שתף קטע נבחר

ריבלין שוקל: עוד יום חופש לח"כים מהמליאה

יו"ר הכנסת אינו שש לרעיון, אולם שוקל לבטל את הדיונים במליאה בימי ג' בשל נוכחות דלה. "עדיף לוותר מלאפשר את הפארסה הזאת", אמר - אך למהלך יש גם מתנגדים. "אני כבר יכול לדמיין כיצד יגיב לכך הציבור", הזהיר ח"כ יואל חסון

ואם ביום שלישי לא בא לי? חברי הכנסת שמבריזים מהדיונים ביום שלישי ישמחו בוודאי לשמוע שיושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, בוחן רעיון מקורי לטיפול בהיעדרותם: הדיונים במליאה יבוטלו בימי שלישי, ויצומצמו ליומיים בלבד. כך מקווה ריבלין לרכז מאמץ בעבודת הוועדות.

 

כיום מקיימת מליאת הכנסת דיונים בימים ב', ג' ו-ד', בעוד ועדות הכנסת פועלות גם בימי א' ו-ה' (אם כי באופן מצומצם). על פי רעיון שבוחן בימים אלה ריבלין, עליו הודיע בישיבת נשיאות הכנסת אמש, הדיונים מליאת הכנסת יקוצצו ליומיים בלבד: ב' ו-ד'. הסיבה לחידוש היא העובדה כי מליאת הכנסת "ריקה" באופן יחסי בימי ג' - בעוד שבימי שני מתקיימות הצבעות אי אמון המחייבות את כל שרי הממשלה להתייצב במליאה, ובימי ד' ישנן הצעות חוק בקריאת טרומית אשר אליהן מתייצבת הקואליציה כדי לסכל הצעות חוק של האופוזיציה.

 

נראה כי יושב ראש הכנסת אינו שש למהלך, אולם ייתכן שייצא לפועל לבסוף בלית ברירה. "לא נוכל יותר להמשיך ולאפשר את המצב החוזר על עצמו מדי יום שלישי של מליאה ריקה, ובמקרה הטוב של דיון דל משתתפים", אמר ריבלין בשיחות סגורות. "עדיף לוותר על יום שלישי כיום דיונים אם הוא מתקיים לפרוטוקול בלבד, מאשר לאפשר את הפארסה הזו, כשהציבור רואה מליאה ריקה, הדבר מצטייר אצלו כבטלנות מצד חברי הכנסת ובזבוז של כספי ציבור. המתכונת הזו מבזה את הכנסת ומעוררת כלפיה ביקורת ציבורית קשה, ובצדק".

 

לדבריו, רבים מחברי הכנסת כלל לא מחשיבים את יום ג' כ"יום עבודה", וגם הניסיונות למשוך את חברי הכנסת להגיע באמצע השבוע באמצעות שילוב 'נאומים בני דקה' או שעת השאלות לשרים, לא צלחו. "הוא הפך עבורם ל'יום בחירה', שאפשר לוותר עליו במסגרת מכסת השליש המוקצבת לכל חבר כנסת. הגענו למצב שישנם חברי כנסת המבקשים לקיים דיון בנושא מסוים, ואם זה נקבע ביום ג' הם פשוט לא מגיעים. גם הממשלה חושבת שיום ג' אינו רלוונטי, והיא 'שכחה' שמדובר ביום עבודה של הכנסת", אמר. 

 

מי שהעלתה את ההצעה בפני ריבלין הייתה ח"כ יולי תמיר (עבודה), שהציעה שבמקום ישיבות

המליאה הריקות יתקיימו ישיבות ועדות הכנסת. "יש כיום מצב שבוועדות הכנסת יש עודף עבודה, ואילו במליאת הכנסת יש שעות ריקות. יכול להיות שצריך לשנות את הדגשים ולתת יותר שעות עבודה לוועדות", הסבירה.

 

מנגד, יש מי המתנגדים לרעיון. "סגירתה של מליאת הכנסת בימי ג' לדיונים והצבעות עשויה לגרום יותר נזק מתועלת", טען ח"כ יואל חסון (קדימה). "אני כבר יכול לדמיין כיצד יגיב לכך הציבור וכיצד תגיב לכך התקשורת. ייתכן שצריך לצמצם את שעות הדיון במליאה ביום ג' ולתחום אותן בזמן, אבל אני מתנגד לרעיון לבטל יום דיונים זה כליל. אם לא תהיה מליאת כנסת ביום ג' יש חברי הכנסת שכלל יגיעו כלל למשכן. זה מצטרף למגמה של החלשת הכנסת מול הממשלה ופגיעה במעמד הכנסת כריבון", אמר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. חושש מדעת הקהל
צילום: ג'ורג' גינסברג
מליאה ריקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים