שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בן 66 מת משפעת החזירים - למרות שהתחסן

  במשרד הבריאות מעריכים כי החיסון לא עזר לבן 66 למנוע את המחלה מכיוון שנילקח רק לפני כשמונה ימים, בעוד שנדרשת תקופה של 2-3 שבועות עד שהחיסון מגן על הגוף

  האם ייתכן שמותו של האדם ה-85 שמת משפעת חזירים עשוי היה להימנע לו היה מתחסן שבוע או שבועיים לפני המועד שבו התחסן? היום נפטר בבית החולים בלינסון גבר בן 66, חולה במחלת ריאות קשה, שנדבק גם משפעת חזירים. בניגוד לאנשים שמתו לפניו ולא התחסנו, מדובר באדם שטרח ללכת ולהתחסן, אך במשרד הבריאות מציינים כי הוא התחסן רק שמונה ימים לפני מותו ואילו ההגנה שהחיסון מקנה מתפתחת רק שבועיים-שלושה לאחר מתן החיסון.

   

  כפי שציין לאחרונה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, ניתן היה למנוע מקרי מוות רבים משפעת חזירים לו האנשים היו מקפידים להתחסן. במקרה הנוכחי מדובר בחולה שבשל השתייכותו לקבוצת סיכון, משום שהיה חולה במחלת ריאות כרונית, יכול היה להקדים ולהתחסן כבר לפני חודשיים, כשהתחיל מבצע החיסונים לקבוצות הסיכון.

    

  הגבר אושפז בבית החולים בלינסון ב-31 בדצמבר וכיומיים לאחר מכן, במהלך האשפוז, קיבל את החיסון. עוד נמסר כי לאחר ההידרדרות במצבו וכשהיה מונשם, הוא טופל גם בתרופה פרמיביר, הניתנת לחולים במצב קשה, שאינם יכולים ליטול תמיפלו.

   

  "אין לצפות להגנה כעבור שמונה ימים"

  ד"ר רן בליצר, ראש מחלקת תכנון בשירותי בריאות כללית ויועץ משרד הבריאות לנושא התפרצות שפעת ציין כי אינו מכיר את פרטי המקרה המדובר אך "החיסון מקנה הגנה רק שניים-שלושה שבועות לאחר המתן ולכן אין לצפות להגנה

  כעבור שמונה ימים. מכאן נובעת החשיבות לבוא ולהתחסן מוקדם ככל האפשר משום שההגנה אינה מיידית. קבוצות הסיכון היו הראשונות לקבל את החיסון כבר לפני כחודשיים".

   

  במשרד הבריאות ציינו בעבר כי החיסון אינו גורם לתחלואה בשפעת. "החיסון לא יכול לגרום למחלת שפעת. תופעות הלוואי יכולות להיות דומות בחלקן לאלו של מחלת השפעת, אך הן קלות, נמשכות זמן קצר ואינן כוללות נזלת שיעול או כאב גרון".

   

  זהו מקרה המוות ה-85 של חולה שנדבק בשפעת חזירים. עד כה חוסנו כ-350 אלף איש נגד שפעת החזירים. ממשרד הבריאות נמסר כי החל ממחר (ב') יינתנו בקופות החולים חיסונים ללא אדג'ובנט, הנקראים "פננזה" לכלל האוכלוסייה ולא רק לנשים הרות ולפעוטות עד גיל שלוש כפי שהיה עד כה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מת מהמחלה למרות התחסן
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים