שתף קטע נבחר

רשם העמותות: לפרק את ארגון ההורים הארצי

הרשם קיבל תלונות על התנהלות לא תקינה וניסיון להשתלט על העמותה. בארגון ההורים דוחים את הטענות: "אי אפשר לסגור אותנו. אנחנו יותר חזקים מאי פעם"

במשך יותר מ-25 שנה היה ארגון ההורים הארצי גוף שהטיל אימה על שרי החינוך. בין היתר הוא איים לא פעם להשבית את מערכת החינוך. אבל עכשיו הארגון נמצא בסכנת סגירה, לאחר שרשם העמותות הגיש היום (א') בקשה לפירוקו בשל ליקויים חמורים בהתנהלות העמותה. בין היתר - על פי תלונות שהתקבלו - חדלו ההורים לייצג את האינטרסים האמיתיים של מערכת החינוך והשתמשו בגוף כבמה פוליטית. בארגון, מצדם, מתכוונים לפנות לבית המשפט נגד החלטה לסגור את העמותה.

 

ארגון ההורים הארצי הינה עמותה, שהוכרה כמייצגת את הורי התלמידים בכל מערכת החינוך בישראל כלפי מוסדות המדינה, משרד החינוך, הרשויות המקומיות, ארגוני המורים, המנהלים ועוד. העמותה הוקמה בשנת 1984, אולם - במהלך השנים האחרונות, ובעיקר משנת 2004, הוגשו לרשם העמותות תלונות שונות באשר להתנהלות הארגון.

 

במסגרת התלונות נטען, כי העמותה מתנהלת בצורה לא תקינה, ושנעשה ניסיון להשתלט על מוסדות העמותה. בין היתר נטען כי בעמותה נמצאים הורים שילדיהם כבר אינם לומדים במערכת החינוך. עוד נטען כי העמותה לא הצליחה לכנס את מוסדותיה, ובעקבות ליקויים אלו, מי שפועלים בשם העמותה, אינם מוסמכים לייצג אותה. כמו כן, נעשו פניות לרשם העמותות גם ממשרד החינוך.

 

לאור הליקויים שהתגלו בפעילות העמותה, מאז שנת 2005, לא היה ברשותה אישור ניהול תקין מטעם רשם העמותות, ומשום כך בין היתר נמנע ממנה, על פי הוראת משרד החינוך, לקבל עבור הוועד הארצי את כספי ההורים שהיו אמורים לעבור אליה באמצעות בתי הספר.

 

גורמים שונים הקשורים לעמותה פתחו במספר הליכים משפטיים, הן בעניין המבוי הסתום שהעמותה הגיעה אליו, והן עתירות נגד המדינה. בפסק דין של בג"ץ באוגוסט 2007 נקבע כי מעמדו של הארגון מבחינת תקינותו ופעילותו מוטל בספק לאור אי בהירות מעמדם של העומדים בראש העמותה, ותהליך בחירתם אשר נידון באותה עת בערכאות אחרות. בית המשפט קבע, כי לאור עמדת רשם העמותות, לפיה זהות חברי העמותה ומוסדותיה לא נקבעו באופן סופי, אין לראות את העמותה כמי שמנוהלת באורח תקין.

 

יו"ר ארגון ההורים הארצי, איציק מימון, אמר בתגובה לצעדו של הרשם: "בחודש אפריל 2008 פנינו לבית המשפט בבקשה שיחליט האם לסגור אותנו או לאפשר לנו לעבוד כחוק. הוא נתן לרשם העמותות להעביר המלצות. הרשם לא עשה זאת. כעת ניתנה המלצה לבית המשפט. עכשיו נבוא

 לבית המשפט ונוכיח שאנו פועלים כחוק. אנו מנהלים עמותה מכספים פרטיים של אנשי העמותה. הכל מכיסנו. נמשיך לייצג את ההורים, כי אנחנו היישות המשפטית היחידה. אי אפשר לסגור אותנו. אנחנו יותר חזקים מאי פעם".

 

בתגובה להאשמה, כי מדובר בניצול לבמה פוליטית, אמר מימון: "אנחנו לא אנשים שמבינים בפוליטיקה, לא רשומים בשום מפלגה וזה לא מעניין אותנו".

 

במקביל, קמה בשנים האחרונות התארגנות אלטרנטיבית של הורים בשם "הנהגת ההורים הארצית", שבראשה עומדת אתי בנימין. כיום מייצג הגוף 200 ועדי הורים עירוניים בכל הארץ. לדברי בנימין, "הקמנו את ההנהגה שלנו כתוצאה מהשתלטות הורים שמעולם לא נבחרו כדין לכהן בתפקידים של יו"ר ארגון הורים ארצי ועוד, לחלקם גם אין ילדים במערכת החינוך. הם חיפשו במה פוליטית לעניינם האישיים ולא פעלו למען שדרוג מערכת החינוך לכלל ילדי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: סי די בנק
מומלצים