שתף קטע נבחר

מתי נראה את אווטאר בסלון?

משקפיים בכחול ואדום הם נחלת העבר. פנסוניק מציגה ב-CES את הפיתוחים שלה לטלוויזיה תלת ממדית. עד כמה קרובה הטכנולוגיה הזו אלינו הביתה, וכיצד היא פועלת? ליאור קורן מדווח מווגאס

כמקובל בתערוכת CES, גם פנסוניק הציגה את דגמי הטלויזיות החדשים שלה, אולם למרות שהנתונים הטכניים של המסכים החדשים הינם משופרים לעומת הדור הקודם (למשל ניגודיות שקפצה מאחד לשני מיליון אל אחד לחמישה מיליון), נושא השיחה בביתן Panasonic היה 3D 3D 3D, החברה אף הקימה במקום בית קולנוע שהציג סרטוני תלת ממד מעל גבי פלזמה בגודל 152" (מסך הטלויזיה הגדול בעולם בייצור סדרתי).

 

ערוצי טלויזיה בתלת ממד

אחת מההכרזות העיקריות במסיבת העיתונאים היתה על שיתוף פעולה עם DIRECTV, פנסוניק הפכה למעשה לספונסר הגדול למיזם ערוצי ה- 3D. הדבר יתבטא בהשקעת כספים

בהפקת תוכניות טלויזיה בתלת מימד וקבלת חסות בלעדית בערוצים למשך השנה הראשונה להפעלתם.

 

עוד כתבות מ-CES:

 

במקום, הוצגה הדגמה משותפת של פנסוניק ו- DIRECTV של שידור טלויזיה חי בתלת מימד. DIRECTV מתכננת שלושה ערוצי תלת מימד שיושקו עד חודש יוני שיציגו תכני ספורט, טבע ותוכניות שונות ברצף שידור של 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה.

 

עוד קודם לכן, קידמה יצרנית הטלויזיות באופן מסיבי את נושא העברת סטנדרט הפקת סרטי בלוריי 3D בתעשייה, סטנדרט אשר אולפני הסרטים יתישרו

לפיו, מה שיקל על הפצת התכנים מעל גבי מסכי בתי הקולנוע והטלויזיות בבית.

 

גם הסרט אווטאר היה חלק ממאמץ זה ומפיק הסרט, שדיבר במסיבת העיתונאים של פנסוניק ב- CES, ניבא כי בבוא היום, כל התכנים יעברו ל- 3D. אין ספק שמדובר על צעד נכון מבחינת החברה,

 

למרות שלא רק בעלי טלויזיות פנסוניק יהנו מהערוצים החדשים (הרשמה לשירות DIRECTV תהיה פתוחה לכולם), הלקחים ממקרים קודמים בתעשייה, מראים כי ללא תוכן מתאים, גם החומרה המשוכללת ביותר לא תצליח לפרוח ולהצליח.

 

אם יצליח פרויקט ערוצי ה- 3D, סביר להניח כי הוא יאיץ רכישה של טלויזיות תומכות תלת מימד ואז הופעות החסות הרבות של פנסוניק, יתרמו מן הסתם לעליה במכירות עבורה.

 

 

כיצד מתקבל אפקט תלת ממד?

במציאות, כאשר אנו מתבוננים על עצם מסוים, כל עין, רואה אותו מזוית מעט שונה (בגלל המרחק שקיים בין שתי העיניים), מה שמאפשר למוח לחשב את מרחק העצם מאיתנו ולהציג אותו עם עומק מוחשי.

 

את העיקרון הזה, מחקים כאשר מבקשים לקבל אפקט תלת מימד בסרט, מצלמים את אותה התמונה / אובייקט משתי זויות, כל זוית שונה במקצת וכל עין צריכה לקבל תמונה

("ערוץ") משלה באופן מלא.

 

המוח מבצע חיבור של שתי התמונות ומסוגל להוסיף את מימד העומק. בעבר, עשו שימוש בשיטות שונות בכדי לקבל ערוץ שונה לכל עין, למשל, הדפיסו את שני הערוצים על אותה תמונה בצבעים שונים ובעזרת משקפיים עליהן מורכב פילטר צבע על כל עין ניתן היה להפריד בין הערוצים.

 

השיטה בה משתמשים כיום, כוללת הקלטת שני ערוצים מלאים על דיסק הבלו-ריי, בכדי שכל עין תקבל רק את הערוץ המיועד לה, יש להשתמש במשקפי Active Shutter. המשקפיים צריכים להיות מסונכנים עם הסרט שמוצג בטלויזיה, כאשר בכל פעם שמוקרן הערוץ שאינו רלוונטי לעין מסויימת, נחסם האור באותו צד של המשקף המשקף לפרק זמן מזערי - כ- 60 פעם בשניה וכך כל עין צופה רק בערוץ היעודי לה.

 

בנוסף, גם המסך צריך להתאים לפורמט ה- 3D, זמן תגובה איטי של LCD עלול לגרום לערבוב של שני הערוצים ואיבוד האפקט, פלזמה שזמן התגובה שלה מהיר בהרבה מ – LCD רגישה פחות לבעיה ואילו ב-LCD, הפתרון מגיע בדמות שיפור זמן התגובה ומנגנוני החלקת תנועה שונים.

 

כאמור, כל עין רואה ערוץ נפרד מלא, אך ערוץ ימין כולל בחלקו גם מידע שמופיע בערוץ שמאל, כך שלמעשה כמות המידע גדולה יותר ב- 40% מסרט זהה בדו מימד ואינה כפולה בנפחה כפי שנדמה היה שאמור לקרות.

 

צילום תלת ממד

צילום תלת ממדי כיום, הינו תהליך לא פשוט אשר מתבצע בעזרת שתי מצלמות מקבילות הנדרשות להיות מתואמות אחת עם השניה. תהליך צילום והפקה הינו יקר ומסובך למימוש,

פישוט שלו יזרז הפקת תכני 3D חדשים ויאיץ את חדירת הטכנולוגיה לבתים.

 

פנסוניק הציגה בתערוכה מצלמה חדשה שאמורה להקל על תהליך הצילום, זוהי מצלמת הוידאו הראשונה בעולם שכוללת שתי עדשות ומצלמת תלת ממד באיכות 1080p לכרטיסי זיכרון מסוג SDHC/SD. המצלמה תהיה זמינה לרכישה החל מסתיו 2010 ומחירה יעמוד על 21,000 דולר.

 

פנסוניק תשיק גם מוניטור LCD 3D עבור שימוש בזמן הצילומים וגם מיקסר וידאו עבור צילומי הופעות חיות למשל.

 

בביתן החברה, הוצבה מצלמת הוידאו על הקיר, תוך שהיא מצלמת את העוברים ושבים ומציגה אותם על מסך גדול בתלת ממד. בבית הקולנוע במקום, הדגימה נציגת החברה, צילום חי בתלת ממד. בדוגמה שלפנינו, ניתן לראות את המציגה (בצד שמאל) ואת דמותה מעל גבי מסך הטלויזיה בזמן אמת (בצד ימין).

 

הכפילות, בה אנו חוזים על המסך, מציגה את שני ערוצי המידע (לעין ימין ושמאל) ביחד, כאמור, משקפי ה- Active Shutter מונעים תופעה זו וגורמים ליצירת אפקט של עומק.

 

 

מה נדרש בכדי לקבל תלת ממד בבית?

צפיה בתקן החדש, מחייבת נגן Blu-ray מתאים (או ממיר טלויזיה לכשיושק שירות DIRECTV) וגם מסך טלויזיה תומך. החיבור בין ההתקנים השונים יתבצע דרך מחברי HDMI 1.4

שמתחילים להופיע רק כעת בדגמים החדשים. פנסוניק השיקה נגן בלוריי מדגם PP-BDT350 שיוכל לנגן סרטי Blu-ray 3D וכולל גם קישוריות לאינטרנט.

 

החברה תשיק השנה ארבעה דגמי פלזמות Full HD מסדרה V בגדלים שנעים בין 50"-65". יצרנים כמו סוני וסמסונג הודיעו כי דגמי המסכים שלהם יהיו זמנים לאספקה החל מהקיץ הקרוב, נציגי פנסוניק מסרו כי שיווק המסכים מתוצרתם יחל כבר בזמן הקרוב וכי מטרתם הינה להכנס ראשונים לשוק עם דגמים מסחריים.

 

תחזית איגוד ה- CEA בארה"ב צופה כי בשנת 2010 ימכרו כ- 4.2 מיליון מסכי טלויזיה התומכים בפורמט ה- 3D. באם אכן יצליחו פנסוניק ושאר החברות שתומכות בפורמט (כמו סוני שמקדמת פיתוח משחקי 3D ל- PS3 וסמסונג שהכריזה על הקמת חנות אפליקציות TV) להניח מצע נוח ומפתה של תכנים מגוונים, הרי שהמעבר ל"עולם העומק" יהיה מהיר יחסית (תוך שנים ספורות), אך אין ספק, כי דרושים לכך השקעה כספית ומאמץ גדולים.

 

הכותב היה אורח חברת יורוקום, נציגת פנסוניק בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצלמת תלת הממד של פנסוניק
צילום: dtown
מומלצים