגיע להסדרי שלום עם השכנים, תחת הכותרת של מפת הדרכים, תחת היעד של שתי מדינות לשני עמים".

 

"בנושא גלעד שליט", הוסיף, "אני יכול רק לומר שככל שנמעט לדבר, כן ייטב. גם חלק מהידיעות שהתפרסמו לא מדויקות, ומעוררות חששות מיותרים. אני מציע לעסוק בזה כמה שפחות".

 

"אנחנו מסיימים שנה של עשייה חשובה מאוד בממשלה", סיכם. "יש לנו הישגים חשובים מאוד. בתחום הביטחוני התחלנו עם עופרת יצוקה, מסכמים עם יצירת והשלמת הרתעה בכל החזיתות. ישראל יותר חזקה ומרתיעה מאי פעם. מספר ההרוגים הוא הנמוך זה שנים. לראשונה בעשור הזה, עברנו שנה מבלי שיהיה לנו פיגוע התאבדות אחד מוצלח בתוך המדינה". אם זאת הוסיף: "היו כמה פיגועים שהרגו אנשים שלנו. אנחנו לא יכולים לומר בביטחון שהאתגרים נגמרו".

 

בן-אליעזר לפינס: אם לא היינו בממשלה, כצל'ה היה

אחרי ברק דיבר שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר, שחיזק את דברי ברק ובירך על השלמת הניסויים ב"כיפת ברזל", על השקט הבטחוני היחסי ועל הצטרפותה של ד"ר וילף לכנסת. בהתייחסו לפינס, אמר גם הוא כי הוא "מצטער" על עזיבתו: "הוא אחד הפרלמנטרים הטובים ביותר שאני מכיר בכנסת, ואני חושב שהפרלמנטר הזה, היה לו הכול: סובלנות ואורך רוח. צר לי על עזיבתו, אך אני מכבד ומצדיע על האופן שבו הוא נפרד מהמפלגה. קשה לי להתווכח איתו, כשהוא אומר שמצפונית הוא לא יכול להזדהות".

 

למרות המילים החמות, הביע בן-אליעזר מורת רוח מהביקורת של פינס על תפקודה של מפלגת העבודה בממשלה: "קשה לי להסכים עם הניתוח שלו, בוודאי לא כאשר עומד לפניכם אדם שהוביל לכך שיהיה מפגש בין מובארק לביבי בפעם הראשונה, ובפעם השנייה והשלישית. אופיר מדבר על להיות אופוזיציה - ואני אומר, לכל השדים והרוחות, איפה הבית שלנו? האם אופיר פינס לקח בחשבון, שאם לא היינו שם, אז כצל'ה היה?".

 

בן-אליעזר טען כי רק בזכות נוכחות העבודה בקואליציה, קיבל בנימין נתניהו, "מנהיג רוויזיוניסטי שנבחר על ידי הימין", שתי החלטות היסטוריות כמו ההכרה בשתי מדינות לשני עמים והקפאת הבנייה בהתנחלויות - "והשלישית בדרך". בן-אליעזר, שהיה שותף לביקורו האחרון של נתניהו בקהיר, הוסיף בעניין זה: "חזרתי ממצרים ואמרתי למי ששאל אותי: קשה לומר שזו הייתה הצגה.

עומד מנהיג ואומר: אני רוצה להתחיל היום. אני מוכן לדבר על הכל, על הגבולות, על ירושלים, על ההתנחלויות. מוכן לדבר על הכל, ופונה לנשיא המצרי ומבקש שיוביל את התהליך".

 

"אנחנו מומחים בלתקוע סכינים לעצמנו", סיכם. "מפלגה זה בית. זה בית עם יסידות חזקים. אולי דיירי הבית לא טובים, אבל הבית חזק. והתורה שביבי פועל בשמה, זו התורה של הבית שלנו. לא הייתה מציאות שבה אנחנו, נבחרי מפלגת העבודה, יכולים כל כך הרבה לשרת את הציבור שלנו ואת הקהל שלנו בנאמנות, במסירות, ללא לאות, יום ולילה. אני מאמין גדול שהמפלגה הזו עוד תירשם בהיסטוריה כמפלגה שהובילה לשלום היסטורי עם הפלסטינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. "רצונו של פינס כבודו"
צילום: עופר עמרם
פינס מודיע על פרישתו
צילום: גיל יוחנן
בן אליעזר. "מצדיע לפינס, קשה לי להתווכח איתו"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים