שתף קטע נבחר

דיון תדמית בוועדת העלייה: ערבים אלימים פחות?

מה עושים עם תדמית העולים? אם תשאלו את חברי הכנסת - כמעט כולם עולים חדשים - שהגיעו לדיון בנושא, יש הרבה פתרונות: חוקים נגד התקשורת, יציאה נגד בתי המשפט, וגם פרסום נתוני פשיעה של ערבים. שרת הקליטה: "גם קודם שתו וודקה והיתה זנות"

שוב התקשורת אשמה? ועדת העלייה והקליטה בכנסת דנה היום (ב') בתדמיות שנוצרו בחברה הישראלית לעולים מברית המועצות לשעבר. נראה כי הדבר לא הטריד חברי כנסת "צברים" רבים, שכן פרט לח"כ אורלב השתתפו בדיון רק חברי כנסת עולים חדשים וותיקים מאותן ארצות.

 

שרת הקליטה, סופה לנדבר, שעלתה לפני כשלושים שנה טענה בדיון כי כל התופעות שהחברה מייחסת ל"רוסים" היו קיימות גם לפני העלייה הגדולה "מה, לא היתה מאפיה? לא היתה זנות ולא שתו וודקה?", תהתה.

 

"המדינה צריכה להכיר בכל מה שהעלייה עשתה למענה, כל הרופאים, חיילי צה"ל, המהנדסים", אמרה השרה לנדבר והפנתה אצבע מאשימה כלפי התקשורת: "די, נמאס, אני דורשת מהתקשורת להרגע, ואם לא, יש לחוקק חקיקה נגד התופעה".

 

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' אמרה בדיון כי כל חייל חמישי בצה"ל הוא מיוצאי ברית המועצות לשעבר וכי כל חייל קרבי שישי הוא יוצא חבר המדינות.

 

ח"כ אנסטסיה מיכאלי, מלבד להאשים את התקשורת, ניסתה להפנות זרקור לתופעות האלימות במגזר אחר. היא פנתה לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' ושאלה מדוע לא הגיע לדיון או שלח נציג מטעמו שיוכל להציג נתונים לפיהם, "רוב האלימות מגיעה מערביי ישראל". עוד תהתה: "למה זה לא מפורסם בתקשורת?".

יצוין כי רק לאחרונה הציג אהרונוביץ' נתונים קשים אודות כמויות הנשק הלא-חוקי במגזר הערבי. "יש הרבה נשק לא חוקי או חוקי שפג תוקפו במגזר הלא יהודי, והגיע הזמן שהחגיגה הזו תיגמר או תצטמצם בצורה דראסטית", אמר השר בדיון בוועדת הפנים של הכנסת.

 

ח"כ מרינה סולודקין מחתה על כך ששר החינוך לא מצא זמן להגיע לדיון. היא העדיפה לתקוף את מערכת המשפט: "הרבה עולים מחבר העמים יושבים בבתי הסוהר כשהם חפים מפשע". ח"כ אלכס מילר, העתיד להתמנות לראשות ועדת החינוך בכנסת, הציע לשרת הקליטה להשפיע על ההממשלה, ולהקים וועדת השרים שתדון ותצמא פתרונות לזמן הפנוי של בני נוער. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השרה לנדבר. שתו גם לפני העלייה
צילום: גיא אסיאג
ח"כ מיכאלי. ומה עם הערבים?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים