שתף קטע נבחר

פורטוגל: הפרלמנט אישר נישואים חד-מיניים

הצעת החוק, שזכתה לתמיכת גוש מפלגות השמאל, זקוקה עדיין לאישור הנשיא השמרני, אניבל סילבה, בטרם תהפוך למדינה השישית באירופה שמתירה להומואים ולסביות להתחתן. הצעת חוק המאפשרת לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים - נדחתה

המדינה הקתולית ביותר באירופה בדרך להכיר בנישואי הומואים ולסביות: הפרלמנט של פורטוגל אישר בצהריים (יום ו') חוק המתיר נישואים חד-מיניים במדינה. הצעת חוק המתירה להומואים ולסביות לאמץ ילדים - נדחתה.

 

ההצעה, שקודמה על-ידי הממשלה הסוציאליסטית, זכתה לתמיכת גוש מפלגות המרכז-שמאל הזוכה לרוב בפרלמנט. מפלגות הימין התנגדו לחוק, תבעו את קיומו של משאל עם - אך דרישתן נדחתה. תוצאות ההצבעה לא פורסמו, אך יו"ר הפרלמנט חיימה גאמה הודיע שהחוק זכה לרוב הדרוש.

 

החוק יועבר כעת לאישור נשיאה השמרני של פורטוגל, אניבל סילבה, שרשאי להטיל וטו. אך גם אם יטיל סילבה וטו על החוק, בסמכותו של הפרלמנט לדחותו. אם לא יוטל וטו, צפוי החוק המתיר נישואים חד-מיניים להיכנס לתוקף כבר בחודש אפריל הקרוב, כחודש לפני ביקורו של האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, במדינה.

 

כניסת החוק לתוקף תהפוך את פורטוגל למדינה השישית באירופה המתירה נישואים בין הומואים ובין לסביות. עד-כה אושרו חוקים דומים רק בבלגיה, הולנד, ספרד, שבדיה ונורווגיה.

 

"השינוי שאנו עושים הוא שינוי קטן בנוסח החוק הקיים, אך זהו שינוי חשוב וסימבולי לעבר השגת הערכים שחיוניים לכל חברה דמוקרטית, פתוחה וסובלנית", אמר ראש ממשלת פורטוגל, חוסה סוקרטס, בנאום בפרלמנט. "אני מתכוון לערכים כמו חופש ושיוויון לכל ללא אפליה". 

    

סוקרטס ציין כי אין צורך לקיים משאל עם בשאלת הנישואים החד-מיניים, כיוון שהצעת החוק היתה חלק מהמצע של המפלגה הסוציאליסטית בבחירות שנערכו בחודש ספטמבר.

 הוא הוסיף כי מדובר בצעד נוסף במאמצים של ממשלתו לקדם מודרניזציה בפורטוגל, ולהמשיך בקו שביטל את האיסור על הפלות לפני כשנתיים.

    

עד שנת 1982 נחשבה ההומוסקסואליות לפשע בפורטוגל. ב-2001 אישר הפרלמנט להומואים ולסביות למסד את יחסיהם במסגרת ברית הזוגיות ולהסדיר בכך זכויותיהם החוקיות. עם זאת, החוק לא התיר לזוגות חד-מיניים להירשם תחת שם משותף ולרשת נכסים או חסכונות, בניגוד לזוגות הטרוסקסואלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ירון ברנר
מומלצים