שתף קטע נבחר

האדם הניאנדרטלי נחשף: חובב איפור ותכשיטים

יצור נחות מבחינה שכלית, עם נבוט ביד וחזה שעיר? חשבו שנית. מחקר חדש חושף את הצד "המטרוסקסואלי" של האדם הניאנדרטלי: הוא אהב לענוד תכשיטים ואפילו להתאפר!

בפעם הבאה שאתם עומדים לקרוא למישהו "ניאנדרטל" משום שהוא מתנהג באופן מטופש או פרימיטיבי – חשבו פעמיים. מסתבר שהאדם הניאנדרטלי היה חכם מכפי שחשבנו, ואף החזיק בחוש אסתטי מפותח.

 

האדם הניאנדרטלי - כתבות נוספות:

 

קונכיות צבעוניות שהתגלו בחפירות בדרום ספרד, שימשו ככל הנראה את האדם הניאנדרטלי ליצירת תכשירים קוסמטיים ותכשיטים לפני למעלה מ-50,000 שנה. כך על פי הממצאים המתפרסמים ברשומות האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב.

 

פרופ' ג'ואו זילהאו (Joao Zilhao) מאוניברסיטת בריסטול שבבריטניה, העומד בראש החפירות, אמר בראיון ל-BBC כי הוא מעריך שהקונכיות שימשו כמיכלי אכסון וערבוב לפיגמנטים הצבעוניים: "מצאנו ראייה מוצקה לכך שהניאנדרטלים השתמשו בקוסמטיקה. לא מדובר כאן בצבעי גוף בלבד, אלא בהכנת מרשמים מורכבים לצבעים".

 

המדענים מצאו גושים של פיגמנט צהוב, שככל הנראה שימש כבסיס האיפור, ושאריות של אבקה אדומה שעורבבה עם מלח שחור ומבריק. על פי ההערכות, הניאנדרטלים לא השתמשו בקונכיות רק להכנת איפור אלא גם ענדו אותן כתכשיטים. ממצא זה מאיר את דמותו של האדם הניאנדרטלי באור חדש, שכן עד היום נהוג היה לחשוב שהאדם הנבון היה הראשון לענוד תכשיטים לשם התקשטות או למטרות טקסיות.

 

התגלית החדשה מלמדת שהניאנדרטלים היו מפותחים יותר מבחינה קוגנטיבית, ואף היו מסוגלים לחשיבה סמלית מורכבת, הנדרשת לצורך שימוש בדבר אחד כדי לייצג משהו אחר. הקונכיות שענדו על צווארם לא נתפסו עבורם רק כקונכיות, אלא כדרך ליצור ייחוד אינדובידואלי, כפי שמסביר פרופ' זילהאו: "הקונכיות נועדו כדי לספר לאנשים האחרים מי אתה ושימשו את הניאנדרטלים לצרכים חברתיים, ממש כמו תעודות זהות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא המצאנו את התכשיטים
צילום: איי אף פי
מומלצים