שתף קטע נבחר

איש עסקים למשטרה: כך שיחדתי ראש עיר

חיים אלקובי התוודה ביאח"ה כי העביר 20 אלף ש' לראש העיר נצרת-עילית שמעון גפסו, תמורת חיבור מפעלו לחשמל. ברקע - חובות ארנונה עצומים, וסכסוך עם איש עסקים אחר - שלטענת אלקובי, מעורב בשחיתויות עם העירייה ש"פרשת טלנסקי היא משחק ילדים לידן". יאח"ה: בודקים טענות לאי-סדרים בעירייה

בדרך כלל, פרשות שוחד נחשפות כאשר צד שלישי מסגיר את מקבל השוחד ונותן השוחד לרשויות. בדרך כלל, אבל לא תמיד. ל-ynet נודע כי בנצרת-עילית התרחש לפני שבוע דבר יוצא דופן: חיים אלקובי, בעל מפעל עיבוד השבבים "טכנוקול", פנה ליחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) והתלונן על כך שלכאורה, הוא עצמו העביר 20 אלף שקל במעטפה לראש העיר שמעון גפסו, בזמן שהגיע לבקר במפעלו, ו-5,000 שקלים נוספים לחברה בבעלות סגן ראש העיר, יוסי שפושניק. אלקובי נחקר בנושא פעמיים השבוע, ומסר את עדותו בעניין. גפסו עצמו מכחיש את טענותיו של אלקובי מכל וכל.

 

 

בתצהיר שהגיש למשטרה, כותב אלקובי כי התבקש לשלם את הכספים כדי לאפשר את חיבור המפעל שלו לרשת החשמל - שנמנע על ידי העירייה. הוא מסביר כי נדרש לשלם את הסכום, אולם היום הוא "מבין כי הכסף הוא תשלום שוחד".

 

הפרשה, הנחשפת כאן לראשונה, החלה כסכסוך עסקי שמתגלגל זה שנים בבית המשפט המחוזי בנצרת, בין אלקובי ליעקב רוזנברג, בעל מפעל האלקטרוניקה RH, גם הוא מנצרת-עילית. המפעל של רוזנברג שכן בעבר בשטח השייך לאלקובי, ורוזנברג שכר אותו ממנו - ואז התעורר ובין השניים ויכוח על תשלום הארנונה לעירייה. רוזנברג טען כי תשלום הארנונה היה כלול בדמי השכירות ששילם, ואילו אלקובי טען שרוזנברג חייב לו 200 אלף שקל, כספי ארנונה שלא שולמו, והלכו ותפחו.

 

בעיריית נצרת-עילית צידדו בגרסתו של רוזנברג, וטוענים כי אלקובי חייב לעירייה תשלום ארנונה בסכום המתקרב ל-700 אלף שקל. אלקובי, מצדו, טען שהעירייה פועלת ככלי שרת בידיו של רוזנברג ומתנכלת לו, בניסיון להוציא ממנו את הכספים שהוא אינו חייב. בין היתר טען, כי העירייה אינה מעניקה לו "טופס ארבע" (אישור לאכלוס), ובכך מונעת ממנו להתחבר לרשת החשמל הארצית - ולכן הוא נאלץ להפעיל גנרטור. בעירייה טענים בתגובה כי המפעל של אלקובי מחובר לחשמל בחיבור פיראטי.

 

"מוכן לשבת בכלא כדי להוציא את השחיתות החוצה"

כך או כך, אלקובי החליט באחרונה לצאת למלחמה נגד העירייה - גם אם הדבר כרוך בחשיפת השוחד ששילם לכאורה, והאשמתו בפלילים. "אני מוכן לשבת בבית הסוהר כדי להיות שלם עם המצפון שלי", אמר אלקובי ל-ynet. "העירייה סוחטת אותי בשביל רוזנברג, ואני נמצא ב'בית סוהר' בפועל כבר שנים בגלל הסחיטה שלהם. הם שלחו לי משאיות כדי לרוקן לי את המפעל, ואם עורך-הדין שלי לא היה מתערב, המפעל היה נסגר ו-250 העובדים היו הולכים הביתה. הייתי צריך להחליט אם לסגור מפעל חיים של 30 שנה, או להוציא את השחיתות החוצה - והחלטתי להוציא את השחיתות".

 

בתשובה לשאלה, מדוע הוא מוכן לסבך את עצמו בחשדות פליליים, ענה אלקובי: "התלונה שהגשתי בקשר אליי היא רק כסף קטן לעומת השחיתויות האמיתיות של רוזנברג ושל העירייה. מדובר פה על פרשת שחיתות מהחמורות בתולדות המדינה, שמעורבים בה פוליטיקאים בכירים, בהיקף גדול לאין ערוך מהנושא שאנחנו מדברים עליו כעת - פרשה שמעטפות הכסף של טלנסקי יהיו משחק ילדם לידה".

 

אלקובי עומד על טענתו כי אינו חייב כסף לעירייה: "אני לא חייב אגורה. להיפך, בית המשפט הוציא צו מניעה שאסר על העירייה לעקל לי כספים, בגלל שהוא מכיר בצדקתי".

 

ראש העיר, מצדו, מציג גרסה שונה חלוטין של הדברים. "אני מכיר את המכתב של אלקובי", הוא אומר, "אף שלא זומנתי בנושא הזה לשום חקירה ביאח"ה, ואני משוכנע שגם לא אוזמן. כל ההתנהלות שלו היא פשוט מגוכחת וחובבנית. האדם היחיד שאני מקבל ממנו כסף הוא אבא שלי, ומעולם לא קיבלתי שקל מאף אדם אחר. אנחנו מעלימים עין מהעבירות של מר אלקובי - וזה מה שאנחנו מקבלים בתמורה".

 

עם זאת, לפחות חלק מחברי מועצת העיר בנצרת-עילית דווקא חושבם שאלקובי הוא הקורבן של הפרשה. "חברי מועצה ביקשו לזמן את מועצת העיר לישיבה מיוחדת בנידון, אבל מר גפסו אינו מוכן בכלל לדבר על כך", סיפר ל-ynet חבר מועצת העיר לשעבר, גבי ברגר. "הבן-אדם נסחט על ידי העירייה. הוא משלם הון עתק ומסכן את עובדיו, בגלל שהוא מחזיק גנרטור ולא מקבל חשמל.

המפעל שלו אינו נמצא בקשיים, אבל יכול להיקלע אליהם רק בגלל גנרטור שמתקלקל או פקיד בעירייה שיחליט לצפצף על בית המשפט ולגבות ממנו את החוב הדמיוני שהם החליטו שהוא חייב. יש לו קבלות על תשלומי ארנונה שוטפים, ששילם כל השנים".

 

רוזנברג מסר ל-ynet בתגובה: "אלקובי הוא עבריין שאינו משלם את חובותיו, ומחפש כל מיני שטויות כדי להימלט מהעבירות של עצמו". רוזנברג התייחס בביטול לטענה שהוא מפעיל כביכול את העירייה נגד אלקובי: "אני יכול להפעיל את העירייה? איזה שטויות".

 

מיאח"ה נמסר כי אכן מתנהלת חקירה לבדיקת טענות על אי סדרים בנצרת עילית. במשטרה לה הרחיבו מעבר לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר גפסו. "האדם היחיד שאני מקבל ממנו כסף הוא אבא שלי"
צילום: חגי אהרון
מומלצים